Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului

Autor Mesaj
<  "Cercetați Scripturile"  ~  Sfatul Zilei
s.claudiu
MesajTrimis Mie 28 Mar, 2012 12:10 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 12/Noi/2009
Locație: Deva

Caută-ntruna Adevărul

Caută-ntruna Adevărul, căci el nu-i ușor de-aflat,
Vorbele, cu cât sunt multe, ți-l ascund nu ți-l arat;
Cărțile nu-l spun pe rânduri, ci pe-alături și pe sub:
Când i-o lebădă ce tace, când e un zglobiu hulub.

Nu disprețul săracul, căci și tu ești un sărac,
Numai Adevărul este bunul ce rămâne-n veac;
Pune-i vorbei tale lacăt, pune-i faptei tale frâu
Și nu-ți crede-atinsă ținta, până treci al morții râu.

Nu vorbi de-naintașii sfinți și vrednici și eroi
Până nu-ți înalți viața mai presus de-orice noroi.
Intră prin înțelepciune unde-i Adevărul zeu
Și vei descuia chivotul tainelor lui Dumnezeu.

Cât pământ ai sub picioare, atât ai deasupra cer,
Gândurile, amândouă deopotrivă ți le cer,
Însă Adevărul spune mai întâi de cer s-asculți.
Dumnezeu împărătește prin cei buni, nu prin cei mulți.

Caută dragostea și-aleargă după adevăr mereu,
Doar așa poți fi prieten și copil lui Dumnezeu.
Adevărul o să-ți schimbe-n nimbi ai frunții spini, curând
Iar iubirea-ți va răsfrânge slava-n veci crescând, crescând.

Traian Dorz

s.claudiu
MesajTrimis Joi 29 Mar, 2012 11:26 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

"O, fii cu grijã în fiecare zi, în fiecare clipã asupra luptei dintre cele douã firi din tine.
Omoarã mereu mãdularele firii lumești (Colos. 3, 5-10) prin înfrânarea și lupta credinței tale.
Și fã sã creascã, sã se întãreascã și sã vieze tot mai puternic îndelunga rãbdare, blândețea, înfrânarea poftelor (Gal. 5, 22-23).
Cãci în felul acesta vei ajunge cu siguranțã un moștenitor binecuvântat în Împãrãția veșnicã a Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos (2 Petru 1, 5-11).
Dar altfel sã știi cã nu."

Traian Dorz, din „Hristos – Dumnezeul nostru” – Meditații după Evanghelia după Ioan

s.claudiu
MesajTrimis Vin 30 Mar, 2012 11:58 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

"N-asculta, dragă suflete! N-asculta de șoaptele lui satan. Ține-ți ușa inimii încuiată și închisă de tot în fața lui satan. Gândește-te că fiecare ispită pe care o primești și fiecare păcat pe care îl faci deschide o ușă pentru satan. Gândește-te neîncetat că satan se gudură mereu ca un câine pe la ușa inimii tale. Alungă‑l prin cuvintele Domnului Iisus: „Mergi înapoia mea, satan!

Dragă cititorule! Nu uita că în fiecare clipă la ușa inimii tale bate Domnul Iisus și bate și diavolul. Stă în voia ta să tragi zăvorul pentru unul sau pentru altul. Din două trebuie să alegi una, căci „nimeni nu poate sluji la doi domni: și lui Dumnezeu și lui Mamona“ (Matei 6, 24)."

Pr. Iosif Trifa - “Oglinda inimii omului” – Editura Oastea Domnului, Sibiu.

s.claudiu
MesajTrimis Sâm 31 Mar, 2012 4:16 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

"15 – Nu rupeți legãtura scumpã a dragostei dintre voi așa de ușor cu bãnuieli și cu șoapte care de cele mai multe ori, nu sunt adevãrate ci sunt doar scorniri drãcești de la cei rãi.
Cãci niciodatã nu se mai poate reface între voi cum a fost iubirea, dacã o rupeți.
Chiar și dacã se mai leagã iarãși, tot se va cunoaște cã a fost ruptã odatã.
Și vai de acela din vina cãruia se rupe.

16 – Nu vorbiți niciodatã mai ales lucruri pe care nu le cunoașteți bine.
Acestea cu atât mai mult atunci când e vorba de mai marii voștri, pentru cã ușor te poate înșela și ochiul și urechea ta.
Bãnuind și șoptind despre învãțãtorul tãu, te poți face vinovat de un pãcat foarte greu.
Și poți fi aspru pedepsit (Numeri 12, 1-15; 1 Tim. 5, 19).
Cãci este scris: pe mai marele poporului tãu sã nu-l clevetești (Fap. Ap. 23, 5)."

Traian Dorz, din Cugetãri – „Lumina Iubitului Fiu”

s.claudiu
MesajTrimis Dum 01 Apr, 2012 12:39 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

"Diavolul tremură când ne rugăm, când postim, când citim Cuvântul Domnului, când îl vestim și altora, când suntem hotărâți să-L urmăm cu toată sinceritatea pe Domnul. Dar, mai ales, el tremură când stăm neclintiți sub Crucea Golgotei, când ascultarea și mărturisirea noastră sunt reale și când ne împărtășim din sfințenia Domnului.

Sfântul Iacov ne spune: „Supuneți-vă deci lui Dumnezeu. Stați împotriva diavolului și el va fugi de la voi. Apropiați-vă de Dumnezeu și Se va apropia și El de voi. Curățiți-vă mâinile, păcătoșilor, și sfințiți-vă inimile, voi, cei îndoielnici“ (Iacov 4, 7-8 ).

Se pare că nu este stare mai grea ca aceea a îndoielii. Cel îndoielnic, astăzi, mâine, va fi în „colivia“ lui satan. De aceea să-i zicem și noi, cum i-a zis Domnul: Înapoia mea, satano!… Pleacă de aici!…"

(Cornel Rusu, din cartea:”Casa sufletului tău”, Editura “Oastea Domnului” – Sibiu, 1999)

Crystina
MesajTrimis Lun 02 Apr, 2012 9:09 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 09/Sep/2009

„Trebuie să ne ferim de orice influență străină care ar diminua și ar deteriora specificul curat și sănătos al limbii și simțirii noastre duhovnicești. Când ne este trează și formată conștiință specificului nostru, atunci îndată vedem și cunoaștem nu numai ceea ce este curat și sănătos al nostru, ci și ceea ce este îndoielnic și străin, păgubitor și chiar primejdios pentru noi.

Conștiința! Repetăm: conștiința! Să ni se formeze această conștiință a specificului nostru în Hristos, fără de care nu vom putea crea nimic cu adevărat de valoare și de durată.”

Traian Dorz, 23 martie 1984, Comănești

Crystina
MesajTrimis Mar 03 Apr, 2012 7:17 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

"Privim și noi adeseori cu îngrijorare la viitorul Lucrãrii iubite a lui Hristos!
Ne întrebãm uneori și noi cu destulã teamã, ce va fi mai departe cu ea și cu cei iubiți ai ei și ai Lui?
Se ridicã și în inimile noastre de multe ori gânduri și frãmântãri cu privire la soarta celor care rãmân dupã noi, ca sã ducã mai departe mãrturia lui Hristos, solia Lucrãrii Sale! E normal sã ne frãmântãm pentru asta.
Dar atunci, sã ne bizuim pe Hristos, – și pe puterea dragostei pe care El o cunoaște cât de adâncã și fierbinte este în inima tineretului Sãu, în inimile tinerilor noștri frați ostași…
Și sã-L rugãm neîncetat pentru înflãcãrarea darurilor Sale care sunt în ei."

Traian Dorz, din Cugetări nemuritoare, – „Lupta cea bună”

Crystina
MesajTrimis Vin 06 Apr, 2012 9:06 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

"Duminica este capul săptămânii noastre, și Sărbătoarea este capul zilelor noastre.
Dacă duminica noastră este frumoasă, curată, fericită și sfântă, ea trebuie să dea frumusețe, curăție și sfințenie și celorlalte zile de după ea.
Noi nu trebuie să avem numai sărbătorile sfinte petrecute cu Domnul și trăite pe înălțimi duhovnicești. Ci după duminică să fie și luni la fel. Și marți, și miercuri, și joi, și vineri, și sâmbătă, toate la fel cu duminica. Toate, luminate de Cuvântul Sfânt, înfrumusețate de cântările sfinte, înălțate de rugăciunile fierbinți.
Numai așa, Capul frumos va avea și mădularele sale frumoase. Și începutul frumos va avea și sfârșitul bun."

Traian Dorz, din “Hristos – puterea apostoliei”

IoanBogdan
MesajTrimis Sâm 07 Apr, 2012 11:26 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 04/Feb/2008
Locație: Simeria

"Dragă frate, dragă suflete, în oricare din aceste stări de împietrire s-ar găsi inima ta, te rog, în numele Domnului, dă piatra la o parte! Dă chiar astăzi la o parte piatra care te împiedică să vii la Domnul, să te predai Lui, să te hotărăști pentru El!
Dă chiar acum la o parte piatra despărțirii de frați, ori-care ar fi aceasta – și vino la adunarea lor!
Dacă o piatră te împiedică să mergi la fratele tău, la veci-nul tău, la de-aproapele tău…, dacă o neînțelegere, o altă învățătură, o ură de vreun fel, o pizmă veche sau nouă te-au rupt de cineva de un timp îndelungat – sau numai de ieri, dă chiar acum această piatră la o parte și mergi, cerân-du-ți iertare sau dându-i tu iertare.
Niciodată nu-i mai fericită inima ca după o împăcare și o iertare adevărată!"

Traian Dorz, din „Hristos – Învierea noastră”
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
s.claudiu
MesajTrimis Dum 08 Apr, 2012 12:33 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

"Nu plecați, dragii mei, nicăieri și niciodată fără să-L chemați stăruitor pe Domnul cu voi.
Și nu plecați mai ales la drum greu și necunoscut fără a-L ruga pe Domnul cu toată stăriunța să vină cu voi.
Aveți grijă de lucrul acesta în orice vreme, căci fiecare drum este plin de primejdii în care ușor poți să te pierzi dacă n-ai o puternică ocrotire de la Domnul."

"Nu cârtiți nici când trebuie să faceți binele (Fil 14).
Nu cârtiți nici când trebuie să primiți oaspeți (1 Petru 1, 9).
Nu cârtiți niciodată decât împotriva răutății voastre și a firii voastre cârtitoare. "

Traian Dorz, din "Lumina iubitului fiu"

micutiu_sorin
MesajTrimis Joi 12 Apr, 2012 9:17 pm  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Data înscrierii: 19/Iul/2006

„Fratele meu! Tu ești împovărat cu păcate multe și grele. Te văd cum abia pășești sub greutatea lor. Apleacă-te spre Domnul cu ele. Apleacă-te spre Domnul cu greutatea păcatelor tale. Apleacă-te la pieptul Celui ce a murit pentru tine, pentru iertarea ta și mântuirea ta. Apleacă-te spre El și îndată vei afla iertare și ușurare.”
Preot Iosif Trifa

Crystina
MesajTrimis Vin 13 Apr, 2012 10:38 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

"El a deschis cerurile, pentru ca în urma Lui sã putem intra și noi în oricât de mare numãr ne-a chemat și ne va mai chema Domnul Dumnezeul nostru (Ioan 10, 16; Fap. Ap. 2, 39; Apoc. 7, 9-14).
Iar acum șade la Dreapta Mãririi în locurile Preaânalte, pentru ca sã mijloceascã pururea pentru noi toți (Evrei 5, 59).
Și pentru toți cei care vor alerga la mijlocirea Lui.

Tot așa, dacã și noi n-am murit trupește în aceastã lume, am rãmânea mereu tot mai singuri. Pânã nu am mai avea pe nimeni.
Ce îngrozitor de nefericit este acela care rãmâne singur pe lume și care nu mai are pe nimeni.
Tot așa, dacã duhovnicește nu murim, prin lepãdarea de sine și nu ne jertfim cu dragoste pentru Domnul spre mântuirea altora prin tot ce ne cere aceastã mântuire, atunci noi rãmânem niște singuratici, rãmânem ca niște stâlpi uscați, din care nu mai odrãslește niciodatã nimic, buni numai pentru focul veșnic.

Dar fericit este acela care nu cautã niciodatã numai folosul sãu, ci cautã cu dragoste în primul rând folosul lui Hristos, apoi al celor mai mulți ca sã fie mântuiți
(Filip. 2, 21; 1 Cor. 10, 24 și 33).
Acest grãunte sfânt nu va rãmînea singur nici în viața asta, nici în cea veșnicã, – ci va vedea mereu în urma lui și el un norod sfânt de urmași vrednici, care îl vor binecuvânta."

Traian Dorz, din “Hristos – Împăratul nostru”

s.claudiu
MesajTrimis Sâm 14 Apr, 2012 11:42 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

„Să nu descurajăm niciodată în umblarea cu Iisus. Să nu ne îngrijorăm niciodată cu deznădejde de viitorul Trupului lui Hristos. Să nu pierdem niciodată speranța și încrederea în puterea și grija lui Dumnezeu față de mădularele lui Hristos. Față de rămășițele Sale. Față de Biserica Domnului, pe care a câștigat-o cu Însuși Sângele Său cel Sfânt.
Chiar când toate mădularele Adunării și Bisericii par moarte, când ochii ei nu mai văd, când mâinile ei nu mai lucrează, când picioarele ei nu mai merg, când inima ei nu mai arde, – bunătatea și iubirea Tatălui poartă totuși grijă față de ai Săi. Trupul acesta este totuși scump, pentru ceea ce a fost el înainte. Și pentru ceea ce va fi în urmă.”

Traian Dorz, din «Hristos – Jertfa noastră»

micutiu_sorin
MesajTrimis Dum 15 Apr, 2012 3:33 pm  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Data înscrierii: 19/Iul/2006

Cine zice că este credincios, dar nu trăiește pacea în Dumnezeu și pacea între ai Săi, acela se înșeală singur.
Unde intră Hristos, acolo intră pacea; și cine este în Hristos este un fiu al păcii ( Luca 10: 6)...

Suflete al meu și frate al meu, nu te lăsa nici tu nicodată apăsat de mâhnire,
nici descurajat de amenințare,
nici înșelat de amăgitori!
Hristos va schimba curând în fericire negrăită apăsarea inimii tale...
Hristos poate face aceasta!
Timpul Lui a și început.
Ziua Lui e ca și sosită. Ajută-L și tu, în tine și între ai tăi.

Mărire Învierii Tale, Iisuse Doamne, mărire Ție!

Traian Dorz
din cartea „Hristos Mântuitorul nostru”, p. 109 - 112

s.claudiu
MesajTrimis Lun 16 Apr, 2012 12:12 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

„Sã continuãm sã mergem pe la cei ce par morți duhovnicește cu lacrimi și cu îndemn la trezire și la înviere.
Poate cã Dumnezeu Se va îndura de ei totuși, pânã la urmã și îi va trezi.
Mult depinde de stãruința în tratamentul cu care ne ducem la ei.”
(Traian Dorz, din „Poruncile Iubirii”)

Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Ora este GMT + 3 ore

Subiectul următor
Subiectul anterior
Pagina 100 din 102
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 99, 100, 101, 102  Următoare
Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului  ~  "Cercetați Scripturile"

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect

Mergi direct la:  

Nu puteți crea un subiect nou în acest forum