Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului

Autor Mesaj
<  "Cercetați Scripturile"  ~  Sfatul Zilei
micutiu_sorin
MesajTrimis Vin 19 Oct, 2012 8:53 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Data înscrierii: 19/Iul/2006
Locație: Simeria

Dacă se petrec în viața ta, fără voia ta, fără o urmare directă a faptelor tale, întâmplări de neînțeles, – nu te grăbi să ți formezi o părere încă.
Pentru ca nu cumva să te întristezi degeaba, când de fapt ar trebui să te bucuri...
pentru ca să nu cârtești, când de fapt ar trebui să lauzi pe Domnul
și pentru ca să nu te descurajezi, atunci când de fapt ar trebui să te umpli de îmbărbătare sfântă și de bucuroasă nădejde, în încrederea lui Dumnezeu

Crystina
MesajTrimis Vin 09 Noi, 2012 12:55 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 09/Sep/2009

18 – Când vine la noi vecina ori vecinul și are nevoie de o pâine, de un ban ori de vreo unealtã și se grãbește sã ți le cearã și te grãbești sã i le dai, grãbește-te mai întâi sã I-l dai pe Hristos de care el poate fãrã sã știe are și mai multã nevoie.
19 – Când te grãbești pe drum și întâlnești pe cineva ca sã schimbi douã vorbe tu cu el ori el cu tine, nu pleca tu ori nu-l lãsa pe el sã plece, înainte de a-i spune cald, blând, înțelept și clar despre graba și nevoia cea mai mare pe care o avem cu toții dupã Hristos.
20 – Înainte de a te grãbi la tren, grãbește-te la Hristos. Înainte de a te grãbi la muncã, la odihnã, grãbește-te la Hristos. Înainte de orice grabã, grãbește-te la Hristos și înainte de orice trebuințã, câștigã-L pe El.

Doamne Iisuse grãbește-ne spre Tine pe toți – și grãbește și Tu spre noi spre fiecare. Cãci oricâte nevoi am avea cu toții, cea mai urgentã o avem de Tine, fiecare. Amin.

Traian Dorz, din “Semănați Cuvântul Sfânt”

s.claudiu
MesajTrimis Vin 28 Dec, 2012 7:15 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 12/Noi/2009
Locație: Deva

"O, fii cu grijã în fiecare zi, în fiecare clipã asupra luptei dintre cele douã firi din tine.
Omoarã mereu mãdularele firii lumești (Colos. 3, 5-10) prin înfrânarea și lupta credinței tale.
Și fã sã creascã, sã se întãreascã și sã vieze tot mai puternic îndelunga rãbdare, blândețea, înfrânarea poftelor (Gal. 5, 22-23).
Cãci în felul acesta vei ajunge cu siguranțã un moștenitor binecuvântat în Împãrãția veșnicã a Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos (2 Petru 1, 5-11).
Dar altfel sã știi cã nu."

Traian Dorz, din „Hristos – Dumnezeul nostru” – Meditații după Evanghelia după Ioan

micutiu_sorin
MesajTrimis Mar 01 Ian, 2013 6:35 pm  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Data înscrierii: 19/Iul/2006
Locație: Simeria

Lacrimile și dragostea au făcut poezia și cântarea noastră să fie așa. Lacrimile din iubire și din suferință – și iubirea din lacrimi și jertfă. De aceea nu vă rușinați de lacrimi și nu fugiți de suferință. Iubiți-le și lăsați-le să vă ungă dragostea, cântecul, poezia, rugăciunea cu untdelemnul lor ceresc.

Traian Dorz, din “Istoria unei Jertfe”, Vol. IV

s.claudiu
MesajTrimis Mar 23 Apr, 2013 11:52 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 12/Noi/2009
Locație: Deva

Adevăratul credincios se roagă și mijlocește cel mai mult numai pentru alții.

Cere Domnului milă, putere, libertate, har și binecuvântare mai ales pentru poporul întreg și spre slava Numelui Său.

Dragostea față de Hristos îl face să-I aducă neîncetat Domnului numai rugăciuni de laudă, de mulțumită și de închinare pentru toate minunile Lui, arătate de istoria poporului, față de cei iubiți ai Săi…

Traian Dorz – Hristos, Pîinea noastră zilnică.

Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Ora este GMT + 3 ore

Subiectul următor
Subiectul anterior
Pagina 102 din 102
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 100, 101, 102
Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului  ~  "Cercetați Scripturile"

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect

Mergi direct la:  

Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum