Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului

Autor Mesaj
<  "Cercetați Scripturile"  ~  Cartea Psalmilor...si noi
s.claudiu
MesajTrimis Lun 11 Iul, 2011 5:39 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 12/Noi/2009
Locație: Deva

Pr. Teofil Paraian Meditatie la Psalmul 139,11

Omul rău nu-i fericit cu răutatea lui

Am fost odată la părintele Arsenie Boca – Dumnezeu să-l odihnească! -, la București, cu un student la teologie de atunci, care acuma-i preot – au trecut anii peste toți de-atunci… Asta era în 1965. Părintele, vorbind cu el, desigur, să aud eu, i-a spus un cuvânt care mi-a rămas mie pentru cealaltă vreme a vieții mele și cred că și pentru veșnicie. N-am să-l uit niciodată! Zice: „Uite, măi frate. O să fii preot. Să fii înțelegător față de neputința omenească!” Nici nu vă puteți închipui cât m-am gândit eu la cuvintele acestea, de atunci încoace; cât le-am urmărit în viața mea și în viața oamenilor. Și mi-am dat seama că neputința omenească e o realitate. Sunt atâția oameni răi în lumea asta, și nici ei nu vor să fie răi… Și-s răi, și noi trebuie să înțelegem răutatea lor de pe poziția noastră, din situația noastră. Să întelegem că ei nu pot mai mult, că ei înșiși sunt nemulțumiți de răutatea lor – „Pe cel rău răutatea îl ucide”, îi scris în Psalmi. Pe cel rău răutatea îl ucide”, îl nimicește, răutatea îl nemulțumește. Pomenirea de rău, spun părinții cei duhovnicești, e o răutate fără margini, e o răutate ca o rugină care mănâncă fierul, așa mănâncă sufletul; răutatea-i cui înfipt în suflet. Pomenirea de rău, nemulțumirea, neiertarea este viermele minții. Un părinte spune că „răul să-l scrii pe apă”.

Sursa: Ziarul Lumina

FlorinEL
MesajTrimis Mar 15 Noi, 2011 9:47 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 12/Iun/2005
Locație: Bistrita

Necazuri și nevoi au dat peste mine, dar poruncile Tale sunt gândirea mea. Ps. 118, 143

Ce profunde cuvinte...
aici e starea omului ceresc care nu e legat de pamant, ci e legat de Cuvant... Cuvantul de Sus nu cuvintele de jos...
necazuri si nevoie vin peste mine zi de zi, si totusi, gandirea mea este la Tine.

ce stare de dorit... Doamne ajuta-ne!

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
catiusha
MesajTrimis Mie 16 Noi, 2011 9:52 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Locație: timisoara

"caci Tu Doamne, indeosebi intru nadejde m-ai asezat"

Nu m-am gandit niciodata ca nadejdea e un dar al lui Dumnezeu... Nu intelegeam de ce nu m-a parasit niciodata "nadejdea", de ce exista vorba aceea: "speranta moare ultima"... Iata de ce! Pentru ca desi am pacatuit si am fost izginiti din Rai, n-am plecat de-acolo cu mana goala... am fost imbracati in nadejde! Ce minunat!

FlorinEL
MesajTrimis Joi 17 Noi, 2011 1:43 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Locație: Bistrita

Binecuvântat să fie Domnul, Care zilnic ne poartă povara. Psalmul 68, 19

Ce greu este sa-ti porți tu singur povara... dar, bine ca avem un Tata care ne poarta de grija, care ne poarta povara noastră. Cata dragoste pentru noi... asa de mult ma întăresc aceste cuvinte!

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Ora este GMT + 3 ore

Subiectul următor
Subiectul anterior
Pagina 2 din 2
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului  ~  "Cercetați Scripturile"

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect

Mergi direct la:  

Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum