Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului

Autor Mesaj
<  "Cercetați Scripturile"  ~  Evangheliile Duminicilor si a Praznicelor
s.claudiu
MesajTrimis Dum 16 Oct, 2011 4:15 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 12/Noi/2009
Locație: Deva

În pământul inimii noastre crește grâu sau spini, așa după cum trăim

Evanghelia cu pilda semănătorului e una dintre cele mai frumoase și mai cunoscute Evanghelii. O știe fiecare creștin. Un semănător a ieșit să semene. Trei părți din sămânța lui au căzut în pământ rău și numai o parte în pământ bun. Tâlcuirea acestei Evanghelii a spus-o Însuși Mântuitorul. Să mergem dar pe urmele tâlcuirii Domnului.

„Sămânța este Cuvântul lui Dumnezeu“ – a zis Iisus. Minunată și potrivită asemănare, căci într-un grăunte de sămânță este o putere uriașă: puterea de rodire....Citește în continuare »

micutiu_sorin
MesajTrimis Mar 01 Noi, 2011 10:48 pm  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Data înscrierii: 19/Iul/2006
Locație: Simeria

Nu averea l-a trecut pe bogatul din evanghelie în iad, ci necredința lui.

Bogatul nemilostiv și săracul Lazăr - Ev. Luca XVI, 19-31

Ce vrea să ne învețe evanghelia aceasta? Nu cumva să credeți că ne-ar învăța evanghelia că toți bogații trec în iad și toți săracii dobândesc raiul (sunt și între săraci atâția bețivani, suduitori și prăpădiți).

Nu avuția l-a trecut pe bogatul din evanghelie în iad, ci l-a trecut inima lui cea rea și împietrită.

Bogatul din evanghelie este pus înaintea noastră ca învățătură să băgăm de seamă că avuția, dacă apucă a ne stăpâni ea pe noi, se face o piedică pentru Împărăția lui Dumnezeu.
Pe unii avuția îi trage în spinii grijilor și ai alergărilor trecătoare (Lc 18, 20), pe alții îi bagă în boala zgârceniei și, iarăși, pe alții, ca pe bogatul din evanghelia de mai sus, îi aruncă și îi îneacă în valurile desfătărilor, ai bețiilor și plăcerilor. Citește în continuare »

Ultima modificare efectuată de către micutiu_sorin la Dum 06 Noi, 2011 12:13 am, modificat de 1 dată în total

Crystina
MesajTrimis Dum 06 Noi, 2011 12:11 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 09/Sep/2009

Ev. Luca 8,41-56

Învierea fiicei lui Iair

Această evanghelie este plină de învățătură pentru noi.

Ca și Iair din evanghelie, și noi avem o fiică iubită, una-născută: viața noastră sufletească, sufletul nostru.

De multe ori se îmbolnăvește și această fiică a noastră, ba de multe ori chiar și moare. Păcatul este acela care îmbolnăvește sufletul și provoacă moarte sufletească.

De această boală și moarte ne putem și noi scăpa sufletul, așa cum și-a scăpat Iair fata: prin căutarea și aflarea lui Iisus Mântuitorul.

Pe Iair l-a plecat după Hristos credința lui cea tare în puterea și ajutorul Mântuitorului.Cu această credință să-L căutăm și noi pe Iisus Mântuitorul.

Asta înseamnă, iubite cititorule, să crezi și să te încrezi într-un Iisus, Mântuitor al tău, Care a murit pentru tine, pentru păcatele tale, pentru iertarea ta și învierea ta din păcate. Citește în continuare »

Crystina
MesajTrimis Sâm 19 Noi, 2011 8:43 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Toți vom muri. Întrebarea este însă cum vom muri.
Ev. Luca XII, 16-21

Evanghelia din care ne hrănim în această duminică cu adevărat parcă este evanghelia vremurilor și a oamenilor de azi, pentru că și azi cei mai mulți oameni, ca bogatul cel nebun din Evanghelie, își îmbie sufletul cu… chefuri, cu mâncări și băuturi. „Bea, mănâncă și te veselește!“; aceste vorbe sunt parcă credeul și credința oamenilor de azi. Bețiile, chefurile, desfătările și petrecerile cele multe de azi toate răsună în semnul și mărturia că oamenii de azi au uitat că au și un suflet care și el „însetează și suspină după Dumnezeu“ (Ps. 62), după hrana sufletească. „Dumnezeul celor mai mulți bogați și îmbogățiți din zilele noastre este pântecele“, precum zice Apostolul Pavel. Citește în continuare »

Crystina
MesajTrimis Lun 21 Noi, 2011 11:40 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Despre cinstirea Maicii Domnului
21 noiembrie

“1. Credința părinților noștri a cinstit dintotdeauna însemnătatea, numele și ființa Sfintei Fecioare Maria, Maica Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos.
Și orice cuget evlavios de creștin adevărat se va uni totdeauna, cu toată ființa sa, întru această cinstire.

2. Din marea și eterna clipă a Bunei-Vestiri, când slăvitul arhanghel Gavril – îngerul care stă chiar în fața lui Dumnezeu, cum a spus el însuși –, a fost trimes să ducă preafericitei Fecioare Maria vestea cea strălucită, ea a fost acea taină și minune prin care s-a început lucrarea mântuirii noastre.

3. Această ființă unic de mare și de aleasă a căpătat o slavă eternă, atât în fața cerurilor, cât și a pământului. Asupra ei s-a coborât atunci tot harul Dumnezeirii.

4. Arătarea prezenței Sfintei Treimi și împreună-lucrarea Tatălui, a Fiului și a Sfântului Duh s-a arătat pentru prima dată clar în istoria omenirii și în scrierile Sfintelor Scripturi nu la Botezul Domnului, în Iordan – cum de obicei se spune
–, ci S-a arătat pentru prima dată prin vestirea marelui arhanghel Gavril către Sfânta Fecioară Maria. Citește în continuare »

micutiu_sorin
MesajTrimis Sâm 03 Dec, 2011 12:02 pm  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Să ne dezlegăm în ziua Domnului din legăturile păcatului

Luca 13, 10-17

“Evanghelia acestei duminici cuprinde minunea tămăduirii unei femei care purta, de optsprezece ani, o boală cumplită. Boala și tămăduirea acestei femei conțin multă învățătură pentru noi și de aceea vom cerceta cu de-amănuntul să vedem cum s a întâmplat minunea.

Prin trei stări au trecut boala și tămăduirea femeii. Întâia dată, ne spune Evanghelia că „avea, de optsprezece ani, duhul neputinței“ și „nu putea să se ridice nicidecum“. A doua oară, ne spune evanghelia că Iisus a văzut-o și S-a apropiat de ea. Îndată după această apropiere și întâlnire a femeii cu Iisus, a urmat a treia stare: scăparea și tămăduirea femeii din cumplita boală.

Să luăm aminte că prin aceste trei stări trebuie să treacă și mântuirea noastră sufletească. Întâia dată, trebuie să ne dăm seama că starea noastră cea păcătoasă este tocmai ca starea cea dintâi a femeii din Evanghelie. „Și nu putea să se ridice nicidecum“, ne spune evanghelia despre femeia cea bolnavă. Asta-i și starea omului cuprins de patimi și păcate: nu se poate ridica din mocirlă la o viață mai curată și mai bună. Citește în continuare »

micutiu_sorin
MesajTrimis Sâm 10 Dec, 2011 12:21 pm  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

La masa marelui ospăț mai este un loc și pentru tine! Ușa e încă deschisă.

Ev. Luca XIV, 16-24

Cina din pilda Evangheliei este Împărăția lui Dumnezeu, adică mântuirea noastră cea sufletească prin Jertfa Fiului Său, iar „cei chemați“ care n-au vrut să meargă la cină sunt creștinii cei cuprinși de vârtejul treburilor, ispitelor, patimilor și păcatelor lumii acesteia. Evanghelia aceasta, cu adevărat, este parcă Evanghelia vremurilor și a oamenilor de azi, pentru că niciodată n-au fost nepăsarea și negrija de Împărăția lui Dumnezeu, de cele sufletești, așa de mari ca azi. Care să fie pricina acestui lucru? Unii zic că „au uitat oamenii datoriile ce le au față de cele sufletești“. Eu zic că-i alta. Iisus a zis odată: „Asemenea este Împărăția lui Dumnezeu cu o comoară ascunsă într-o țarină, și cine o află își vinde tot ce are, ca să cumpere țarina“ (Matei 13, 44). Cei mai mulți creștini însă n-au aflat comoara sufletească, darul, puterea și bucuria ce le dau căutarea și aflarea Împărăției lui Dumnezeu și de aceea nu-și bat capul cu cele sufletești. „Gustați și vedeți că bun este Domnul“, zice Psalmistul, dar puțini au gustat și au aflat bunătatea sufletească ce este în „Cina Domnului“. Cine a aflat o dată darul, puterea și bucuria ce o dă „Cina Domnului“ (Sf. Cuminecătură), Jertfa Mântuitorului, aceluia nu-i mai trebuie nici o predică despre „datoriile“ ce le are față de suflet. „Toate le socotesc gunoaie, ca să-L dobândesc pe Hristos“, zicea Apostolul Pavel (Filipeni 3, 8 ). Acesta este credeul celui care a aflat comoara Împărăției lui Dumnezeu. Citește în continuare »

Crystina
MesajTrimis Sâm 17 Dec, 2011 12:28 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Crăciunul trebuie să fie un praznic al milostivirii față de cei săraci

Duminica dinaintea Nașterii Domnului
Ev. Matei I, 1-25

Evanghelia din această duminică cuprinde „Cartea Neamului lui Iisus”. Această carte arată că a trebuit o anumită pregătire, lungă de veacuri întregi, pentru primirea lui Iisus Hristos.
Și praznicele cele mari trebuie așteptate cu pregătiri sufletești, pentru că fiecare praznic închipuie o lucrare și un dar al Mântuitorului Hristos pentru mântuirea noastră, iar darul praznicului trebuie înțeles și primit cu folos sufletesc.
Cu pregătire sufletească trebuie să așteptăm și Crăciunul,Nașterea Domnului.
În anii trecuți, o gazetă de la București a pus un premiu, adică o întrecere, de o mie lei pentru acei care vor scrie cel mai frumos articol pentru numărul de Crăciun al gazetei. Autorul articolului premiat a scris și următoarele despre Crăciunul din vremurile noastre: Citește în continuare »

Crystina
MesajTrimis Sâm 17 Dec, 2011 12:30 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Pentru că Dumnezeu avea în vedere ceva mai bun pentru noi

De mic copil, prima pagină a Evangheliilor Noului Testament m-a uimit. O grămadă de nume, o listă care-mi părea fără importanță sau, mă rog, nu prea mare. Până când recitind subtitlul dat de traducător, „Cartea neamului Domnului nostru Iisus Hristos” și aflându-L chiar pe El în înșiruire am socotit-o mereu ca o simplă „introducere” în Evanghelii. Asta până când mi-am adus aminte că exact apartenența la această listă „Cartea neamului lui Iisus Hristos, fiul lui David, fiul lui Avraam” (Mt. 1,1) este motivul pentru care Fecioara Sfântă și Dreptul Iosif apucă drumul, deloc lipsit de peripeții al Betleemului, chemați de „înscrierea” pe care Cezarul August a poruncit-o (Luca 2, 1). O poruncă umană să schimbe locul de naștere al Domnului Celui Viu? „Lista” ne elucidează că nu. Că voința lui Dumnezeu a crescut arborele lui Iesei, sfântă catapeteasmă de nume, până când rodul de fruct și-a aflat pântecele din care să se inrumpă-n lume. În lumea care-avea atâta nevoie de El. Un „arbore” genealogic (comparativ cu cel de la Luca 3, 23-38 în diferențele de rigoare pe care, aproape matematic, exegeții le pot identifica…) care „curge” din grădina raiului, până-n Valea Plângerii, urcând muntele până-n țara Betleemului.
Un soi de râu al vieții, care, temă preferată a Sf. Chiril al Ierusalimului, umplând de lumină lumea o face pe aceasta lumină. Un râu care urcă muntele…
Genealogia nu mi s-a mai părut așa de încifrată. M-a obligat, în­tr-un fel pedagogic pe care doar Dumnezeu știe să-l folosească, să „trec” prin tot Vechiul Testament. Să văd: cine-i Avraam, dar Isaac, dar Iacob, și tot așa până a trebuit să aflu și „cine-i Acesta Iisus Hristos” care pare (și așa și este!) motivul care ține-n viață atâtea generații ale neamului lui Israel. Tot Vechiul Testament poartă în sine tensiunea acestei așteptări și pare scris pentru această așteptare. De altfel, o altă cheie a lecturii genealogiei acesteia, mai mult decât duhovnicești, ne-o oferă textul Apostolului acestei Duminici, Evrei 11, 9-10; 32-40. După ce ni-l prezintă pe Avraam și lucrarea credinței în viața sa, Sf. Pavel caută să le readucă aminte evreilor, având „de refren” scripturistic „prin credință…”, toate ale lui Isaac (11, 20), Moise (11, 23 ș. u.) și altor multora (11, 32), toate binefacerile pe care Dumnezeu „prin credință” le-a revărsat asupra neamului ales (11, 33-38 ), fapte cu adevărat cutremurătoare, pe care Testamentul Vechiului Testament le-a vădit (subsolul textului este de altfel plin de citate ale cărților Vechiului Testament: Judecători; I, II Samuel; Daniel; I, II Regi; Iov, Psalmi, Geneză, Ieremia, II Paralipomena, Zaharia…). Dar finalul zice: „Toți aceștia, măcar că au primit mărturie prin credință, totuși n-au primit ceea ce le fusese făgăduit, pentru că Dumnezeu avea în vedere ceva mai bun pentru noi, ca să nu ajungă ei la desăvârșire fără noi” (Evrei 11, 39-40).
Cutremurătoare zidire în nădejde. Un neam istoric și duhovnicesc, acela al credinței, neamul lui Israel, așteptându-ne pentru ca să fim uniți în desăvârșire, prin Iisus Hristos: „Fiecăruia din ei i s-a dat o haină albă și li s-a spus să se mai odihnească încă puțin până se va împlini numărul celor împreună-slujitori cu ei și al fraților lor, care aveau să fie omorâți ca și ei” (Apocalipsa 6, 11). Genealogia conservă această listă a odihnei în așteptarea noastră.
De ce se citește Evanghelia aceasta în Duminica dinaintea Nașterii Domnului? Pentru ca să înțelegem cum Hristos împlinește așteptarea! Să nu fim furați de litera cărții, ci să ne umplem de harul deschis al bucuriei ei. Ca să mă înțelegeți, am să vă spun o poveste: „Aflată la bancă, o femeie i-a cerut casierului să încaseze un cec. Invocând politica băncii, acesta i-a cerut documentele de identificare. Femeia a suspinat, după care abia a mai reușit să îngaime: - Dar, Jonathan, sunt mama ta!” (cf. Anthony de Mello, „Rugăciunea broaștei”, ed. Mix, Brașov, 2003, p. 87). Oricât pare de amuzant cam așa a fost cu cei cere-L așteptau pe Hristos-Mesia, dar, furați de rigoare de bancă a tradiției lor, L-au somat să-Și decline identitatea. Și El, Smeritul nostru Dumnezeu, Se identifică. Plecând de la „pământul” din El…
Duminica aceasta este cea din urmă în care ni se vestește că Mesia stă să vină. Duminica ce-i urmează ne spune c-a și venit… Pentru noi, creștinii, zilele acestea trebuie să ne fie mai mult decât zile de mâncat și de băut. Poartă-n ele toată tensiunea așteptării, specifice Vechiului Legământ, dar și Bisericii (darul Noului), care și-a convertit așteptarea într-un ritual liturgic care bate asemenea unei inimi. O, inima Bisericii una cu inima noastră, bătând de emoția Venirii de Sus a Celui Care Este! Bucurându-ne că acel „ceva mai bun” ni s-a arătat.
Oameni ai Ierusalimului, Betleemul umple astăzi lumea… Cu pacea și războiul său deopotrivă! Magi-păstori și îngeri laolaltă ne bine-vestesc. Peștera se face cer, pentru ca Mântuitorul, la vreme potrivită, să Se facă Lui și mai apoi nouă, izvor al Învierii… Dumnezeu ESTE cu noi

Pr. Conf. Univ. Dr. Constantin Necula
de pe blogul Editurii Agnos

Crystina
MesajTrimis Sâm 18 Feb, 2012 6:10 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

La scadența ispășirilor

„…Dumnezeu va judeca și pe cel bun, și pe cel rău.
Căci El a sorocit o vreme pentru orice lucru și pentru orice faptă.“
(Ecles. 3, 17)

Fiecare necaz din vremea omului sau din vremea omenirii este, în lumea și în viața aceasta, într-un fel, o scadență, o judecată, o ispășire. Fiecărui gând, fiecărei fapte și fiecărui pas al unui om ori al unei mulțimi îi vine astfel un timp al acestei scadențe fie pe pământ, fie sub el. Fie acum, fie atunci. Fie în existența aceasta, fie în cealaltă existență.

Este scris: Păcatele unor oameni… merg înainte la judecată, ale altora vin pe urmă… Tot așa și faptele bune sunt cunoscute (și deci răsplătite!), iar cele ce nu sunt cunoscute nu pot să rămână ascunse (și deci nerăsplătite) (I Tim. 5, 24-25). Citește în continuare

Crystina
MesajTrimis Dum 04 Mar, 2012 2:13 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

„Natanael i-a zis: «Poate ieși ceva bun din Nazaret?»
«Vino și vezi!» – i-a răspuns Filip.»“ (Ioan 1, 46)

Bucuria aflării Domnului n-are predici lungi, nici vorbiri meșteșugit alcătuite (1 Cor. 2, 4), – dar are dovada de duh și de putere…
Argumentul dumnezeieștii simplități este strălucit și convingător, fiindcă este izvorât din adevăr și din trăire. Glasul aflării lui Iisus este strălucirea ochilor, lumina feței, puterea simțirii calde și adânci, iar acela care are minte și ochi își dă seama de valoarea acestor argumente. Și nu se mai îndoiește de adevăr!

Cât de scurtă trebuie să fi fost predica de chemare a lui Andrei pentru Petru, fratele său. Cât de scurtă a fost predica lui Filip pentru Natanael, – dar cât de plină de foc și de putere a fost predica aceasta!
Trei cuvinte au fost de-ajuns pentru a-l hotărî pe Natanael să vină și să-l însoțească până la Iisus. Această unire a lor în Hristos i-a păstrat apoi și pe cei doi între olaltă, uniți până la sfârșit. Hristos i-a dat și lui Natanael un nume nou: Bartolomeu… Citește în continuare »

s.claudiu
MesajTrimis Dum 08 Apr, 2012 12:58 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 12/Noi/2009
Locație: Deva

Cu Domnul spre Ierusalim, în Duminica Floriilor

…O, Iisuse, Scumpul meu Mântuitor! Mă alătur și eu sufletește în această gloată ca un umil însoțitor al Tău. Învrednicește-mă, Mântuitorule, și pe mine să merg pe calea sfintelor Tale patimi, învrednicește-mă, Doamne, și-mi dă dar să pot atrage și pe alții în acest drum al mântuirii noastre sufletești.

Convoiul pleacă din Betania spre Ierusalim. În frunte merge Mântuitorul „călare pe mânzul asinei”. Merge ca o lumină pe care răutatea omenească n-o mai poate acoperi; merge ca o biruință pe care răutatea cărturarilor și fariseilor n-o mai poate opri.
Apostolii pășesc în urmă tăcuți, triști și îngândurați. De o săptămână încoace Mântuitorul le-a spus mereu tot lucruri grozave, prevestitoare de lucruri mari „pe care ei nu le înțeleg”.
Convoiul iată ajunge în dealul Măslinilor. Betania stă spre răsărit de la Ierusalim, după muntele numit al Măslinilor, la o depărtare cam de opt kilometri de Ierusalim. Citește în continuare »

micutiu_sorin
MesajTrimis Sâm 21 Apr, 2012 11:06 pm  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Dacã vei crede, vei vedea!

Iisus i-a zis: Nu ți-am spus cã, dacã vei crede, vei vedea slava lui Dumnezeu?

O, cât de departe sunt gândurile lui Dumnezeu de gândurile oamenilor și felul Lui, de felul lor și cãile Lui, de cãile lor! Într-adevãr, așa cum este scris: cât este de departe rãsãritul de apus și cerul de pãmânt, și pe cât de statornic rãmâne Domnul în felul Lui, în gândurile Lui și în cãile Sale sfinte, – tot așa de neschimbați rãmân și bieții oameni, în gândurile și cãile cele înșelãtoare și potrivnice fațã de ale lui Dumnezeu.

Domnul Dumnezeu cere omului credința, ca o condiție neapãratã mai înainte, pentru ca omul apoi sã ajungã sã vadã. El vrea ca omul sã creadã în ce-i spune Cuvântul Lui.
Dar omul cere și el Domnului tot o condiție, ca mai întâi sã vadã, apoi sã ajungã sã creadã.
Sã vadã, mai întâi – au cerut ascultãtorii Domnului, în toate vremurile, cãci dacã nu vedeau, nu puteau crede. Citește în continuare »

Crystina
MesajTrimis Dum 20 Mai, 2012 12:45 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Apoi a uns ochii orbului cu tina aceasta…

Dupã ce a zis aceste vorbe, a scuipat pe pãmânt și a fãcut tinã din scuipat. Apoi a uns ochii orbului cu tina aceasta.

Din aceeași tinã fuseserã fãcuți ochii aceștia, cu care erau unși acum.

Și de cãtre Aceeași Mânã, care Se atingea de ei, Fãcãtorul lor, știind ce avea sã se întâmple, când i-a fãcut prima datã, a lãsat peste acești ochi umbra. Tocmai în vederea celor ce aveau sã se împlineascã acum, spre a ne arãta astfel, lucrãrile lui Dumnezeu.

Acum Domnul împlinea numai ce anume nu fãcuse atunci, ceea ce anume lãsase El nefãcut, la nașterea omului acestuia, pentru ca sã facã acum, în chipul acesta atât de minunat.

Domnul Iisus știe ce ne lipsește fiecãruia din noi. Citește în continuare »

Crystina
MesajTrimis Dum 27 Mai, 2012 4:32 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Iisus – Mijlocitor între noi și Dumnezeu

"În vremea aceea, ridicând Iisus ochii Săi la cer, a zis: „Părinte, a venit ceasul! Proslăvește pe Fiul Tău, ca și Fiul Tău să Te proslăvească pe Tine. Precum ai dat Lui stăpânire a tot trupul, ca tot ce ai dat Lui să le dea lor viață veșnică. Și aceasta este viața cea veșnică: să Te cunoască pe Tine, Unul Adevăratul Dumnezeu, și pe Care L-ai trimis, pe Iisus Hristos. Eu Te-am proslăvit pe Tine pe pământ. Lucrul am săvârșit, care ai dat Mie ca să-l fac. Și acum Mă proslăvește Tu, Părinte, la Tine Însuți cu slava care am avut la Tine mai înainte, până a nu fi lumea. Arătat-am Numele Tău oamenilor pe care Mi i-ai dat din lume. Ai Tăi erau și Mie i-ai dat pe ei. Și cuvântul Tău au păzit. Acum au cunoscut că toate câte ai dat Mie de la Tine sunt. Pentru că cuvintele care ai dat Mie le-am dat lor, și ei le-au primit și au cunoscut cu adevărat că de la Tine am ieșit și au crezut că Tu M-ai trimis. Eu pentru aceștia Mă rog; nu pentru lume Mă rog, ci pentru aceștia care ai dat Mie; că ai Tăi sunt. Și ale Mele toate ale Tale sunt. Și ale Tale ale Mele; și M-am proslăvit întru dânșii. Și nu mai sunt în lume, iar aceștia în lume sunt și Eu la Tine vin. Părinte Sfinte, păzește-i pe dânșii întru Numele Tău, în care Mi i-ai dat, ca să fie una precum și Noi. Când eram cu ei în lume, Eu îi păzeam pe ei întru Numele Tău; pe care i-ai dat Mie i-am păzit. Și nimeni dintru dânșii n-a pierit, fără numai fiul pierzării, ca să se împlinească Scriptura. Iar acum la Tine vin și acestea grăiesc în lume, ca să aibă bucuria Mea deplin întru ei”.(Ioan 17, 1-13) Citește în continuare »

Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Ora este GMT + 3 ore

Subiectul următor
Subiectul anterior
Pagina 16 din 17
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 15, 16, 17  Următoare
Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului  ~  "Cercetați Scripturile"

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect

Mergi direct la:  

Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum