Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului

Autor Mesaj
<  "Cercetați Scripturile"  ~  Subiecte și versete pentru discuții ziditoare
Nelu Nera
MesajTrimis Vin 26 Noi, 2010 7:26 pm  Răspunde cu citat (quote)
Începător

Data înscrierii: 25/Sep/2010

D-le Sorin ,iertare, eu nu inteleg aceasta taina asa ca voi lasa ratiunea deoparte,totusi daca continu sa ma inverdnicesc (in nevrednicie) sa i-au Sf impartasanie am sanse sa traiesc vesnic ??

micutiu_sorin
MesajTrimis Sâm 27 Noi, 2010 12:16 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Data înscrierii: 19/Iul/2006
Locație: Simeria

Vrednicia nu ne-o dăm noi, ci ne-o dă Dumnezeu. Dacă Dumnezeu ne-a dat Sfintele Taine, ne dă și vrednicia pentru Sfintele Taine.
Și atunci trebuie să dorim, să căutăm, să ne silim, să facem în așa fel încât să ne putem împărtăși. Pentru că doar de aceea ne cheamă. Și preotul nu zice: „Cu frică de Dumnezeu, cu credință și cu dragoste să vă apropiați"

SfântulApostol Pavel in Epistola întâi către Corinteni, spune:„Să se cerceteze omul pe sine și numai așa să mănânce din această pâine și să bea din acest pahar, pentru că cine mănâncă și bea cu nevrednicie, mănâncă și bea sieși osândă. De aceea, între voi mulți sunt slabi și bolnavi și bună parte mor”

Mântuitorul a numit Trupul și Sângele lui Dumnezeu Pâinea vieții, S-a numit pe Sine Pâinea vieții, că a avut în vedere Sfânta Împărtășire ca un fel de hrană sufletească. Lucrul acesta arată necesitatea: e necesar să te hrănești. Sfanta Euharistie este taina si jertfa in acelasi timp: Taina, intrucat aduce iertarea pacatelor si jertfa, pentru ca atunci cand se savarseste, se frange Trupul si se varsa Sangele lui Iisus.
Prin Taina aceasta noi nu primim numai harul dumnezeiesc, ci pe insusi izvorul harului, pe Iisus Hristos, impartasindu-ne cu Trupul si Sangele Sau.

Cred ca am raspuns la intrebarea ta frate Nelu.

Nelu Nera
MesajTrimis Sâm 27 Noi, 2010 8:07 pm  Răspunde cu citat (quote)
Începător

I-ti spun respectuos ,ai scris aproximativ 200 de cuvinte,dar nu mi-ai raspuns la o intrebare simpla, am impresia ca in loc de hrana am primit o reclama despre mincare.Nu-ti imput nimic, poate am gresit forumul .Iti multumesc pentru atentia acordata.Sa-ti fie bine

neaga.augustin
MesajTrimis Sâm 27 Noi, 2010 10:17 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 22/Noi/2009
Locație: Ciocotis

Slăvit să fie Domnul! Mii de scuze frate Nelu.Ori 200 de cuvinte ori 5,ce este mult nu este prea mult iar ce este puțin nu este prea puțin dacă avem credință.Fără credință,200 de cuvinte și 200 de propovăduitori nimic nu vor reuși.Încă o dată îmi cer iertare pentru mine și cei ce nu reușesc cum ai vrea frăția ta.Să nu te superi pe noi căci suntem slabi și păcătoși.Domnul cu noi cu toți ! Amin !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
s.claudiu
MesajTrimis Lun 29 Noi, 2010 11:23 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 12/Noi/2009
Locație: Deva

Nelu, spui ca esti ortodox si totusi te indoiesti de un adevar de credinta esential mantuirii?!

Sa dechidem impreuna Sfanta Scriptura:

"47. Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce crede în Mine are viață veșnică.
48. Eu sunt pâinea vieții.
49. Părinții voștri au mâncat mană în pustie și au murit.
50. Pâinea care se coboară din cer este aceea din care, dacă mănâncă cineva, nu moare.
51. Eu sunt pâinea cea vie, care s-a pogorât din cer. Cine mănâncă din pâinea aceasta viu va fi în veci. Iar pâinea pe care Eu o voi da pentru viața lumii este trupul Meu.
52. Deci iudeii se certau între ei, zicând: Cum poate Acesta să ne dea trupul Lui să-l mâncăm?
53. Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi.
54. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
55. Trupul este adevărată mâncare și sângele Meu, adevărată băutură.
56. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu rămâne întru Mine și Eu întru el.
57. Precum M-a trimis pe Mine Tatăl cel viu și Eu viez pentru Tatăl, și cel ce Mă mănâncă pe Mine va trăi prin Mine.
58. Aceasta este pâinea care s-a pogorât din cer, nu precum au mâncat părinții voștri mana și au murit. Cel ce mănâncă această pâine va trăi în veac. "
( Ef. Ev. de la Ioan, vap. 6 )

Si acum hai sa deschidem impreuna o carte pe care ca un bun crestin ortodox ar trebui sa o ai in casa, "Catehismul ortodox" si sa citim din nou impreuna la capitolul "Taina Sfintei Impartasanii":

"Mântuitorul Hristos a instituit Taina Sfintei Euharistii sau împărtăsanii în Joia înaintea mintuitoarelor Sale Patimi, la Cina cea de Taină. Atunci, luând pâinea si binecuvântând-o, a frant-o si, dând-o ucenicilor Săi, a zis: "Luati, mâncati, acesta este Trupul Meu. Si luând paharul si multumind, le-a dat, zicand : Beti dintru acesta toti, că acesta este Sângele Meu, al Legii celei Noi, care pentru multi se varsă spre iertarea păcatelor" (Matei 26, 26 -28 ). După aceea le-a poruncit : "Aceasta să faceti întru pomenirea Mea" (Luca 22, 19).

Sfânta Taină a împărtăsaniei se savarseste numai de episcop si preot, în virtutea puterii date lor de Mântuitorul Hristos, prin sfintii apostoli (Luca 22, 19) si numai în cadrul Sfintei Liturghii; ea este miezul si centrul Sfintei si Dumnezeiestii Liturghii. Darurile ce se aduc spre prefacere în Trupul si Sângele Domnului sunt painea din grâu curat si dospită si vinul, tot curat, din struguri.

Prefacerea pâinii si vinului în Trupul si Sângele Domnului, în vremea Sfintei Liturghii, are loc atunci când preotul sau episcopul, ridicând mâinile, fruntea si inima către cer se roagă fierbinte :
"Incă aducem Tie această slujbă duhovnicească si fără de sânge, si Te chemăm, Te rugăm si cu umilintă la Tine cădem : Trimite Duhul Tău cel Sfânt peste noi si peste aceste Daruri ce sunt puse înainte si fă, adică, pâinea aceasta, Cinstit Trupul Hristosului Tău, iar ceea ce este in potirul acesta, Cinstit Sângele Hristosului Tău, prefăcându-le cu Duhul Tău cel Sfânt".

In acest timp, la strană se cântă "Pe Tine Te lăudăm", iar credinciosii îngenunchează, căci acum se săvârseste prefacerea, iar nu atunci când se rostesc cuvintele de instituire a Sfintei Taine : "Luati mâncati... Beti dintru acesta toti..." Cum se petrece acest lucru, mintea noastră nu poate pricepe; se face în chip tainic, mai presus de întelegerea noastră.

In încercările lor de a deslusi măcar în parte această lucrare întru totul tainică, până si cei mai mari si mai alesi cugetători crestini nu au găsit cuvinte potrivite.

Dar trebuie să luăm aminte, înainte si mai presus de toate, că ceea ce se săvârseste la Sfânta Liturghie nu este doar o asemănare cu ceea ce s-a făcut la Cina cea de Taină, ci Insusi Mântuitorul Iisus Hristos este prezent aici sub chipul pâinii si al vinului. El, Hristos Domnul, ne-a grăit limpede despre aceasta incă înaintea Sfintelor Sale Patimi, zicând : "Cel ce mănâncă Trupul Meu si bea Sângele Meu are viată vesnică, si Eu îl voi invia în ziua cea de apoi" (Ioan 6, 54). Căci "adevărat, adevăiat zic vouă, dacă nu veti manca Trupul Fiului Omului si nu veti bea Sângele Lui, nu veti avea viată în voi" (Ioan VI, 53).

Pana si rugaciunine ce se rostesc inainte si dupa ce ne impartasim dau raspuns la intrebarea ta:
Inainte de primirea Sfintei Impărtăsanii

Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, slăbeste, lasă, milostiveste-Te si-mi iartă mie păcătosului, netrebnicului si nevrednicului robului Tău căderile în păcat, smintelile si greselile mele, toate câte am păcătuit fată de Tine, din tineretile mele până în ziua si ceasul de acum, fie cu stiintă, fie din nestiintă, cu cuvântul sau fapta, sau cu gândul, sau cu cugetul, cu deprinderile si cu toate simturile mele. Si pentru rugăciunile aceleia ce fără de prihană Te-a născut pe Tine, ale preacuratei si pururea Fecioarei Maria, Maicii Tale, singura nădejde neinfruntată si ocrotitoarea si izbăvitoarea mea, invredniceste-mă fără de osândă să mă împărtăsesc cu preacuratele, nemuritoarele, de viată făcătoarele si înfricosătoarele Tale Taine, spre iertarea păcatelor si spre viata de veci, spre sfintire, spre luminare, spre tărie, spre vindecare si spre sănătatea sufletului si a trupului si spre stergerea si pierderea cu totul a cugetelor, a gândurilor si a deprinderilor mele celor rele si a nălucirilor de noapte ale duhurilor celor viclene si întunecate. Că a Ta este împărătia si puterea, slava, cinstea si închinăciunea, împreună cu Tatăl ,si cu Duhul Sfânt acum si pururea si în vecii vecilor. Amin.

După primirea Sfintei Impărtăsanii

Multumesc Tie, Doamne Dumnezeul nostru, că nu m-ai lepădat pe mine păcătosul, ci partas a fi Sfintelor Tale Taine m-ai învrednicit. Ci, Stăpâne, iubitorule de oameni, Care pentru noi ai murit si ai înviat si ai dăruit nouă aceste infricosătoare si de viată făcătoare Taine, spre binefacerea si sfintirea sufletelor si a trupurilor noastre, dă să-mi fie si mie acestea spre tămăduirea sufletului si a trupului, spre izgonirea a tot potrivnicul, spre luminarea ochilor immii mele, spre întărirea sufletestilor mele puteri, spre credintă neinfruntată, spre dragoste nefătarnică, spre desăvârsirea întelepciunii, spre paza poruncilor Tale, spre adăugirea dumnezeiescului Tău har si spre dobândirea împărătiei Tale. Ca întru Sfintenia Ta cu acestea fiind păzit, să pomenesc harul Tău pururea si să nu mai viez mie, ci Tie, Stăpânului si Binefăcătorului nostru. Si asa, iesind dintru această viata întru nădejdea vietii celei vesnice, să ajung la odihna cea de-a pururea, unde este glasul cel neâncetat al lăudătorilor si bucuria cea fără de sfârsiit a celor ce văd frumusetea cea nespusă a fetei Tale. Că Tu esti dorirea cea adevărată si veselia cea nespusă a celor ce Te iubesc, Hristoase, Dumnezeul nostru, si pe Tine Te laudă toată făptura în veci. Amin.
Trupul Tău cel Sfânt, Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, să-mi fie spre viata de veci si Sângele Tău cel scump spre iertarea păcatelor. Si să-mi fie mie împărtăsania aceasta spre bucurie, spre sănătate si veselie. Iar la înfricosătoarea si a doua venire a Ta, învredniceste-mă pe mine păcătosul ca să stau de-a dreapta măririi Tale, pentru rugăciunile preacuratei Maicii Tale si ale tuturor sfintilor Tăi. Amin.

Mai mult de atat nu cred ca se poate spune.
Daca tot mai crezi ca nu ai primit un raspuns ci doar "o reclama despre mincare", atunci da, ai gresit forumul.

Nelu Nera
MesajTrimis Joi 02 Dec, 2010 10:16 pm  Răspunde cu citat (quote)
Începător

D-le Claudiu sunt multumit de raspuns ,iar faptul ca ti-ai facut timp sa ma lamuresti dovedeste ca nici d-ta n-ai fost multumit deplin de raspunsul pe care l-am primit, asta ca sa-mi justific insistenta mea.Sunt responsabil acum in fata ETERNITATII de timpul pe care mi l-ai acordat si sper(cred) sa nu ti-l fi pierdut in zadar. Acum am inteles ce ne spunea Parintele nostru despre iconomia mintuirii,si anume ;"Pina la urma nu este asa de grav cum traiesti viata daca te impartasesti cu Sf. IMPARTASANIE de cel putin patru ori pe an si participi la Sf.Liturghie regulat..." Multumesc cu respect , fie-ti bine.

micutiu_sorin
MesajTrimis Joi 02 Dec, 2010 10:56 pm  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

In mesajul meu m-am referit mai mult la ceea ce spuneai de vrednicie si nevrednicie. Am considerat ca raspunsul il dadusem deja in mesajul postat inaintea intrebarii tale:

micutiu_sorin a scris:
Dacă cercetăm cu atenție, în lumina Cuvântului lui Dumnezeu vom vedea că toate ereziile au această părere despre Sfânta Împărtășanie, anume că ea este doar un simbol și aceasta vine din faptul că neavând credința cea adevărată, au înlocuit-o cu rațiunea sintetizată în ideea de "sola scriptura" , trecând foarte ușor pe lângă faptul că cei care au scris Sfânta Scriptură, și anume Sfinții Apostoli au crezut cu toată ființa lor în cuvintele Domnului Iisus:

" Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veti mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi.
Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnica, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
Trupul este adevărata mâncare și sângele Meu, adevărata băutură.
Cel ce mănancă trupul Meu și bea sângele Meu rămâne întru Mine și Eu întru el.... Cel ce mănâncă această pâine va trăi în veac."

Să ne rugăm deci cu stăruință și cu toată dragostea pentru frații noștri care datorită raționalismului excesiv nu au puterea să creadă că în Sfânta Liturghia Ortodoxă pâine și vinul se transformă în mod tainic în trupul și sângele Domnului, nici că Cel ce mănancă această pâine va trai în veac.

Sincer, ma bucur frate Nelu de insistenta ta, numai asa ne putem zidi uni pe altii.
Am insa o nelamurire.

Nelu Nera a scris:
Acum am inteles ce ne spunea Parintele nostru despre iconomia mintuirii,si anume ;"Pina la urma nu este asa de grav cum traiesti viata daca te impartasesti cu Sf. IMPARTASANIE de cel putin patru ori pe an si participi la Sf.Liturghie regulat..." Multumesc cu respect , fie-ti bine.

Nu cred ca ai inteles bine mesajul parintelui de care amintesti.
Sf. Impartasanie nu putem s-o luam asa oricum, ci trebuie sa ne cercetam bine viata noastra.
Nimeni sa nu se insele si sa nu creada ca, facand spovedanie si impartasanie de forma, nu-i va pasa odata. Cu acestea sa nu ne jucam!

Rugăciune

Doamne Isuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu cel viu, Tu, care ești pâinea vieții, Tu care ești mana cea cerească, izvorul bunătăților, învrednicește-ne și pe noi să ne apropiem de Tine și de Sfintele tale Taine totdeauna cu frică și cu cutremur, cu pocăință adevărată și cu toată pregătirea sufletească și trupească, ca să fim cu Tine și aici și în vecii vecilor. Amin.

Nelu Nera
MesajTrimis Vin 03 Dec, 2010 2:11 am  Răspunde cu citat (quote)
Începător

D-le Sorin simt în mesajul d-voastră o ușoară tristețe că n-am fost satisfăcut de răspunsul primit de la d-ta dar d-l Claudiu m-a lămurit.Cît despre nelămurirea pe care o ai cu privire la ce am înțeles eu de la Părinte mie-mi este clar acum , am citit mai sus (deși stiam oarecumva aceste lucruri) am văzut că, înainte de Sf. Împărtășanie ,păcătosuli (așa cum sunt eu) i se face cunoscut importanța și consecintțele Sf. Taine apoi sunt rugăciuni de dezlegare și ce dezlagă Părintele e dezlegat și in ceruri așa că nu-mi fac probleme cu obișnuința(forma) .Cît despre "jucat" cu aceste Sf.Taine.. să-mi fie iertare este cuvînt greu. Oricum, pentru atenție mă plec cu mulțumirii. Exclamation

micutiu_sorin
MesajTrimis Vin 03 Dec, 2010 12:07 pm  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Da, frate Nelu, este un cuvant greu, rostit cu responsabilitate de duhovnic, de Parintele Visarion Iugulescu.
Poti citi si sa recitim fiecare in acest post al nasterii Mantuitorului aici o minunata predica despre Sfanta Impartasanie, rostita de Parintele Visarion Iugulescu.

Slavit sa fie Domnul!

Nelu Nera
MesajTrimis Sâm 04 Dec, 2010 1:17 am  Răspunde cu citat (quote)
Începător

D-le Sorin ești" visarionist"? Asta ar explica multe pentru mine deoarece "taica părintele"este o figură controversată în Biserica noastră . Totuși am lucrat un timp alături de o d-ră visarionistă ,înadevăr părea deosebită de celelalte colege de birou, iar dacă el , părintele Visarion , are dreptate in predica pe care mi-ai recomandat-o , mă tem că....(."" Dar exista o mare deosebire intre preotii duhovnici, ceea ce a derutat pe unii credinciosi, nemaistiind ce sa creada. Alti duhovnici, dimpotriva, au cazut intr-o mare neoranduiala si ratacire, caci s-au apucat sa spovedeasca pe crestini in comun si sa-i indemne sa se impartaseasca cat mai des. Ei nu mai tin seama de canoane si au uitat sau, poate, nu au stiut niciodata ca dezlegarea de la spovedanie se face in baza canonului pe care i l-a dat crestinului ce s-a spovedit. "") ... procentul lor este covîrșitor." Trădare,trădare de trei ori trădare"spunea nenea Farfuridi,dar eu spun ,iertare , iertare de multe ori iertare d-le Sorin. Cu bucurie.

micutiu_sorin
MesajTrimis Sâm 04 Dec, 2010 4:46 pm  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Am avut ocazia sa cunosc multi simpatizanti ai pr.Visarion, iar revistele editate de dansul le-am citit cu placere. Nu, nu sunt "visarionist".

Si eu imi cer iertare, daca nu am fost prea explicit in raspunsurile mele, mi-am dat insa seama ca ai destule cunostinte pentru ati raspunde singur la intrebarea pusa de tine. Si, sincer, mi-am dorit o discutie la care sa se implice mai multi mebrii inregistrati pe acest forum. Raspunsul se putea da foarte usor, este plina lumea virtuala de pagini intregi de predici despre Taina Sfintei Impartasanii.
Da, mi-am dorit o discutie, insa dupa cum vezi sunt multi care viziteaza acest forum, citesc si trec mai departe.
Te astept sa te implici si la alte subiecte,

Slavit sa fie Domnul!

neaga.augustin
MesajTrimis Sâm 04 Dec, 2010 5:50 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 22/Noi/2009
Locație: Ciocotis

Scump frate Sorin,trebuie să vă dau dreptate,fratele Nelu,punând o întrebare la care se aștepta să avem mai mulți răspunsul potrivit,era ziditor să fi venit și noi cu argumente.Dar în felul în care s-a declarat fratele Nelu mulțumit,eu cred că a fost bine așa și poate vor fi discuții mai ample pe marginea unor viitoare teme ce le va deschide fratele Nelu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Ora este GMT + 3 ore

Subiectul următor
Subiectul anterior
Pagina 2 din 2
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului  ~  "Cercetați Scripturile"

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect

Mergi direct la:  

Nu puteți crea un subiect nou în acest forum