Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului

Autor Mesaj
<  "Cercetați Scripturile"  ~  Ce a lasat Hristos dupa Inaltarea Sa la cer?
vasiliosnyka
MesajTrimis Dum 24 Ian, 2010 9:09 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 28/Mai/2008

„Citirea dumnezeieștilor Scripturi este mult mai desfătată decât pajiștea și Paradisul...Să iei aminte la citirea Scripturilor că dacă iei seama la aceasta, pleacă de la tine mânirea și se înfiripează înăuntru tău desfătarea, dispare răutatea, prinde rădăcini virtutea și nu ajungi să pătimești în vâltoarea lucrurilor învârtoșate. Marea se învolburează, dar tu plutești senin pe ape, căci ai cârmaci citirea Scripturilor.” (Sf Ioan Gură de Aur, Despre Rai și Scriptură, p. 25)

vasiliosnyka
MesajTrimis Dum 24 Ian, 2010 9:10 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

O citire superficială a postărilor de mai sus ar duce la concluzia pripită că citirea Sf. Scripturi ar fi lipsită de importanță. Calea Scripturii este „al doilea leac” așa cum îl numește Sf Ioan Gură de Aur. Și oricine poate să recunoască aceea că este un nivel mult mai ridicat să auzi glasul lui Dumnezeu în inimă decât să-l citești pe hârtie. Desigur că noi toți ”am pierdut cinstea aceasta și am ajuns să avem nevoie de scrieri”. Marele Părinte făcând o radiografie a creștinilor din vremea lui observă cu amărăciune că „după ce am primit ajutorul Sfintelor Scripturi”, „disprețuim Scripturile socotindu-le zadarnice și fără de rost”. El ne mai spune că nu citirea pur și simplu poate să aducă folos, aceată citire trebuie să fie însoțită de o viață curată prin care „atragem asupra inimilor noastre harul Duhului” cel care călăuzește pe cititor în oceanul Scripturii petru a nu se rătăci în această imensitate.

Și cine poate spune că a atras harul Duhului ca Sf. Părinți care au tâlcuit-o în duhul în care a fost scrisă. Atunci când există posibilitatea mai multor înterpretări noi nu ne dăm cu părerea, ci apelăm la înțelegerea Sf. Părinți pentru că au atras cel mai mult harul Duhului, astfel multe dintre nînțelegerile noastre s-ar risipi. Sf Ioan Gură de Aur avea harul Duhului prin care intra în comuniune de duh cu autorul epistolelor pe care le tâlcuia.

Dintr-o frumoasă povestire care a ajuns la noi prin Sf. Ioan Damaschin, știm că Sfântul Apostol Pavel șoptea înțelesurile de taină Sf Ioan Gură de Aur atunci când acesta tâlcuia epistolele sale. Cei care au studiat comentariile Sf Ioan Gură de Aur la Epistolele Sf Pavel ne spun că nici Sf Pavel însuși nu ar fi tâlcuit mai bine epistolele sale decât așa cum a facut-o Sf Ioan

Dacă citim Sf Scriptură și ne rupem de înțelegerea pe care au avut-o Sf Părinți, de viața Bisericii în care trăim, de rugăciune și de viață curată nu avem nici o șansă să o înțelegem. Pe de altă parte însă, dacă neglijăm citirea ei și cele legate de acestă îndeletnicire sfântă „ne rărăcim necunoscând Scripturile”

vasiliosnyka
MesajTrimis Vin 29 Ian, 2010 1:11 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

"Este cu neputinta sa ne mantuim fara cercetarea Sfintelor Scripturi" (Sf Ioan Gura de Aur)

catiusha
MesajTrimis Lun 01 Feb, 2010 5:36 pm  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Data înscrierii: 12/Iun/2005
Locație: timisoara

Frate Vasile Nica, tin sa va multumesc in mod special pentru lumina pe care ati adus-o acestui subiect in mintea si inima mea. Minunandu-ma de bogatia Sfintelor Taine, incepusem sa ma indepartez de Scripturi. Zburam cu o singura aripa. Multumesc.

eugen2
MesajTrimis Mar 02 Feb, 2010 1:21 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 18/Ian/2010
Locație: Santana

Fiindca Hristos a murit, pacatele tale pot fi iertate. Si pentru ca El a înviat si a biruit moartea, tu poti avea viata vesnica. Aceasta este “Vestea Buna” pe care Dumnezeu o descopera prin Evanghelie. Poti avea acest dar al iertarii si siguranta vietii vesnice, numai daca îl primesti pe Hristos în mod personal.
Dumnezeu asteapta acest raspuns de la tine! Versetele urmatoare arata care este partea lui Dumnezeu si care este responsabilitatea ta în acest proces : SLAVIT SA FIE DOMNUL

vasiliosnyka
MesajTrimis Lun 08 Feb, 2010 3:44 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Dacă din cele de mai sus pe care le-am scris eu cineva a înțeles că am minimalizat importanța citirii, aprofundării și împlinirii cuvintelor din Biblie, ar fi mai bine să ștergeți tot ce am scris.

Eu am vrut să-mi explic cum de unii "mereu învață (citesc) și niciodată nu pot ajunge la cunoașterea adevărului" (II Timotei 3, 7)

Spectrul fărâmițat al creștinismului de astăzi ne dovedește că mulți dintre cei care au Biblia, o citesc și spun că o iubesc , mint impotriva ei.

„Citirea dumnezeieștilor Scripturi este mult mai desfătată decât pajiștea și Paradisul...Să iei aminte la citirea Scripturilor că dacă iei seama la aceasta, pleacă de la tine mânirea și se înfiripează înăuntru tău desfătarea, dispare răutatea, prinde rădăcini virtutea și nu ajungi să pătimești în vâltoarea lucrurilor învârtoșate. Marea se învolburează, dar tu plutești senin pe ape, căci ai cârmaci citirea Scripturilor.” (Sf Ioan Gură de Aur, Despre Rai și Scriptură, p.25)

vasiliosnyka
MesajTrimis Lun 08 Feb, 2010 4:12 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

"Câd vei începe să citelti dumnezeieștile cuvinte, mai întâi să te rogi lui Dumnezeu, ca să-ți deschidă ochii inimii, ca nu numai să citești cele scrise, ci să le și faci, ca să nu citești cuvintele în zadar. Și iarăși, când vei citi cu multă sârguință, să citești cuvintele cu multă atenție și cu toată inima și să nu te grăbești numai a întoarce filele. De-ți este de trebuință nu te lenevi, ci și de două ori și chiar de mai multe ori să citești cuvintele, ca să înțelegi puterea lor. Iar când vei vrea să citești sau să asculți pe altcineva care citește, să te rogi lui Dumnezeu zicând astfel: Doamne Iisuse Hristoase deschide-mi ochii inimii, ca să ascult cuvântul Tău și să îl înțeleg și să fac voia Ta, că străin sunt eu pe pământ. Să nu ascunzi de la mine poruncile Tale, ci să-mi luminezi ochii ca să văd minunile din legea Ta. Arată-mi mie cele ascunse și nearătate ale înțelepciunii Tale...Ca nu spre mândrie să citesc viețile și cuvintele sfinților, ci spre înnoire și spre luminare, spre sfințire, spre mântuirea sufletului și spre moștenirea vieții veșnice. Că Tu ești luminarea celor ce zac întru întuneric ....." (Sf Ioan Gură de Aur)

În acest prefrumos text Sfântul Ioan Gură de Aur ne spune că nu-i suficient să citești Biblia, ci trebuie să o citești bine.

El ne vorbește de două ispite ale celor care citesc Biblia:

1 Ispita formalistă, a citi Biblia, așa din simț tipiconal. Această ispită -ne spune același Părinte- poate fi biruită prin aprofundare și rugăciune.

2 "Ca nu spre mândrie să citesc viețile și cuvintele sfinților!" Aceasta este ispita celor ce vor să cucerească singuri înțelegerea cuvintelor grele ale Scripturii, uitând că acestea au fost tâlcuite și înțelese de cineva într-un mod foarte clar. A ignora și disprețui înțelegerea Părinților Bisericii este o evidentă expresie a mândriei.

vasiliosnyka
MesajTrimis Lun 08 Feb, 2010 4:18 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Este atât de înscrisă în conștiința creștină convingerea că cuvintele din Sf. Scriptură sunt “duh și viață” și că cel ce le ascultă are viață veșnică, încât atașamentul față de cărțile ei, îmbracă unele manifestări de o măreție memorabilă. În actul martiric al sfinților scilitani aflăm că aceștia au vrut să trecă pragul morții nedespărțiți de cărțile Noului și Vechiului Testament. Și au venit cu acestea în fața ultimei judecăți, ca cu niște scrisori de dragoste pe care le aveau de la Cel spre care vor merge după mărturisirea lor nestrămutată. Când procuratorul Vigelius Saturninus i-a întrebat: “Ce lucruri se află în lădița voastră?” Speratus a răspuns: “ Cărțile Sfinte și Scrisorile lui Pavel un bărbat drept”.(Acte Martirice, PSB vol 11, EIBMBOR, București, 1982, Martiriu Sfinților Scilitani, 17 iulie 180, p. 85)

s.claudiu
MesajTrimis Lun 11 Iul, 2011 5:38 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 12/Noi/2009
Locație: Deva

Ce ne-a mai lăsat Domnul Iisus când s-a înălțat le cer?

Dorul după fericirea negrăită din ceruri.

s.claudiu
MesajTrimis Mar 05 Iun, 2012 7:48 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 12/Noi/2009
Locație: Deva

De altfel, scopul lucrarii sfintei iconomii a fost

„ca Hristos sa nu ne lase pe pamant, ci sa ne inalte la ceruri. Pentru ca acolo este adevarata mantuire si acolo ne vom desfata din dulceata vederii preabunului nostru imparat” (Sfantul Nicodim Aghioritul).

Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Ora este GMT + 3 ore

Subiectul următor
Subiectul anterior
Pagina 2 din 2
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului  ~  "Cercetați Scripturile"

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect

Mergi direct la:  

Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum