Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului

Autor Mesaj
<  "Cercetați Scripturile"  ~  Evangheliile Duminicilor si a Praznicelor
micutiu_sorin
MesajTrimis Sâm 23 Apr, 2011 10:19 pm  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Data înscrierii: 19/Iul/2006
Locație: Simeria

Ziua Învierii este și trebuie să fie și ziua învierii sufletului tău, ziua ieșirii tale din păcate.

La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul. Acesta era întru început la Dumnezeu. Toate prin-tr-Însul s-au făcut și fără de Dânsul nimic nu s-a făcut, ce s-a făcut. Întru Dânsul viața era, și viața era lumina oamenilor. Și lumina întru întuneric luminează și întunericul pe dânsa nu a cuprins-o. Fost-a om trimis de la Dumnezeu; numele lui era Ioan. Acesta a venit spre mărturie, ca să mărturisească despre lumină, ca toți să creadă prin El. Nu era acela Lumina, ci ca să mărturisească despre Lumină.
Cuvântul era Lumina cea adevărată, care luminează pe tot omul ce vine în lume. În lume era și ai Săi pe Dânsul nu L-au primit. Iar celor câți L-au primit pe Dânsul...

Citește în continuare »

Crystina
MesajTrimis Dum 01 Mai, 2011 1:06 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 09/Sep/2009

Alta a fost necredința lui Toma și alta e necredința oamenilor de azi

Deci, fiind seară în ziua aceea, într-una din sâmbete, și ușile fiind încuiate, unde erau ucenicii adunați de frica iudeilor, venit-a Iisus și a stătut în mijloc și a zis lor: „Pace vouă!”
Și acestea zicând, a arătat lor mâinile și coasta Sa. Și s-au bucurat ucenicii văzând pe Domnul. Deci a zis lor iarăși: „Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, și Eu vă trimit pe voi”. Și aceasta zicând, a suflat și a zis lor: „Luați Duh Sfânt! Cărora veți ierta păcatele, se vor ierta lor, și cărora le veți ține, vor fi ținute”.
Iar Toma, unul din cei doisprezece, care se zice Geamăn, nu era cu dânșii când a venit Iisus. Deci au zis lui ceilalți ucenici: „Am văzut pe Domnul”. Iar el le-a zis lor: „De nu voi vedea în mâinile Lui semnul cuielor și de nu voi pune degetul meu în semnul cuielor și de nu voi pune mâna mea în coasta Lui, nu voi crede”…
Și după opt zile iarăși erau înăuntru ucenicii Lui și, cu dânșii, era și Toma. Venit-a Iisus, fiind ușile încuiate, și a stătut în mijloc și le-a zis: „Pace vouă!” Apoi a zis lui Toma: „Adu-ți degetul tău încoace și vezi mâinile Mele; și adu mâna ta și o pune în coasta Mea și nu fi necredincios, ci credincios”. Și a răspuns Toma și a zis Lui: „Domnul meu și Dumnezeul meu!”… Zis-a Iisus lui: „Căci M-ai văzut pe Mine, Tomo, ai crezut; fericiți însă cei care n-au văzut și au crezut!”
Multe alte semne a făcut Iisus înaintea ucenicilor Săi, care nu sunt scrise în cartea aceasta; iar acestea s-au scris ca să credeți că Iisus este Hristos, Fiul lui Dumnezeu și, crezând, viață să aveți întru Numele Lui. (Ioan 20, 19-31

Tâlcuirea acestei Evanghelii, aici

Crystina
MesajTrimis Dum 08 Mai, 2011 4:47 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Arrow Apostolia femeilor

Arrow Pregătiți-vă inimile, mamă și fiică!…

Crystina
MesajTrimis Vin 20 Mai, 2011 11:54 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

„Apa cea vie” este izvorul ce curge din Stânca Golgotei; este Jertfa cea mare și Sfântă a Crucii.
Despre aceasta apa vie ne vorbeste parintele Iosif Trifa, aici

micutiu_sorin
MesajTrimis Sâm 21 Mai, 2011 11:08 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Priveghere la Sfinții Împărați întocmai cu Apostolii, Constantin și Elena

Un cuvant plin de invatatura, rostit de Pr. Conf. Univ. Dr. Constantin Necula, aici

vasiliosnyka
MesajTrimis Joi 09 Iun, 2011 1:23 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 28/Mai/2008

SFÂNȚII APOSTOLI PETRU ȘI PAVEL SAU DESPRE DIMENSIONAREA PROFILULUI MISIONARULUI DE ASTĂZI

Recursul frecvent și profund la modelul apostolic este o condiție indiscutabilă pentru dimensionarea și redimensionarea profilului misionarului creștin care este chemat să „vestească în lume bunătățile Celui ce l-a chemat din întuneric la lumină” (I Petru 2, 9). Felul în care Dumnezeu a luminat și cinstit Istoria prin Sfinții Apostoli este și trebuie să fie o preocupare permanentă pentru cei în care conștiința apartenenței la neamul lui Hristos nu s-a stins încă.

Prima experiență care îl face pe pescarul din Galileia Apostol, este prăbușirea în adorație și închinare în fața lui Iisus Hristos: „pleacă de la mine Doamne că sunt un om păcătos”. La câțiva ani după această experiență, Apostolul Pavel trăiește o experiență similară pe drumul Damascului când dintr-o lumină orbitoare Hristos îl chema la sjujirea Sa. Cei doi Apostoli au putut să prăbușească atâtea inimi la picioarele crucii pentru că au trăit chiar ei acest cutremurător moment de la care viața lor a cunoscut o schimbare radială.

Pescarul galileian cu o predică de câteva minute a convertit trei mii de oameni. Vestea despre moartea și învierea Fiului lui Dumnezeu susținută cu câteva profeții din Vechiul Testament a străpuns inimile unei mulțimi de oameni făcându-le, prin pocăință și botez, Popor a lui Dumnezeu.
În misiunea sa, Marele Apostol este detașat de orice condiționare omenească ca și Dascălul său (cf Mat 22, 16) de aceea are puterea să-și afirme libertatea față de oameni: „trebuie să ascultăm pe Dumnezeu mai mult decât pe oameni” (Fapte 5, 29). Înțelepciunea Apostolului este din înțelepciunea Celui mai mare Învățător pe care L-a avut lumea. Puterea lui este din memoria strălucirii de pe Tabor, din amintirea pașilor de peste valurile înfuriate și din vederea mormântului gol, iar curajul său este din vuietul limbilor de foc. Cu acestă moștenire, Apostolul Petru înfruntă închisoarea, valurile de împotriviri, aduce mulțimi de oameni la credința și câștigă admirația îngerilor și a oamenilor.

Sfântul Apostol Pavel eclipsează cultura idolatră din Atena, denunță căutările năucitoare ale filozofilor păgâni și scoate din vigoare toate modelele religiilor idolatre. Această biruință pe care numai Dumnezeul cel adevărat Și-o poate permite îi oferă posibilitatea să strige de pe piedestal înalt al Evangheliei spre toate culturile, civilizațiile, filozofiile și religiile lumii: „Unde este înțeleptul? Unde este cărturarul? Unde este cercetătorul acestui veac? N-a dovedit Dumnezeu nebună înțelepciunea lumii acesteia?” (I Cor 1, 20). Ostenelile și căutările obositoare ale veacurilor întunecate sunt devalorizate. Soluția pentru salvarea lumii a strălucit din altă parte: de la Cruce. Iar acum Apostolii aleargă în cele patru zări și duc vestea mântuirii în ținuturile întunecoase ale morții: „Noi propovăduim pe Hristos cel Răstignit: pentru iudei sminteală; pentru noamuri nebunie. Dar pentru ce chemați, și iudei și elini: pe Hristos puterea lui Dumnezeu și înțelepciunea lui Dumnezeu” (I Cor 1, 23-24).

Dacă viața Sfântul Apostol Petru dovedește că Dumnezeu nu are nevoie de filozofie și știință pentru a-Și împlini planul său de mântuire în lume, viața Sf. Pavel arată că cultura trebuie să primească transfuzia unui sânge nou pentru a putea deveni o pârghie pentru a trasmite învățătura Fiului lui Dumnezeu. Apostolul Pavel – expresie a omului învățat – din toată cultura sa, păstreză elementele care sunt în armonie cu mesajul Evangheliei și respinge ca pe un gunoi orice cultură care nu se poate pleca în fața Crucii.

Astăzi se face așa de des apel la cultură mai mult decât la sfințenie pentru că prima este mai facilă decât a doua. Mai facilă este, dar în nici un caz mai eficientă. Istoria Bisericii a dovedit că ele pot să coexiste când prima se face slujitoarea celei de a doua. O cultură autonomă este sortită eșecului . Momentul Cincizecimii este prima dovadă că misionarul creștin nu duce lipsă de balast intelectual; el are nevoie de o inimă curată în care să poată sufla vântul Duhului Sfânt; are nevoie de o minte limpede care nepotrivindu-se cu „înțelepciunea acestui veac” ( I Cor 2, 6; Rom 12, 2), este gata să primească fără prejucăți și distorsionări „înțelepciunea care vine de sus” (Iacov 3, 17).

Dascălul creștin are nevoie de o conștiință trează în noaptea adâncă a lumii, de o îmbogățire în cuvântul lui Dumnezeu pentru „a fi gata totdeauna să răspundă oricui va cere socoteală despre nădejdea lui” (I Petru 3, 15). Misionarul creștin trebuie să pună ca un vârf de lancie în fruntea condițiilor misionare puterea de a mărturisi și el la un anumit nivel ca Apostolul Petru: „Noi v-am adus la cunoștință puterea Domnului nostru Iisus Hristos și venirea lui nu luându-ne după basme meșteșugite, ci fiindcă am văzut slava lui cu ochii noștri” (II Petru 1, 16). Experiența a dovedit că argumentele raționale care vin în sprijinul revelației, oricât de solide ar fi, se clatină în fața valului de necredință care se întinde necruțător peste mințile păgâne, dacă nu au suport mistic în viața celui care le propovăduiește. Dar nici convingerea personală fără forța argumentării nu este credibilă. Dacă misionarul creștin nu face din Evanghelie adevărul ultim și suprem al vieții sale, ori falimentează, ori face din misiunea sa o caricatură.

Doisprezece pescari a schimbat lumea, dar încet, încet această lume s-a întors la întunericul cel de demult. „Rugați pe Domnul secerișului să scoată lucrători în ogorul Său...”

micutiu_sorin
MesajTrimis Dum 12 Iun, 2011 5:48 pm  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Despre sărbătoarea Duhului Sfânt, ne vorbește Părintele Iosif Trifa:

Arrow Cum să ne pregătim pentru primirea Duhului Sfânt

Arrow La Praznicul Pogorârii Duhului Sfânt

Arrow În ziua cea mare a Cincizecimii

vasiliosnyka
MesajTrimis Mie 15 Iun, 2011 6:20 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

DESPRE SLAVA OAMENILOR ȘI SLAVA LUI DUMNEZEU
(la Duminica tuturor sfinților)

"La ospățul veșniciei vin pe-a razelor cărări
Revărsându-se din largul celor patru depărtări
Sufletele-nveșmântate în al curăției in
Strălicind în ogindirea feței Mirelui divin
.........................................................
Printre unduiri de raze cu răsfrângeri de culori
Se deschide începutul nesfârșitei sărbători
Și la masa nesfârșită numai aur cristalin
Vin câți au răbdat cu Mielul foame, și-nchisori și chin"
(Traian Dorz)

Cele mai convingătoare mărturii despre destinul omului și despre lucrarea lui Dumnezeu în istorie sunt sfinții. Când citești cu luare aminte pagini de sinaxar sau când te întâlnești cu oameni sfinți, simți cum iubirea revărsată din Dumnezeu își risipește mireasma în lume. Dumnezeu este prezent și lucrează pretutindeni, dar nicăieri nu-și manifestă prezența și slava Sa așa cum o face în viața celor sfinți. Ne simțim și mai atrași de Dumnezeu atunci când ne întâlnim cu frumusețea nelumească din cuvintele și chipurile celor care s-au făcut temple ale Duhului Sfânt. „Sfinții sunt biruința cea mare a lui Dumnezeu, triumful harului Său, triumful puterii Sale, triumful slavei Sale” (Sfântul Ioan Gură de Aur, Bogățiile oratorice, Ed Pelerinul Român, Oradea, 2002, p. 338).

Unde sunt bogații, actorii și oamenii celebri din timpurile trecute? Cine mai amintește de ei? Cine mai este interesat astăzi ca să actualizeze chipurile lor, celebritatea lor de atunci? Palatul lui Dioclețian astăzi este ruină, iar peștera Pruncului Iisus este catedrală uriașă. Cebritatea împăraților care au prigonit pe creștini s-a șters în negura istoriei, iar anonimatul sfinților este tot mai aclamat, armele marilor cuceritori au ruginit, numele lor s-au sters, iar oasele asceților care au disprețuit slava lumii, izvorăsc mir și fac tămăduiri. De la faimoasele edificii ale civilizațiilor apuse poate nu au mai rămas nici ruinele, iar numeroasele peșteri ale sfinților au devenit centre de pelerinaj. Despre marile imperii de odinioară mai putem afla doar din cărți, iar istoria Împărăției lui Dumnezeu este în plină desfășurare și dezvoltare. În curând despre toate culturile și civilizațiile, despre toate personalitățile celebre se va spune: „cele vechi s-au dus”, iar sfinții uitați în negura istoriei vor fi chemați „din căruntețea vremurlor trecute” să strălucească pe bolta cerului înnoit.

Eu aș întreba pe cel care-i încântat de celebritate și bogăție, pe cel care își plânge simplitatea și anonimatul (că nu are cineva folos cineva dacă trăind în simlitate are înțelegerea lumească a bogatului): ce ar vrea să știe lumea despre tine peste o sută de ani? Că ai fost un artist care ai creat impresie câțiva ani unor oameni piertori ca și tine sau că ai fost un sfânt care ai bucurat pe oameni, pe îngeri și pe Însuși Dumnezeu? Că ți-ai împlinit pentru o clipă toate dorințele tale frivole și mondene, iar apoi ai apus în marea uitării, sau că prin cumpătare și credință, prin simplitate și fapte bune ți-ai înscris pentru eternitate numele în memoria lui Dumnezeu? Dar mai bine spus tu ce ai vrea să știi despre tine? Chiar dacă îți lipsește curajul să faci a doua alegere, dacă îți asculți cu atenție inima ta vei vedea că ea tânjește după Dumnezeu. La celebritate, bogăție și reputație lumească sunt puțini care pot ajunge și chiar dacă ajung, asta nu numai că nu le folosește la nimic, dar îi încurcă și-i îngreuiază grozav lucrarea mântuiri, însă la sfințenie este chemat fiecare. Dumnezeu bate și la ușa inimii Tale ca să-ți îmbie calea ce duce spre cer, calea sfințeniei.

„Adu-ți aminte, suflete al meu, de viața cea de veci, de împărăția cerurilor cea gătită sfinților, de întunericul cel osebit, și de mânia lui Dumnezeu, care este asupra celor răi și strigă: Miluiește-mă, Hristoase Dumnezeule, pe mine nevrednicul”
(Canonul de pocăință către Mântuitorul Iisus Hristos)

vasiliosnyka
MesajTrimis Vin 24 Iun, 2011 1:53 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

LA NAȘTEREA SF IOAN BOTEZĂTORUL

„Nu te teme Zaharia că rugăciunea ta a fost ascultată”

Zaharia și Elisabeta au cerut vreme îndelungată de la Dumnezeu darul nașterii de prunci. Acum ei erau înaintați în vârstă și nu mai nădăjduiau în împlinirea rugăciunilor lor. Perioada fertilității naturale a Elisabetei era apusă, iar acum potrivit legilor biologice ea nu mai putea să zămislească, de aceea era numită „stearpă”. La vârsta lor înaintată cei doi soți nici nu mai cereu prunc, erau resemnați: Dumnezeu nu a vrut să le asculta rugăciunea, din motive numai de El știute. Ei „umblând fără prihană în toate poruncile și rânduielile Domnului” s-au lăsat în grija lui Dumnezeu. Dar este vreun gând al celui drept care să nu ajungă la cel Prea Înalt? Este vreo rugăciune rostită în zadar? Bate cineva la porțile milei divine fără să fie auzit? Răspunsul este hotărât: Nu! Dar Dumnezeu nu răspunde ca oamenii. Oamenii, ori răspund cu prea mare grabă făță de cei care au slăbiciune, și astfel poate nu le fac un bine real, ori rămân cu totul împietriți față cei ce au nevoie de ajutorul lor.
După ce Zaharia și Elisabeta nici nu se mai gândeau la dorința mistitoare din tinerețea lor, îngerul Domnului se arată lui Zaharia și-i spune: „rugăciunea ta a fost ascultată”. Un necredincios ar spune cu dispreț: dacă Dumnezeu nu-mi dă atunci când îi cer după aceea nici nu-mi mai trebuie. Necredincioșii gândesc în felul acesta pentru că ei au în vedere numai această viață, ei nu se mai gândesc la viața viitoare, ei au în vedere aparențele și nu se gândesc la valorile mai profunde. Din acest motiv vedem că Dumnezeu parcă este mai generos cu aceștia. Ei se gândesc numai la evinețele imediate de aceea Dumnezeu le dă după „credința” lor.
Elisabeta și Zaharia se gândeau la un urmaș care să le poarte numele mai departe, dar Dumnezeu voia ca din ei să se nască nu numai un urmaș al lor, ci, mai mult decât atât, un Înaintemergător al Domnului. Ei se gândeau la ceea ce primesc oamenii în mod obișnit, dar Dumnezeu se gândea la ceva neobișnuit. Ei cereau fiu, dar Dumnezeu voia să le dea un profet. Ei cereu o bucurie numai pentru ei, dar Dumnezeu voia să pregătească, prin ei, o bucurie pentru „mulți”. Pentru ca cineva să fie în stare să primească neobișnuitul trebuie să intre în școala ciudată a așteptării. Dragă suflete, dacă ceri ceva bun de la Dumnezeu nu te întrista văzând că întâmpini urechi surde, gândește-te că El poate vrea să-ți dea ceea ce tu nici nu gândești. Chiar dacă se apropie clipa morții și vezi că rugăciunile tale de demult nici nu mai au cum să se împlinească, nu te întrista, pentru tine „Dumnezeu are în vedere ceva mai bun”. Crede puternic aceasta, oamenii pot să rămână împietriți, dar Dumnezeu Care știe să facă „daruri bune” celor care cer de la El nu nu poate să nu audă.

„Nu va bea vin, nici altă băutură amețitoare”

În Vechiul Testamet citim: „Dacă vreun bărbat sau femeie va hotărâ să dea făgădunță de nazireu...să se ferească de vin și de sicheră; oțet de vin și oțet de sicheră să nu bea și nimic din cele făcute din struguri să nu bea” (Numeri 1, 2-3). În Israel această tradiție s-a statornicit așa încât o vedem pe Ana că rugându-se: „Atotputernice Doamne, Dumnezeule Savaot, de vei căuta la întristarea roabei Tale și-Ți vei aduce aminte de mine și de nu vei uita pe roaba Ta, ci vei da roabei Tale un copil de parte bărbătească, îl voi da Ție, și nu va bea el vin, nici sicheră..” ( I Regi 1, 11). Iar urmașii lui Recab lasă ca moștenire fiilor lui această poruncă: „Să nu beți vin, nici voi, nici fii voștri în veac” (Ieremia 35, 6). Această practică era destul de rară în Israel, era practicată de unele persoane care înțelegeau să-și dedice lui Dumnezeu viața într-un mod deosebit. Ea intră și în Noul Testament și o vedem practicată de Sf. Ioan Botezătorul. Însuși Mântuitorul spune despre marele Profet: „A venit Ioan Botezătorul nemâncând pâine și negustând vin” (Luca 7, 33). Ecouri ale ei le vedem în Biserica primară (cf Fapte 21, 23), ba chiar Sf. Ap Pavel o recomandă: „Bine este să nu mănânci carne, nici să bei vin” (Rom 14, 21).
Observăm că această practică nu are valoare în sine, ea este însoțită de o înfrânare generală. Ea are o însemnătate dacă persoana respectivă își închină viața lui Dumnezeu, dacă se făgăduiește total lui Dumnezeu. Eu mă gândesc la un contradicție izbitoare: cum cred unii din cei care poartă numele Sf. Ioan că îl cinstesc pe marele profet prin petreceri și beții? Cum poți să cinstești pe cel ce nu a băut vin, prin „petreceri cu vin mult”?

„Încă din pântecele mamei sale se va umple de Duhul Sfânt”

Umplerea de Duhul Sfânt în cazul Sf. Ioan Botezătorul este o excepție nu numai pentru că aceasta s-a întâmplat înainte de Cincizecime, ci mai ales pentru că acest lucru s-a întâplat chiar mai înaite de a se naște. În planul mântuirii sunt anumite rânduieli statornicite de Însuși Dumnezeu, dar Dumnezeu Își manifestă propria libertate prin aceea că El poate să treacă peste acestea și să lucreze după cum Îi este voia. „Vântul suflă încotro vrea” va spune Mântuitorul în dialogul cu Nicodim.
Când, într-o vizită, Maica Domnului a saluta-o pe Elisabeta mama Lui Ioan, aceasta a răspuns: „Cum veni la urechile mele glasul salutării tale, pruncul a săltat de bucurie în pântecele meu” (Luca 1, 44). Pruncul Ioan chiar mai înainte de nașterea sa este capabil să vibreze la prezența și lucrarea Duhului Sfânt. Acest eveniment biblic este de o deosebită valoare pentru că pune într-o lumină puternică statul embrionului uman. Încă în momentul conceperii Dumnezeu înscrie în embrionul uman un plan pe care omul îl are de împlinit întâlnindu-se și conlucrând liber cu harul Lui Dumneuzeu. Dacă un prunc chiar mai înainte de naștere este capabil să se umple de Duhul Sfânt, oare de ce mai există îndoieli cu privire la botezul pruncilor. De ce unii nu pot crede că pruncii primesc la botezul lor harul Duhului Sfânt?
Dumnezeu lucrează atent și delicat la orice zămislire. Părinții au datoria sfântă să vegheze ca fii lor să educați și sensibilizați așa încât să poată și ei vibra atunci când Duhul Sfânt se va atinge de inimile lor. Duhul se atinge în multe feluri de inimile noastre. Mulți dintre noi nu suntem în stare să facem la maturitate ceea ce Sf. Ioan a făcut mai înainte a se naște: să vibrăm atunci când Duhul Sfânt adie.

Crystina
MesajTrimis Dum 26 Iun, 2011 12:01 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Despre pescuirea cea sufletească
Ne vorbeste Parintele Iosif Trifa

vasiliosnyka
MesajTrimis Joi 21 Iul, 2011 4:17 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

LA TĂIEREA CAPULUI SFÂNTULUI IOAN BOTEZĂTORUL SAU DESPRE PĂCATELE CARE UCID DUHUL PROFETIC.

„Irod, trimițând, l-a prins pe Ioan și l-a legat în temniță din pricina Irodiadei, femeia lui Filip, fratele său, pe care o luase de soție. Căci Ioan îi zicea lui Irod: Nu-ți este îngîduit să ții pe femeia fratelui tău. Iar Irodiada îl ura și voia să-l omoare dar nu putea, căci Irod se temea de Ioan, știindu-l bărbat drept și sfânt, și-l ocrotea. Și ascultându-l, multe făcea și cu drag îl asculta. Și fiind o zi cu bun prilej, când Irod de ziua sa de naștere, a făcut ospăț dregătorilor lui și căpeteniilor oștirii și fruntașilor din Galileia. Și fica Irodiadei intrând și jucând, a plăcut lui Irod și celor ce ședeau cu el la masă. Iar regele a zis fetei: Cere de la mine orice vei voi și îți voi da. Și s-a jurat ei: orice vei cere de la mine îți voi da până la jumătate din regatul meu. Și ea ieșind a zis mamei sale: ce să cer? Iar Irodiada a zis: capul lui Ioan Botezătorul. Și intrând îndată cu grabă la rege, i-a cerut, zicând: Vreau să-mi dai îndată pe tipsie capul lui Ioan Botezătorul. Și regele s-a mâhnit adânc, dar pentru jurământ și pentru cei ce ședeau cu el la masă, n-a voit s-o întristeze. Și îndată trimițând regele un paznic, a poruncit a-i aduce capul. Și acela mergând, i-a tăiat capul în temniță, l-a adus pe tipsie și l-a dat fetei, iar fata l-a dat mamei sale” (Marcu 6, 16- 2Cool.

Ultima modificare efectuată de către vasiliosnyka la Dum 24 Iul, 2011 7:25 pm, modificat de 1 dată în total

Crystina
MesajTrimis Dum 24 Iul, 2011 12:24 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Când Domnul operează în sufletul nostru cu încercări, n-avem de ce să ne temem.
Ne vorbeste Parintele Iosif Trifa, cuvant la Evanghelia vindecarii slabanogului din Capernaum

Crystina
MesajTrimis Dum 14 Aug, 2011 7:01 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Când trăiești o viață cu Domnul, El apare mereu în furtunile vieții tale cu lumină și scăpare
Ne vorbeste Parintele Iosif Trifa, cuvant la Evanghelia de la Matei 14, 22-34

micutiu_sorin
MesajTrimis Dum 18 Sep, 2011 10:41 pm  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Ev. Marcu 7: 34 – 38 ; 9: 1

Iată cât de frumoasă este și această Evanghelie! Ea cuprinde tot ce trebuie să primim pentru mântuirea sufletului nostru. Să luăm pe rând învățăturile din ea: Clik aici

s.claudiu
MesajTrimis Mar 27 Sep, 2011 7:02 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 12/Noi/2009
Locație: Deva

- Luca 5, 1-11 -

Plină de adânci învățături sufletești este această evanghelie. Vom căuta să arătăm câteva.
„Ieși de la mine, că om păcătos sunt, Doamne!” -a zis Simon Petru, căzând cu spaimă la picioarele Domnului.
Să luăm aminte că un adânc înțeles sufletesc este în această cădere! Taina mântuirii noastre sufletești stă tocmai în această recunoaștere a stării noastre păcătoase care să ne aplece la picioarele Domnului, la Crucea Lui.
Cea dintâi condiție a mântuirii sufletești e să-ți simți ticăloșia sufletească în care trăiești. Nu e pierdut cel păcătos, ci acel care nu simte păcatul.
Simțirea păcatului, simțirea stării noastre păcătoase trebuie să ne aplece și pe noi la picioarele Domnului Iisus, la Crucea Sa, cu vorbele: „Om păcătos sunt, Doamne”. ... Citește în continuare »

Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Ora este GMT + 3 ore

Subiectul următor
Subiectul anterior
Pagina 15 din 17
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 14, 15, 16, 17  Următoare
Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului  ~  "Cercetați Scripturile"

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect

Mergi direct la:  

Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum