Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului

Autor Mesaj
<  "Cercetați Scripturile"  ~  Citim noi biblia?

Ai citit Sfanta Scriptura?
Da am citit-o pe toata si nu doar o data!
37%
 37%  [ 9 ]
Da am citit-o o data!
25%
 25%  [ 6 ]
Am citit doar o parte din ea, mai putin de jumate!
20%
 20%  [ 5 ]
Am citit doar o parte din ea, mai mult de jumate!
16%
 16%  [ 4 ]
Nu am citit-o niciodata!
0%
 0%  [ 0 ]
Voturi totale : 24

s.claudiu
MesajTrimis Mie 18 Noi, 2009 12:07 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 12/Noi/2009
Locație: Deva

1. Un adevăr descoperit ar fi…ca posturile mele de pana acum nu au prea fost posturi
2. O întrebare pe care mi-o pun…Voi fi iertat pentru ca postul meu a fost doar pentru ca posteau toti cei din casa?
3. Un sentiment ce mă încearcă… rusine dar si dorinta de a nu mai gresi
4. O atitudine ce trebuie să schimb… sa fiu mai consecvent si mult mai atent la relatia mea cu semenii si cu Dumnezeu
5. O faptă pe care ar trebui să o fac… sa ma plec mai mult spre cei in nevoie
6. Un obicei pe care vreau să mi-l cultiv… sa nu mai intorc capul motivand ca nu am nimic pentru cei nevoiasi. Cred ca si un sfat este bine venit, si un cuvant de mangaiere
7. Un verset pe care doresc să îl memorez..."Dacă dai pâinea ta celui flămând și tu saturi sufletul amărât, lumina ta va răsări în întuneric și bezna ta va fi ca miezul zilei."

Miriam
MesajTrimis Mie 25 Noi, 2009 10:26 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 02/Oct/2007

Propun pentru această zi și pentru această săptămână următorul fragment:

Efeseni 4, 11 - 16

11. Și el a dat pe unii apostoli, pe alții prooroci, pe alții evangheliști, pe alții păstori și învățători,
12. Spre desăvârșirea sfinților, la lucrul slujirii, la zidirea trupului lui Hristos,
13. Până vom ajunge toți la unitatea credinței și a cunoașterii Fiului lui Dumnezeu, la starea bărbatului desăvârșit, la măsura vârstei deplinătății lui Hristos.
14. Ca să nu mai fim copii duși de valuri, purtați încoace și încolo de orice vânt al învățăturii, prin înșelăciunea oamenilor, prin vicleșugul lor, spre uneltirea rătăcirii,
15. Ci ținând adevărul, în iubire, să creștem întru toate pentru El, Care este capul - Hristos.
16. Din El, tot trupul bine alcătuit și bine încheiat, prin toate legăturile care îi dau tărie, își săvârșește creșterea, potrivit lucrării măsurate fiecăruia din mădulare, și se zidește întru dragoste.

După recitirea textului, propun să completăm în gând, sau în scris, următoarele enunțuri :

1. Un adevăr descoperit ar fi…
2. O întrebare pe care mi-o pun…
3. Un sentiment ce mă încearcă…
4. O atitudine ce trebuie să schimb…
5. O faptă pe care ar trebui să o fac…
6. Un obicei pe care vreau să mi-l cultiv…
7. Un verset pe care doresc să îl memorez...

E atât de bogată Scriptura în învățături necesare pentru creșterea noastră! Eu sunt mereu uimită de ceea ce descopăr! Ce bine că putem avea această bucurie împreună! VĂ MULȚUMESC!

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Miriam
MesajTrimis Mie 25 Noi, 2009 10:29 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Iată răspunsurile mele:

1. Un adevăr descoperit ar fi: diversitatea credinței a fost chiar de la primii creștini.
2. O întrebare pe care mi-o pun: sesizez eu, oare, aceste ,,vânturi de învățătură” ?
3. Un sentiment care mă încearcă: un pic de mâhnire că pare prea departe ,,unitatea credinței”;
4. O atitudine ce trebuie să schimb: respect total și ascultare față de cei ce au fost dați pentru zidirea noastră, față de înaintași;
5. O faptă pe care ar trebuie să o fac: să recitesc învățăturile de căpătâi
6. Un obicei pe care vreau să mi-l cultiv: să-mi fac bilanțul zilei să văd cât am crescut în Hristos, cât mă asemăn cu El în ceea ce gândesc, simt, făptuiesc, iubesc, iert etc;
7. Un verset pe care doresc să îl memorez: ,, 15. Ci ținând adevărul, în iubire, să creștem întru toate pentru El, Care este capul - Hristos. “

Vă aștept și pe voi cu mare drag, măcar cu câte un răspuns aici, pentru a învăța unii de la alții!

O săptămână binecuvântată tuturor!
Slăvit să fie Domnul!

Miriam
MesajTrimis Lun 30 Noi, 2009 7:03 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Ioan 15, 12-17 -

12. Aceasta este porunca Mea: să vă iubiți unul pe altul, precum v-am iubit Eu.
13. Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să și-l pună pentru prietenii săi.
14. Voi sunteți prietenii Mei, dacă faceți ceea ce vă poruncesc.
15. De acum nu vă mai zic slugi, că sluga nu știe ce face stăpânul său, ci v-am numit pe voi prieteni, pentru că toate câte am auzit de la Tatăl Meu vi le-am făcut cunoscute.
16. Nu voi M-ați ales pe Mine, ci Eu v-am ales pe voi și v-am rânduit să mergeți și roadă să aduceți, și roada voastră să rămână, ca Tatăl să vă dea orice-I veți cere în numele Meu.
17. Aceasta vă poruncesc: să vă iubiți unul pe altul.

După recitirea textului, propun să completăm în gând, sau în scris, următoarele enunțuri :

E atât de bogată Scriptura în învățături necesare pentru creșterea noastră! Eu sunt mereu uimită de ceea ce descopăr! Ce bine că putem avea această bucurie împreună! VĂ MULȚUMESC!

Miriam
MesajTrimis Vin 04 Dec, 2009 4:51 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Iată răspunsurile mele:

1. Un adevăr descoperit ar fi că Domnul Iisus Hristos ne consideră prieteni...pentru care și-a data viața...
2. O întrebare pe care mi-o pun…Am adus roadă? Cum e roada mea? E din aceea care rămâne?
3. Un sentiment ce mă încearcă…Copleșită de prietenia Lui Iisus Hristos...Simt adânc sentiment de nevrednicie...
4. O atitudine ce trebuie să schimb…Să am o atitudine de prietenie față de Hristos, împlinind poruncile lui din dragoste.
5. O faptă pe care ar trebui să o fac…Să iubesc cu fapta...mai concret: să restabilesc o relație stricată cerându-mi iertare...( Să mă trageți de mânecă să mă întrebați dacă am facut asta...)
6. Un obicei pe care vreau să mi-l cultiv…Să le reamintesc zilnic celor din jur că îi iubesc: printr-o vorbă, printr-o privire, printr-un zâmbet, prin un gest sau printr-o faptă...
7. Un verset pe care doresc să îl memorez...,,13. Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să și-l pună pentru prietenii săi. "

Doamne, fii-mi putere în împlinirea a tot ceea ce este după sfântă voia Ta!

Miriam
MesajTrimis Lun 07 Dec, 2009 1:19 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Să ștergem praful de pe bibliile noastre!

Se întâmplă uneori să se depună praful pe Biblia noastră...Zace uitată pe un raft...
Pe mânerul ușii de la intrare nu se depune niciodată praful...Zilnic deschidem ușa pentru a intra în dulcele cămin...
Să deschidem zilnic și Scriptura pentru a intra dulcea ei învățătură! Uneori poate avem timp doar de lectură... dar cât de bine e atunci când ne facem timp pentru studiu, pentru aprofundare!

Iacov 3, 8 - 12

8. Dar limba, nimeni dintre oameni nu poate s-o domolească! Ea este un rău fără astâmpăr; ea este plină de venin aducător de moarte.
9. Cu ea binecuvântăm pe Dumnezeu și Tatăl, și cu ea blestemăm pe oameni, care sunt făcuți după asemănarea lui Dumnezeu.
10. Din aceeași gură ies binecuvântarea și blestemul. Nu trebuie, frații mei, să fie acestea așa.
11. Oare izvorul aruncă din aceeași vână, și apa dulce și pe cea amară?
12. Nu cumva poate smochinul, fraților, să facă măsline, sau vița de vie să facă smochine? Tot așa, izvorul sărat nu poate să dea apă dulce.

1. Un adevăr
descoperit ar fi…

E atât de bogată Scriptura în învățături necesare pentru creșterea noastră! Eu sunt mereu uimită de ceea ce descopăr!

Slăvit să fie Domnul!

s.claudiu
MesajTrimis Lun 07 Dec, 2009 4:51 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Încerc un răspuns, până acum mi-am răspuns în gând...iată cum văd eu și ce am învățat din aceste versete:

Un adevăr descoperit este Sf. Ap. Iacov face un apel către fiecare dintre noi pentru a ne câștiga controlul asupra limbii noastre, înainte ca să fim distruși de ea! O limbă necontrolată, fără frâu face ca toată credința noastră să fie fără de nici un folos!

O întrebare ce mi-o ridică recitirea acestor vereste: Cum este inima mea? Pentru că oricât m-aș spala pe dinți și implicit pe limbă, dacă inima nu este curată, nici gura nu-mi va fi.

Un sentimet: Cuvintele mele uneori neângrijite, fără stăpânire, mă fac să roșesc...da sentimentul pe care îl simt acum este unul de rușine... Dacă spun că Îl iubesc pe Dumnezeu, trebuie să am grijă să nu rănesc pe nimeni cu vorbele sau faptele mele.

O atitudine: Să nu mai continui să vorbesc de rău, să mă cert sau să bârfesc...să mă rog mai mult...adică să învăț să mă rog corect și sincer.

O faptă și un obicei: Dacă am conștientizat că am greșit datorită limbii mele ne pocăite, să-mi cer iertare imediat de la cei cărora le-am greșit.

Un verset: Cele propuse pentru meditație de mai sus, m-au trimis spre acesta: "Căci din prisosul inimii vorbește gura" (Matei 12:34).

Miriam
MesajTrimis Dum 13 Dec, 2009 11:15 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Iată răspunsurile mele:

1. Un adevăr
descoperit ar fi…că limba nu poate fi domolită de om, ci doar de Dumnezeu.
2. O întrebare pe care mi-o pun…dacă a mai primit Dumnezeu lauda mea și binecuvântarea mea dacă am folosit același mădular, limba, la a disprețui pe aproapele, la a-l defăima prin vorbire de rău?...
3. Un sentiment ce mă încearcă…rușine di nou…m-aș ascunde, dar unde? Că Domnul știe déjà cuvintele mele înainte de a ajunge pe limbă…
4. O atitudine ce trebuie să schimb…schimbarea inimii…umplerea ei cu ,,apa cea dulce” a iubirii de semeni.
5. O faptă pe care ar trebui să o fac…să-mi reevaluez felul de a vorbi, de a scrie…să cer păreri câtorva personae ce mă cunosc pentru a-mi spune sincer cum stau eu la acest capitol al vorbirii: zidesc, mângâi? Sau rănesc, dărâm?
6. Un obicei pe care vreau să mi-l cultiv…să tac atunci când simt un dram de neiubire față de semenul meu…
7. Un verset pe care doresc să îl memorez...,, 10. Din aceeași gură ies binecuvântarea și blestemul. Nu trebuie, frații mei, să fie acestea așa.”

Slăvit să fie Domnul!

Miriam
MesajTrimis Lun 14 Dec, 2009 9:10 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Să deschidem zilnic și Scriptura pentru a intra dulcea ei învățătură! Uneori poate avem timp doar de lectură... dar cât de bine e atunci când ne facem timp pentru studiu, pentru aprofundare!

I Timotei 2,1-6

1. Vă îndemn deci, înainte de toate, să faceți cereri, rugăciuni, mijlociri, mulțumiri, pentru toți oamenii,
2. Pentru împărați și pentru toți care sunt în înalte dregătorii, ca să petrecem viață pașnică și liniștită întru toată cuvioșia și buna-cuviință,
3. Că acesta este lucru bun și primit înaintea lui Dumnezeu, Mântuitorul nostru,
4. Care voiește ca toți oamenii să se mântuiască și la cunoștința adevărului să vină.
5. Căci unul este Dumnezeu, unul este și Mijlocitorul între Dumnezeu și oameni: omul Hristos Iisus,
6. Care S-a dat pe Sine preț de răscumpărare pentru toți, mărturia adusă la timpul său.

E atât de bogată Scriptura în învățături necesare pentru creșterea noastră! Eu sunt mereu uimită de ceea ce descopăr!

s.claudiu
MesajTrimis Lun 14 Dec, 2009 10:19 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Un adevăr descoperit: Cel care a plătit prețul mântuirii noastre pe Golgota, Domnul Iisus Hristos, este Mijlocitor necurmat între noi și Dumnezeu, și conform 1 Ioan 2, 1, mijlocește ori de câte ori cădem în păcate. El ne-a purtat și încă ne mai poartă slăbiciunile noastre pe brațele Sale, cerându-ne fiecăruia să facem la fel cu semenii noștri. Aceste versete scoase în față, nu urmăresc altceva decât apropierea noastră de Dumnezeu prin rugăciune, prin mijlocire unii pentru alții

O întrebare pe care mi-o pun: Am citit că această epistolă a Sf. Pavel a fost scrisă pe vremea când Nero era încă împărat. Știm cu toții că Nero era un tiran, era cel care îi ura pe creștini și îi persecuta. Totuși Sf. Pavel în versetul 2, le spune celor persecutați de Nero, să se roage pentru acesta. Uitându-mă la puținătatea credinței mele, eu cred nu aș fi putut face lucrul acesta. Oare de ce? Nu iubesc îndeajuns, sau iubesc dar nu pou uita?

Un sentiment care mă încearcă: Recitesc cuvintele Domnului Iisus: „să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți”(Matei 22, 39) și adaug la acestea sfatul Sf. Pavel adresat lui Timotei de a face: „cereri, rugăciuni, mijlociri, mulțumiri pentru toți oamenii”(I Timotei 2, 1). Sentimentul care mă în clipele acestea este unul tot de rușine ca și în celelalte dăți…nu am ajuns încă să iubesc așa pe aproapele meu.

O atitudine ce trebuie să schimb: Să nu mă mai grăbesc la rugăciune și să cer de la Dumnezeu mai multa pace pentru sufletul meu. Numai pacea sufletului ne dă posibilitatea de a fi în pace unii cu alții și de a ne unii astfel în rugăciune înaintea lui Dumnezeu.

O faptă și un obicei: Îmi vine în minte acum ceva de la Sf. Liturghie: “Pentru pacea de sus și pentru mântuirea sufletelor noastre, Domnului să ne rugăm!.. Pentru pacea a toată lumea.” Această cerere este o concretizare a îndemnului Mântuitorului de a căuta mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și dreptatea lui (Matei 6, 33) cu încrederea că toate celelalte pe care le vom cere în continuare se vor adăuga nouă. Mă gândesc că a cere de la Dumnezeu pace de sus, nu numai pentru noi, dar și pentru semenii noștri, este o faptă deosebită.

Un verset: 1 Timotei 2, 1

micutiu_sorin
MesajTrimis Lun 14 Dec, 2009 11:41 pm  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Data înscrierii: 19/Iul/2006
Locație: Simeria

1. Un adevăr descoperit ar fi… Domnul Iisus, este milostivirea lui Dumnezeu Tatăl pentru păcatele noastre ale fiecăruia, căci rugându-Se Tatălui pentru noi, cei ce suntem atât de păcătoși, El ni se dă pildă pe Sine și ne arată acest trup omenesc, ce a purtat rănile făcute de noi, pe care L-ea îndurat dintr-o nesfârșită dragoste față de noi. Dacă n-ar fi fost milostivirea și mijlocirea Domnului Iisus față de păcatele noastre, nici unul dintre noi nu am fi ajuns să citim aceste rânduri.
2. O întrebare pe care mi-o pun… Când putem spune că iubirea noastră este desăvârșită? Cred că numai atunci când devenim la rândul nostru mijlocitori în rugăciune la Domnul Iisus pentru semenii noștri. Numai atunci când aducem la Hristos tot sufletul nostru pritr-o viețuire curat evanghelică și numai atunci când trăim cu toată ființa noastră întru El și El în noi.
3. Un sentiment ce mă încearcă… Teamă...cel ce spune că rămâne în Domnul Iisus, trebuie să și umble precum El a umblat.
4. O atitudine ce trebuie să schimb… să mă străduiesc mai mult să petrec cu semenii mei o viață pașnică și liniștită întru toată cuvioșia și buna-cuviință
5. O faptă pe care ar trebui să o fac… Să nu-i mai uit intenționat în rugăciunile mele, chiar dacă mi-au dezamăgit așteptările, pe președinții actuali și foști, ai acestei țări și pentru toți care sunt în înalte dregătorii
6. Un obicei pe care vreau să mi-l cultiv… mijlocirea în rugăciunie în fiecare seară pentru semenii mei, fie că mi-au cerut sau nu aceasta
7. Un verset pe care doresc să îl memorez... I Timotei 2,1

Miriam
MesajTrimis Lun 21 Dec, 2009 10:16 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Luca 2,10-14

10.Dar îngerul le-a zis: Nu vă temeți. Căci, iată, vă binevestesc vouă bucurie mare, care va fi pentru tot poporul.
11.Că vi s-a născut azi Mântuitor, Care este Hristos Domnul, în cetatea lui David.
12.Și acesta va fi semnul: Veți găsi un prunc înfășat, culcat în iesle.
13.Și deodată s-a văzut, împreună cu îngerul, mulțime de oaste cerească, lăudând pe Dumnezeu și zicând:
14.Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu și pe pământ pace, între oameni bunăvoire!

s.claudiu
MesajTrimis Joi 31 Dec, 2009 10:45 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Iată că a sosit și clipa când fiecare dintre noi trebuie să ne punem în balanță toate cele săvârșite în anul ce a trecut...Propun pentru această ultimă zi din anul 2009, să medităm asupra unui singur verset, desigur va trebui să nu-l rupem din context pentru o înțelegere corectă a lui:

"Atunci a luat Samuel o piatră și a pus-o între Mițpa și Șen și a numit-o Eben-Ezer, zicând: "Până la locul acesta ne-a ajutat nouă Domnul!" ( Cartea întâia a Regilor, cap 7, v. 12)

Miriam
MesajTrimis Lun 04 Ian, 2010 10:07 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Descoperind din comorile Scripturii despre pacea dintre oameni...

E iarăși luni...E început de săptămână...și început de an – un al iubirii și păcii între oameni. Revin cu îndemnul de a aprofunda, de a studia, de a ne înrădăcina în Cuvântul Lui Dumnezeu, pentru ca săptămâna ce stă înainte să fie una de biruințe, de sfințire, de iubire, de zboruri fericite spre Înalturi, de împrietenire cu Dumnezeu...și cu semenii.

Propun pentru această zi și pentru această săptămână următorul fragment în care se explică despre relațiile de pace dintre oameni.

Romani 12, 17-21

17. Nu răsplătiți nimănui răul cu rău. Purtați grijă de cele bune înaintea tuturor oamenilor.
18. Dacă se poate, pe cât stă în puterea voastră, trăiți în bună pace cu toți oamenii.
19. Nu vă răzbunați singuri, iubiților, ci lăsați loc mâniei (lui Dumnezeu), căci scris este: "A Mea este răzbunarea; Eu voi răsplăti, zice Domnul".
20. Deci, dacă vrăjmașul tău este flămând, dă-i de mâncare; dacă îi este sete, dă-i să bea, căci, făcând acestea, vei grămădi cărbuni de foc pe capul lui.
21. Nu te lăsa biruit de rău, ci biruiește răul cu binele.

După rugăciune și recitirea textului, propun să completăm în gând, sau în scris, următoarele enunțuri, sau măcar unul, două dintre ele:

Vă mulțumesc că mă însoțiți în a descoperi bogăția Scripturii, și fie ca săptămâna aceasta să fie una cu adieri de Rai…!

Pr. Avasilcai Vasile
MesajTrimis Sâm 16 Ian, 2010 8:29 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 21/Iun/2008
Locație: Comanesti

Nu pot spune ca citesc Biblia cursiv, dupa un plan stabilit. Dar caut mereu in Sfanta Scriptura pe Hristos Mantuitorul care are mereu de spus ceva despre mine sau pentru mine.

Sfanta Scriptura este istorie si metaistorie. Partasia cu Dumenzeu prin Sfinta Scriptura nu se compara cu Impartasirea din Trupul si Singele Mantuitorului.

Nimeni nu ne opreste de a ne pregati si cauta pe Hristos cu toata bogatia dumnezeiasca ce vrea sa o puna in fiintele noastre.

Cuvintul trebuie sa-si aiba ca scop unirea omului cu Insusi Cuvintul care ne spune ce anume trebuie sa inteleg eu din Sfinta Scriptura.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Ora este GMT + 3 ore

Subiectul următor
Subiectul anterior
Pagina 3 din 4
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului  ~  "Cercetați Scripturile"

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect

Mergi direct la:  

Nu puteți crea un subiect nou în acest forum