Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului

Autor Mesaj
<  "Cercetați Scripturile"  ~  Sfatul Zilei
micutiu_sorin
MesajTrimis Lun 21 Mai, 2007 9:55 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Data înscrierii: 19/Iul/2006
Locație: Simeria

Sfaturile zilei:
- Lasati bunele indemnuri semanate de Dumnezeu in sufletele voastre sa aduca roada binecuvantata si nu le ucideti, precum ati ucide pruncii din leagan!
- Cenzurati-va comentariile de orice fel! "Ca toti suntem indemnati de aceeasi pizma draceasca, sa tinem mania asupra fratelui nostru".
- Sa invatam respectu unii fata de altii, rugandu-ne unii pentru altii. Isi poate pastra deminitatea doar cel capabil sa respecte!
- Certeteaza mahnirea, teama si mania din sufletul tau. Aceste stari sufletesi nu au dreptul sa te domine, ci doar sa-ti sugereze realitati ale vietii!
- Atentie la detalii, caci nu toate greselile mai pot fi reparate!
- Tactul si politetea sunt mai bune decat sinceritatea orgolioasa!
- Ceea ce se intampla azi, chiar daca te supara, este spre binele tau. Fii intelegator!

Intrebarea zilei:
Esti capabil sa suferi sau sa mori pentru vreun seamen al tau, sau pentru poporuul tau?!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
micutiu_sorin
MesajTrimis Lun 28 Mai, 2007 10:57 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Soare, raza, lumina - distincte si inseparabile; Tacere, Cuvant, Sunet, sugerand imagini spre intelegerea Sf. Treimi. Cerceteaza-le!
Sus
condrea eunicia
MesajTrimis Lun 28 Mai, 2007 12:44 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 17/Iun/2005
Locație: bergamo

Frumos topic si interesant...intrebarea zilei , insa e foarte delicata!
Esti tu capabil sa mori, pentru un semen, pentru un apropiat, pentru poporul tau?
Ei bine, in vremurile in care am fost randuiti sa traim noi, cred ca intrebarea asta nu-si va afla raspuns niciodata...
Vorbeam cu o colega de-a mea zilele trecute, care are un baietel micut si-mi spunea ca ar fi in stare sa moara, sa-si dea viata pentru copilul ei, atat de mult il iubeste! Cred ca doar iubirea mamei a singura capabila de un asa sacrificiu...
Insa noi, nu suntem chemati sa murim, frate Sorin, noi suntem chemati sa fim ceea ce Domnul vrea . Asa cum parintele nostru sufletesc , fr. Traian, ne spunea ca noi avem un drum si o cale de urmat si o Lucrare. Puteam să fim chemați în alte lucrări, mai erau destule.
Puteam să fim mers în altă parte, mai aveam unde merge.
Puteam să auzim de la altcineva și altceva, mai erau atâția și atâtea...
Dar dacă aici am fost chemați și aici am venit și așa am cunoscut, atunci așa să rămânem pe totdeauna.
Dumnezeu nu ne a chemat întâmplător și nu ne a dat zadarnic un dar fiecăruia... Nu ne a făcut degeaba să cunoaștem niște adevăruri atât de adânci, și să avem niște părinți atât de minunați ci ne a făcut toate acestea cu un mare și unic scop: aflarea și vestirea lui Iisus Cel Răstignit. Primirea și mărturisirea lui Hristos în sinceritate și smerenie, pentru mântuirea noastră și a tuturor semenilor noștri între care ne a așezat El.
Pentru acest scop Dumnezeu ne a dat adevărurile cele mai frumoase, părinții cei mai buni, cântările cele mai inspirate, lacrimile cele mai dulci, adunările cele mai fericite, frații cei mai minunați.
Știm noi oare ce mari binecuvântări sunt acestea?
Si numai insusindu-ne si traind aceste mari SFATURI, vom putea sa "ne jertfim", "sa murim"...pentru semenii nostri, prin pilda de viata VIE si ADEVARATA!

micutiu_sorin
MesajTrimis Lun 28 Mai, 2007 12:56 pm  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

O scurta precizare: Cand m-am gandit la acest subiect am avut in vedere faptul ca si printr-un sfat poti veni in ajutorul cuiva. Ati primit un sfat de la cineva si sfatul acesta a fost cu folos... poate si noi avem nevoie de el. Sau ai primit un sfat si s-a dovedit a nu fi bun... atentioneazane si pe noi.
Sus
micutiu_sorin
MesajTrimis Mar 29 Mai, 2007 9:44 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Numai cu inima poti vedea ce este drept. pentru ca esentialul este ascuns privirii. Incearca!
Daca deschizi Noul Testament si citesti in Ioan 1, 18 si 1 Ioan 4, 8-16, vei vedea ca am dreptate.
Sus
Catalin OD
MesajTrimis Mar 29 Mai, 2007 5:38 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 15/Iun/2006
Locație: Baia Mare

un sfat intelept:

Sa nu ii spunem lui Dumnezeu ce mari sunt furtunile din lumea in care traim, ci sa spunem furtunilor ce mare Dumnezeu avem.

micutiu_sorin
MesajTrimis Mie 30 Mai, 2007 2:31 pm  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Roaga-L pe Dumnezeu sa-ti daruiasca impacarea cu tine insuti!
Sa nu ingaduim comoditatii launtrice sa se instaleze in noi, topindu-ne asemenea dogorii de afara.
Pentru ca lucrul acesta sa fie posibil, cercetati Scripturile!
Sus
Monica M
MesajTrimis Mie 30 Mai, 2007 10:18 pm  Răspunde cu citat (quote)
La primele intervenții

Data înscrierii: 28/Apr/2007
Locație: Bucuresti

Nu putem inmagaziona tot ce aflam in Biserica, adunari, studii biblice, etc.
Important e sa ramanem cu hotararea de a ne indrepta!

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Diogene
MesajTrimis Mie 30 Mai, 2007 11:42 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 28/Noi/2005
Locație: Bucuresti

Asa sa lumineze lumina voastra înaintea oamenilor, asa încât sa vada faptele voastre cele bune si sa slaveasca pe Tatal vostru Cel din ceruri. (Matei 5:16)

http://www.sacantamdomnului.blogspot.com/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
micutiu_sorin
MesajTrimis Lun 04 Iun, 2007 8:21 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Nu suferiti in singuratate. Impartasiti-va gandurile si sentimentele unui prieten/prietene si lui Dumnezeu. Nu va sfiiti sa va varsati inima inaintea Sa. Puteti sa va destainuiti lui cu toata sinceritatea. Nu va va respinge niciodata pentru ca aveti probleme - le cunoaste prea bine!
Sus
micutiu_sorin
MesajTrimis Mar 05 Iun, 2007 8:54 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Ganditi pozitiv: umpleti-va gandurile de cuvinte constructive. Scrieti-va pe tablita inimii cuvintele Sf. Ap. Pavel:
"Tot ce este adevarat, tot ce este vrednic de cinste, tot ce este drept, tot ce este curat, tot ce este vrednic de iubit, tot ce este vrednic de primit, orice fapta buna si orice lauda, aceea sa va insufleteasca" ( Filipeni 4, 8 )

Ultima modificare efectuată de către micutiu_sorin la Joi 23 Apr, 2009 8:49 am, modificat de 1 dată în total
Sus
micutiu_sorin
MesajTrimis Mie 06 Iun, 2007 2:00 pm  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

"Nu te certa cu cel puternic, ca sa nu cazi vreodata in mainile lui.
Sa nu te judeci cu omul bogat, ca sa nu-ti ingenunchezi tie masura...
Sa nu te sfadesti cu omul cel limbut si sa nu pui pe focul lui lemne.
Sa nu te insotesti cu omul rau crescut, ca sa nu se necinsteasca stramosii tai.
Sa nu ocolesti pe omul care se intoarce de la pacat; sa-ti aduci aminte ca toti suntem vinovati.
Sa nu necinstesti pe vreun om la batranetele lui, pentru ca si tu vei imbatrani.
Nu te bucura de moartea vrajmasului tau; adu-ti aminte ca toti vom muri.
Sa nu treci cu vederea vorbele inteleptilor, ci la pildele lor opreste-te...
Nu atata carbunii pacatosilor, ca sa nu te arda flacara focului lor.
Sa nu ajungi la sfada cu omul iute la manie, ca sa nu fie o cursa intinsa inaintea buzelor tale.

(Proloage, pag. 823)
Sus
micutiu_sorin
MesajTrimis Vin 08 Iun, 2007 9:57 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Iubindu-ti semenii pe care-i vezi, vei invata sa-L iubesti pe Dumnezeu, pe Care nu-L vezi.
Sus
micutiu_sorin
MesajTrimis Mar 12 Iun, 2007 10:11 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Se spune ca omul aude doar ceea ce intelege. Prin urmare, nu este suficient sa ai urechi pentru a auzi! Gandeste-te cat de raspandita este surzenia launtrica, de vreme ce insusi Mantuitorul pronunta cuvintele: "Cine are urechi de auzit sa auda!"
Sus
micutiu_sorin
MesajTrimis Mie 13 Iun, 2007 8:18 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Indrazniti fratilor!.......

Sa nu deznadajduiesti de mantuire si sa-ti aduci aminte de cele scrise:

"Cel ce aude, oare nu se va ridica? Si cel ce sa abate, nu se va intoarce?... Iar cel ce se mantuieste nu este lepadat, pentru ca Dumnezeu nu voieste moartea pacatosului, si sa se intoarca si sa se mantuiasca. Chiar si in adancul rautatilor, daca ai cazut, sa nu deznadajduiesti. Este vreme de indreptare. Ai alunecat? Scoala-te Ai gresit, paraseste gresala; sa nu stai in calea pacatelor. Ca intorcandu-te, te vei ridica, si ridicandu-te, te vei mantui. Dupa boala este sanatate si din cainta vine mantuirea. Indrazneste, nu deznadajduiti. Legea lui Dumnezeu nu este legea stapanitorilor care judeca si osandesc fara mila. Caci traind sub har, harul departeaza osanda, asteptand indreptarea, pana cand este inca deschisa usa, iar dupa ce se va inchide usa, Mirele nu va mai auzi pe cei ramasi afara." (Proloagele, pag. 865)
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Ora este GMT + 3 ore

Subiectul următor
Subiectul anterior
Pagina 1 din 102
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 100, 101, 102  Următoare
Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului  ~  "Cercetați Scripturile"

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect

Mergi direct la:  

Nu puteți crea un subiect nou în acest forum