Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului

Autor Mesaj
<  "Cercetați Scripturile"  ~  Scrierile Parintilor Apostolici
Chis Adriana
MesajTrimis Dum 25 Iul, 2010 10:09 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 20/Ian/2010
Locație: "...inca pe taramul Domnului"

As vrea sa scriu aici, dintr-o carte care imi este foarte draga sufletului meu si de aceea m-am gandit sa impartasesc cu voi aceste bucurii care le primesc gratuit. Sunt spicuiri... haideti si voi!

Porunca V
33(1)

"Fii indelung rabdator si priceput, mi-a spus el, si vei birui toate faptele rele si vei savarsi toata dreptate. Daca vei fi indelung rabdator, Duhul cel Sfant, care locuieste in tine, va fi curat, nefiind intunecat de alt duh rau; ci, locuind in largime, se va bucura si se va veseli cu vasu(trupul), in care locuieste; va sluji lui Dumnezeu cu multa bucurie, avand in el insusi indestulare. Dar daca vine mania, Duhul cel Sfant, Care este gingas, se simte indata stramtorat, pentru ca nu are loc curat si cauta sa se departeze din acel loc; este sugrumat de duhul cel rau, neavand loc sa slujeasca Domnului, dupa cum vrea, ca este intinat de manie. A locui la un loc amandoua duhurile este nefolositor si rau pentru omul acela, in care locuiesc. Daca iei foarte putin pelin si-l torni intr-o oala cu miere, nu se strica oare toata mierea, nu se strica atata miere de foarte putin pelin, nu se pierde dulceata mierii si nu mai are aceeasi valoare in ochii stapanului, pentru ca s-a amarat si si-a pierdut folosul ei? Dar daca nu torni pelin in miere, mierea ramane dulce si este de folos stapanului ei. Vezi, deci, ca indelunga rabadre este cu mult mai dulce decat mierea, este folositoare Domnului si Domnul locuieste in ea; mania, insa, este amara si nefolositoare. Asadar, daca se amesteca mania cu indelunga-rabdare, indelunga-rabdare se pangareste si rugaciunea ei nu mai este bine primita de Dumnezeu.
...
Daca nu te pazesti de ea(de manie), tu si casa ta, ai pierdut orice nadejde".

Rog moderatorul daca nu am plasat subiectul la sectiunea potrivita sa il mute. Multumesc.

Ultima modificare efectuată Chis Adriana la Dum 25 Iul, 2010 12:14 pm, modificat de 2 ori în total

Chis Adriana
MesajTrimis Dum 25 Iul, 2010 11:27 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 20/Ian/2010
Locație: "...inca pe taramul Domnului"

34(2)

Asculta acum, mi-a zis el, care este lucrarea maniei!
Ea este rea; distruge pe robii lui Dumnezeu prin lucrarea ei si-i abate de la dreptate. dar nu-i abate pe cei desavarsiti in credinta, nici nu poate lucra asupra lor, ca puterea este cu ei, ii abate insa, pe cei deserti si pe cei ce se indoiesc.
Cand ii vede pe astfel de oameni linistiti, mania se furiseaza in inima omului aceluia si din nimic barbatul sau femeia se supara pentru lucrurile din viata, fie din pricina mancarurilor, fie din pricina unei vorbe spuse la intamplare, fie din pricina unui prieten, fie din pricina ca are sa dea ceva, fie din pricina ca are sa primeasca ceva, fie din pricina unor alte lucruri prostesti la fel cu acestea; ca toate acestea sunt pentru robii lui Dumnezeu proaste, desarte, nesanatoase, si nefolositoare.
Indelunga-rabdare insa, este mare si puternica, are putere tare si neclintita si e raspandita pe mare intindere; este vesela, bucuroasa, fara grija, "slaveste pe Domnul", in toata vremea; n-are nimic amar in ea, ramane totdeauna blanda si linistita. Aceasta indelunga-rabdare deci, locuieste cu cei ce au credinta deplina.
Mania este mai intai nebuna, usurateca si nepriceputa; apoi din nepricepere se naste amaraciunea; din amaraciune, nervozitatea; din nervozitate, mania; din manie, ura; iar ura aceasta, nascuta din atat de mari rele, ajunge un pacat mare si de nevindecat.
Cand toate aceste duhuri locuiesc intr-un singur vas(trup), unde locuieste si Duhul cel Sfant, vasul acela nu mai este incapator, ci da afara. Asadar, Duhul cel gingas, nefiind obisnuit sa locuiasca cu duhul cel rau, nici stramtorat, pleaca dintr-un om ca acesta si cauta sa locuiasca acolo unde este blandete si liniste. Apoi dupa ce se departeaza de omul acela, in care locuia, omul acela este lipsit de Duhul cel drept si plin pe viitor de duhurile cele rele; este nestatornic in toate faptele lui, tarat ici si colo de duhurile cele rele si cu totul orb fata de dreapta judecata. Asa se intampla cu toti cei maniosi. Abtine-te deci, de la manie, care este duhul cel foarte rau! Imbraca-te cu indelunga rabdarea si impotriveste-te maniei si amaraciunii, si vei fi gasit avand alaturi de tine sfintenia, pe care o iubeste Domnul!
Cauta, dar, sa nu treci cu vederea porunca aceasta;
daca vei stapani porunca aceasta, vei putea pazi si celelalte porunci.
Intareste-te si imputerniceste-te!

Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Ora este GMT + 3 ore

Subiectul următor
Subiectul anterior
Pagina 1 din 1
Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului  ~  "Cercetați Scripturile"

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect

Mergi direct la:  

Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum