Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului

Autor Mesaj
<  "Cercetați Scripturile"  ~  Cum sa-i faci o bucurie lui Dumnezeu
Adrian_Brasov
MesajTrimis Vin 09 Iun, 2017 4:39 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 31/Mar/2008

Cum sa-I faci o bucurie lui Dumnezeu
Sa citam iata din Biblie:
Matei 25 :31. Cñnd va veni Fiul Omului üntru slava Sa, Ɵi toƣi sfinƣii üngeri cu El, atunci va Ɵedea pe tronul slavei Sale.
32. ƞi se vor aduna ünaintea Lui toate neamurile Ɵi-i va despărƣi pe unii de alƣii, precum desparte păstorul oile de capre.
33. ƞi va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stñnga.
34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniƣi, binecuvñntaƣii Tatălui Meu, moƟteniƣi ümpărăƣia cea pregătită vouă de la üntemeierea lumii.
35. Căci flămñnd am fost Ɵi Mi-aƣi dat să mănñnc; ünsetat am fost Ɵi Mi-aƣi dat să beau; străin am fost Ɵi M-aƣi primit;
36. Gol am fost Ɵi M-aƣi ümbrăcat; bolnav am fost Ɵi M-aƣi cercetat; ün temniƣă am fost Ɵi aƣi venit la Mine.
37. Atunci drepƣii Îi vor răspunde, zicñnd: Doamne, cñnd Te-am văzut flămñnd Ɵi Te-am hrănit? Sau ünsetat Ɵi Ʊi-am dat să bei?
38. Sau cñnd Te-am văzut străin Ɵi Te-am primit, sau gol Ɵi Te-am ümbrăcat?
39. Sau cñnd Te-am văzut bolnav sau ün temniƣă Ɵi am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzñnd, va zice către ei: Adevărat zic vouă, üntrucñt aƣi făcut unuia dintr-aceƟti fraƣi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aƣi făcut.
41. Atunci va zice Ɵi celor de-a stñnga: Duceƣi-vă de la Mine, blestemaƣilor, ün focul cel veƟnic, care este gătit diavolului Ɵi üngerilor lui.
42. Căci flămñnd am fost Ɵi nu Mi-aƣi dat să mănñnc; ünsetat am fost Ɵi nu Mi-aƣi dat să beau;
43. Străin am fost Ɵi nu M-aƣi primit; gol, Ɵi nu M-aƣi ümbrăcat; bolnav Ɵi ün temniƣă, Ɵi nu M-aƣi cercetat.
44. Atunci vor răspunde Ɵi ei, zicñnd: Doamne, cñnd Te-am văzut flămñnd, sau ünsetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau ün temniƣă Ɵi nu Ʊi-am slujit?
45. El ünsă le va răspunde, zicñnd: Adevărat zic vouă: Întrucñt nu aƣi făcut unuia dintre aceƟti prea mici, nici Mie nu Mi-aƣi făcut.
46. ƞi vor merge aceƟtia la osñndă veƟnică, iar drepƣii la viaƣă veƟnică.
Puterea cea mare este in versul 40. Sa-l recapitulam:
Matei 25:40
Iar Împăratul, răspunzñnd, va zice către ei: Adevărat zic vouă, üntrucñt aƣi făcut unuia dintr-aceƟti fraƣi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aƣi făcut.
Deci ce faci unui cersetor lui Dumnezeu ii faci. Ce ii faci unui sarac lui Dumnezeu ii faci. Ce ii faci unei vaduve sau unui orfan, lui Dumnezeu ii faci.
ADICA:
Daca chemi un cersetor la masa pe Dumnezeu il chemi la masa conform versului de mai sus.
Daca oferi cazare unui cersetor, lui Dumnezeu ii oferi cazare.
Daca ii oferi unui cersetor haine, ori mancare ori bautura, lui Dumnezeu ii oferi.
Deci daca vrei sa-I faci o bucurie lui Dumnezeu fa-I o bucurie unui cersetor. Deci saptamanal sau lunar du-te la un cersetor si intreaba-l ce vrea inima lui ca sa se bucure. Daca iti spune ce sa faci si faci ii faci o bucurie lui Dumnezeu. Daca crezi ca iti cere prea mult spune-I sa se limiteze la 10 lei ori la cat vrei.
Versurile de mai sus iti explica cum va fi la judecata. Dar ce e important e urmatorul aspect.
Milioane de oameni trec prin accidente, coma sau boli grave si ajung in moarte clinica. In aceasta stare de moarte clinica acesti oameni care nu au legatura unii cu altii de pe continente si din tari diferite raporteaza ca s-au intalnit cu IIsus si ca IIsus le-a dat ceea ce au dat ei la saraci. Adica dand la saraci si cersetori si-au construit avere in ceruri. O femeie a spus ca a trebuit sa ramana dezbracata pentru ca nu a dat haine la saraci iar un om a trebuit sa ramana flamand pentru ca nu a dat mancare la saraci pana ce familia lui a facut parastasul si a dat mancare in numele lui. Cei ce vin din moarte clinica spun ca acolo au nevoie de mancare, bautura, haine si de aproape tot ce e nevoie pe pamant inclusive de o casa. Nu e distractive sa traiesti un miliard plus de ani in parc sau in cort.
Deci daca dai mancare la cersetori ai mancarea care ai dat-o in ceruri ori ceva echivalent. Daca dai bautura la cersetori ori haine ori mobila ai ceva echivalent in ceruri. Iti construiesti avere in ceruri. Avere in ceruri se poate construi si prin rugaciune, facand diverse sarcini pentru Biserica , citind Biblia, dand ceva preotului sau invatand pe altii sa vina la credinta.
Inger vazut de camera: https://www.youtube.com/watch?v=1VUsp0QqDfU
Femeie apare in lumina dupa botezul orthodox, botez pentru deschiderea raiului: https://www.youtube.com/watch?v=UYxhWH5nlD0
Sfanta impartasanie pentru imortalitate devine prin miracol sangele si trupul lui IIsus care e pastrat sute de ani : https://www.youtube.com/watch?v=HbcL4mkNfzM
Ioan 6:53 53. ƞi le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veƣi mñnca trupul Fiului Omului Ɵi nu veƣi bea sñngele Lui, nu veƣi avea viaƣă ün voi.
54. Cel ce mănñncă trupul Meu Ɵi bea sñngele Meu are viaƣă veƟnică, Ɵi Eu ül voi ünvia ün ziua cea de apoi.
Aici e vorba de Sfanta Impartasanie. Unele denominatii dau simbolul sangelui si trupului in loc de sange si trup si nu folosesc Sfinte Liturghii pentru obtinerea Sfintei Impartasanii precum ne-au invatat Apostolii de la care avem Sfanta Liturghie a Apostolului Iacov si Sfanta Liturghie a Apostolului Marcu (google Liturgy Mark).
Cele trei miracole ANUALE ale Bisericii Ortodoxe:
Lumina Sfanta https://www.youtube.com/watch?v=TgNMWSkuIds
Iordanul intorcandu-se spre izvoare https://www.youtube.com/watch?v=CfmrqZwUjCQ
Norul de pe muntele Tabor: https://www.youtube.com/watch?v=2f32KOVKQGw Alte miracole: https://www.youtube.com/results?search_query=miracole+ortodoxe
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Adrian_Brasov
MesajTrimis Vin 09 Iun, 2017 5:20 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

IIsus a aparut unui om si i-a spus sa invete de la mine

Ultima modificare efectuată de către Adrian_Brasov la Vin 09 Iun, 2017 5:27 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Adrian_Brasov
MesajTrimis Vin 09 Iun, 2017 5:23 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Invata-ti copiii si pe altii cum sa faca o bucurie lui Dumnezeu si sa-si faca casa in cer. Azi am avut o viziune. Se facea ca o fata cantareata a ascultat mesajul meu si si-a facut casa in rai si m-a chemat sa o vizitez.
Cine vrea mai multe informatii despre construitul casei in cer sa se uite la viata Apostolului Toma care i-a facut o casa in cer regelui indian. Multi oameni in rai traiesc in parcuri neavand casa dar asta nu e chiar rau avand in vedere ca au parte de atata fericire,
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Ora este GMT + 3 ore

Subiectul următor
Subiectul anterior
Pagina 1 din 1
Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului  ~  "Cercetați Scripturile"

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect

Mergi direct la:  

Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum