Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului

Autor Mesaj
<  "Cercetați Scripturile"  ~  Tu îndreaptă-ți inima spre Dumnezeu
Sorin
MesajTrimis Dum 20 Noi, 2005 10:40 pm  Răspunde cu citat (quote)
Moderator

Data înscrierii: 11/Iun/2005
Locație: Galați

Incredinteaza-ti soarta in mâna Domnului (Psalmul 37:5)

Vorbeste cu Dumnezeu despre tot ce te apasa si apoi incredinteaza totul in mâinile Lui. Fa aceasta ca sa fii eliberat de confuzie, de conflicte si de griji care umplu lumea de astazi. De fapt, ori de câte ori te pregatesti sa faci ceva, trecând printr-o incercare, sau urmarind pur si simplu treburile tale normale, vorbeste-I Tatalui despre aceasta. Adu-I la cunostinta; da, chiar pune asupra Lui aceasta povara, si vei fi lasat in urma ta preocuparile si ingrijorarile cu privire la acea problema. Incepând din momentul acela, exerseaza sârguinta tacuta si placuta in munca ta, recunoscând dependenta ta de El ca sa rezolve problema pentru tine. Incredinteaza grijile tale si pe tine insuti impreuna cu ele, ca o singura povara, in mâna Dumnezeului tau. R. Leighton

"Se poate să avem dreptate cand ne plangem unii de alți... Dreptate avem, dar dragoste sigur nu avem... Dacă ai dreptate, gîndește-te că Dumnezeu nu ne-a mântuit prin dreptate. Ne-a mântuit prin dragoste..." Traian Dorz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Sorin
MesajTrimis Joi 24 Noi, 2005 12:39 pm  Răspunde cu citat (quote)
Moderator

"El nu se teme de vesti rele, ci inima lui este tare, increzindu-se in Domnul... El nu se teme." (Ps 112:7,8 )

Vestile rele! Acolo asteapta vrajmasul sa ne intilneasca! Cind vestile sint bune, cind toate merg bine, sintem fericiti si usurati, pentru ca ne bazam pe ele si nu pe Acela care le-a facut posibile. Dar cind vin vestile rele, iata-ne cu totul abatuti: ne framintam, ne ingrijoram, ba chiar ne speriem avind tendinta de a le exagera, pierzind sensul proportiei si al realitatii, dar ce este mai trist, pierzindu-ne increderea in Tatal nostru care ne-a facut atitea fagaduinte in Cuvint. Psalmistul a trecut prin astfel de experiente, dar din ele a invatat lectia de a se increde in Domnul. Nu este o vaga notiune despre Dumnezeu sau o teorie obscura a superioritatii binelui asupra raului care ne va sprijini in momentul vestilor rele. Ne trebuie ceva mai mult, mai precis, mai real! Dumnezeu nu este departe de noi, El ne-a instiintat mai dinainte cu privire la viitor. Inima noastra va ramine deci tare, bazindu-ne pe fagaduintele Lui neschimbatoare. Pentru copilul sau, Tatal ceresc intareste aceasta stabilitate, pentru ca atunci cind vin vestile rele, sa nu se clatine. "Inima lui este tare, increzindu-se in Domnul...", care il invata prin Cuvintul Sau si il intareste prin fagaduintele Sale.

Traim astazi zile pline de tot felul de surprize, zvonuri si vesti sumbre care ne inconjoara in fiecare zi, incit, daca nu am avea o inima tare, increzatoare in Domnul, ne-am ingrijora pina la disperare. Cel credincios stie ca Satan mai are putina vreme si ca este infuriat. Lumea stapinita si condusa de el este intr-o tot mai mare agitatie: razboaie si vesti de razboaie, cutremure de pamint, boli incurabile si extrem de contagioase, crime de tot felul, rasturnari de guverne, razboaie civile, atentate, intr-un cuvint, haos cum n-a fost niciodata. ... "Nu trebuie sa ne temem nici de groaza din timpul noptii, nici de sageata care zboara ziua (gloante, bombe), nici de ciuma care umbla in intuneric, (boli contagioase si incurabile). O mie sa cada alaturi de tine si zece mii la dreapta ta, dar de tine nu se va apropia... Pentru ca zici: "Domnul este locul meu de adapost, si faci din Cel-Prea-Inalt locuinta ta, de aceea nici o nenorocire nu te va ajunge, nici un rau nu se va apropia de cortul (casa, trupul) tau " (Ps.91:5-ll). Traim in vremea cind trebuie sa apara Anticrist, care, pretinzind ca va aduce solutia salutara a tuturor problemelor lumii, va pregati calea Fiarei (imparatul roman) de care vorbeste Apoc. 13:1; 14:9; 15:2; 16:2,10; 19:20.

Toate acestea ne vorbesc de extrem de apropiata venire a scumpului nostru Mintuitor si Domn. Acela care ne-a vorbit in Cuvintul Lui si in care credem, nu este El inceputul si sfirsitul, Cel dintii si Cel de pe urma, Alfa si omega? El vrea sa ne dea aceasta incredere neclatinabila, aceasta credinta statornica care nu se teme, ci crede in El, oricare ar fi evenimentele din aceste zile din urma. Fagaduintele lui Dumnezeu care sint garantate de Domnul Isus, ne lipesc tot mai strins de Tatal nostru si ne aseaza in prezenta Lui. Unde poate fi un loc mai sigur? increderea noastra il slaveste, inimile noastre striga: "Vino Doamne Isuse!"

mesaj primit pe e-mail

"Se poate să avem dreptate cand ne plangem unii de alți... Dreptate avem, dar dragoste sigur nu avem... Dacă ai dreptate, gîndește-te că Dumnezeu nu ne-a mântuit prin dreptate. Ne-a mântuit prin dragoste..." Traian Dorz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Sorin
MesajTrimis Mar 29 Noi, 2005 9:25 am  Răspunde cu citat (quote)
Moderator

"Fiti tari, imbarbatati-va inima, toti cei ce nadajduiti (asteptati) in Domnul." Ps. 31:24

In viata febrila a acestei lumi care ne antreneaza in curentul tumultos al diferitelor sale activitati, fizice, intelectuale sau religioase, Dumnezeu Se adreseaza acelora care asculta "...ce zice Bisericilor Duhul." Asteptati; asteptati pe Dumnezeu sa intervina, o asteptare strins inrudita cu nadejdea, caci asteptarea n-ar avea sens daca n-ar fi nadejde.

Copii ai lui Dumnezeu, "...intristati in toate felurile..." nu luati nici o hotarire pripita; asteptati inca, in partasia cu Domnul Isus, sfatul si conducerea Lui... El vine si va interveni. A astepta! Numai Dumnezeu ne poate da intelesul acestei asteptari. A astepta inseamna a fi activ si nicidecum pasiv, nici nepasator; nu inseamna in nici un caz a cauta o portita de scapare in fata responsabilitatilor sau a situatiilor incurcate si dificile, mai ales cind vrem cu tot dinadinsul sa ne pastram un cuget curat inaintea lui Dumnezeu si inaintea oamenilor. Asteapta! este expresia unei depline si active partasii cu Tatal nostru, este supunerea filiala fata de voia Sa binecuvintata. Asteapta, inseamna a sluji. A sluji inseamna a astepta. Avem nevoie de disciplina ca sa stim sa asteptam miscarea "...stilpului de nor...", sa asteptam ca Dumnezeu sa-Și faca cunoscuta voia Sa, cum au facut ucenicii cind Duhul Sfint le-a interzis sa-si continuie calatoria si le-a schimbat planurile (F.Ap. 16:6-7).

In asteptare, partasia noastra cu Dumnezeu se adinceste; El ne pregateste, ne maturizeaza si ne inarmeaza pentru lupta in care ne va conduce. Cind toate imprejurarile din afara ar spune ca este imposibil sa inaintam, atunci este timpul lui Dumnezeu ca sa intervina: si chiar daca aceasta ar necesita o minune, El o va face la timpul Sau. Oliver Cromwell a spus soldatilor lui, chiar cu putin inaintea unei mari batalii: "Sa stiti voi toti ostasii mei ca Dumnezeu vine totdeauna in jurul omului, tocmai la timp. "O, ce mult inseamna harul de a astepta si a privi la Dumnezeu! Timpul pregatit de El va veni. Avem nevoie de rabdare. Raspunsurile la rugaciune intirzie uneori pentru intarirea credintei noastre in Dumnezeu si prentru implinirea exacta a planului Lui. Asteapta in liniste!

"Intareste-te si imbarbateaza-te" si asteapta! Aici este secretul si conditia celor mai mari declansari ale harului si slavei lui Dumnezeu.

Vietile care au fost cele mai roditoare si asupra carora Dumnezeu Și-a manifestat aprobarea si binecuvintarea Sa, sint acelea care au stiut sa astepte pe Domnul sa lucreze in felul si la timpul Sau. Cite infringeri nu s-au intimplat in cursul vietii noastre pentru ca nu am stiut sa asteptam ora strategica a lui Dumnezeu, dar si cite biruinte au avut aceia care nu s-au pripit ci L-au asteptat pe El.

"Daca cred ca Dumnezeu este impotriva mea din pricina prezentei raului in inima mea voi fi fara putere in lupta. Ba mai mult, voi fi cu totul descurajat si voi geme, indoindu-ma de primirea mea. Dar daca sint sigur ca Dumnezeu este pentru mine, aceasta siguranta imi va da curaj si ma va face sa cistig biruinta."

mesaj primit pe e-mail

Sus
Mariana V
MesajTrimis Lun 11 Sep, 2006 3:24 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 11/Mai/2006

"Fericit barbatul care n-a umblat in sfatul necredinciosilor si in calea pacatosilor nu a stat si pe scaunul hulitorilor n-a sezut; ci in Legea Domnului e voia lui si la legea Lui va cugeta ziua si noaptea."Psalm1,1-2

Olimpiada
MesajTrimis Mie 13 Sep, 2006 3:58 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 09/Aug/2005

Un indemn

din “Proloagele de la Ohrida” – de Sfantul Nicolae Velimirovici – vol. I – pag. 722

“Asa cum omul de stiinta analizeaza cu minutioasa atentie fenomenele din natura, asa si noi crestinii ar trebui sa analizam cu si mai mare atentie fenomenele si lucrarile Harului lui Dumnezeu. Iata ce marturiseste unul din Parintii cei mari, adica Sfantul Ioan din Kronstat, despre fapta Sfintei Impartasiri: “Raman uimit inaintea maretiei si puterii de viata facatoare a impartasirii cu Sfintele Taine. O femeie varstnica, care scuipa sange si era atat de epuizata incat nu mai putea nici sa manance, a inceput sa se insanatoseasca din ziua in care am impartasit-o cu Sfintele Taine. O tanara care se afla deja in gura mortii a inceput sa se insanatoseasca, sa manance, sa bea si sa schimbe cateva cuvinte cu cei ai casei, incepand din ceasul in care a primit Sfanta Impartasanie: de unde pana atunci zacea chinuita de spasme in cea mai totala inconstienta, nemaiputand nici sa manance, nici sa bea de mai multe zile”. O, daca ar face fiecare preot asa precum Parintele Ioan din Kronstat, insemnandu-si, cu atentia unui om de stiinta si cu dragostea unui om de rugaciune, toate tainicele fapte ale Duhului Sfant pe care El le lucreaza vadit si cu putere prin Sfanta Impartasire a credinciosilor!...”
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mariana V
MesajTrimis Joi 14 Sep, 2006 9:03 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Ce minunat ar fi! Dar...ne rugam noi pentru preotii nostri? Ne rugam noi pentru conducatorii acestei tari, ai lumii acesteia? Nu prea...Exista o vorba din popor care spune ca "aveti conducatorii pe care ii meritati"(...preotii pe care ii meritam...);Mila Ta cu noi Tata!

Mariana V
MesajTrimis Sâm 14 Oct, 2006 4:28 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

"Binecuvantati pe cei ce va prigonesc:binecuvantati si nu blestemati."
(Matei12,14)

Mariana V
MesajTrimis Vin 20 Oct, 2006 7:11 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Sa ne indreptam inimile spre Dumnezeu
ascultand

negraind de rau pe nimeni
evitand tot raul

incercand din rasputeri indreptand ce este stramb in noi insine
dragostea cautand-o neincetat
rugi aprinse inaltand
eului taindu-i aripile
pentru a nu conduce el
totul sa fie in mainile Domnului nostru Iisus Hristos.
acum si
mereu...

inimi pline de blandete
numai blandete
inimi care cauta
mantuirea
inimi pline de
lumina nu de intuneric
evanghelia fiind

sapata adanc in ele
pregatite fiind pentru
rugaciune si Dragoste
emotia intalnirii cu

Domnul Dragostei, al Vietii si Luminii sa ne
umple pe toti de pe acum
mereu cu EL
numai cu EL
eu-l se va topi si vom
zice: Slavit sa fie Domnul nostru Iisus Hristos!
el, ea, tu si noi intr-o
unica strigare.

Doamne ajuta!

Mariana V
MesajTrimis Mie 25 Oct, 2006 8:07 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Question "Cât despre tine, dacă inima ta e credincioasă și dacă întinzi mâinile către El,

Exclamation Și depărtezi de mâna ta fărădelegea ei și nu rabzi să locuiască nedreptatea în corturile tale,

Exclamation Atunci vei ridica fruntea ta fără pată pe ea, vei fi puternic și fără frică.

Idea Fiindcă vei uita necazul tău de azi și-ți vei aduce aminte de el numai ca de niște ape, care au fost și au trecut.

Idea Și viața ta va înflori mai mândră decât miezul zilei, iar întunericul se va face revărsat de zori.

Idea Atunci tu vei fi la adăpost, căci vei fi plin de nădejde, te vei simți ocrotit și te vei culca fără grijă." IOV 11,13-18

Slavit sa fie Domnul nostru Iisus Hristos!
Cred ca ar fi bine sa ne punem un CUVANT in inima si sa incercam sa il imprimam acolo...citim mult, traim putin...sau, poate gresesc? La mine asa este! Mila Tatalui cu noi!

Mariana V
MesajTrimis Joi 26 Oct, 2006 8:14 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

"Fericiți cei curați cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu".

Mariana V
MesajTrimis Sâm 28 Oct, 2006 9:07 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Exclamation De aș grăi în limbile oamenilor și ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare și chimval răsunător.

Exclamation Și de aș avea darul proorociei și tainele toate le-aș cunoaște și orice știință, și de aș avea atâta credință încât să mut și munții, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.

Exclamation Și de aș împărți toată avuția mea și de aș da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosește.

Idea Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește.

Idea Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul.

Idea Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.

Idea Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă.

Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;

Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.

Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa.

Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.

Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu.

Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea.

Capitolul 13 din prima epistola a Sfantului Apostol Pavel catre locuitorii din Corint

Mariana V
MesajTrimis Sâm 11 Noi, 2006 10:18 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Noi, impreuna, sa ne indreptam inimile spre Dumnezeu
Oricat de greu ni s-ar parea
Iubirea poate TOTUL
Sa il iubim pe dusman sa
Avem intotdeauna gandul curat prin
Neincetata rugaciune
Existand prin
Iubire
Numai ea
Dragostea impletita cu
Rugaciunea
Ea ne
Poate in
Tacere
Ajuta sa
Meditam
Invatand tot timpul
Nu doar ocazional
IUBIND asa cum a iubit
Mantuitorul
Iubind curat
Luminand
Eliberandu-ne din intuneric
Sa nu uitam ca
Prezentul in
Rugaciune
Este
Dragoste
Umilinta
Mangaierea aproapelui
Neincetata rugaciune
Este mai mult decat necesara sa nu
Zicem
Eu ci
Uitand de acest eu
Toti sa spunem noi
O inima
Trista se va transforma
Intr-o inima iubitoare
Sufletele toate doresc
Unirea in Iubire
Nimic din acest
Timp nu
Este
Macar vrednic sa
Fie pus inaintea
Iubirii
Inaintea Iubirii Sfinte
Numai dorindu-i pe
Toti in Iubire vom
Evita impreuna piedicile
Dragostea ne uneste
Ea ne ajuta sa
Osebim binele de rau
Sa nu ni se para ca
Ei sunt mai pacatosi
Bucuria nu cunoaste intristare daramataoare
Iubirea ne aduce pe toti la picioarele
Tatalui prin
El vom trai

Mariana V
MesajTrimis Dum 12 Noi, 2006 9:58 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Sa Te cautam ajuta-ne Doamne!
Sa Te cautam din toata inima!
Nimic sa nu fie mai presus de cautarea Ta!
Iti multumim ca ne asculti!

Mariana V
MesajTrimis Dum 19 Noi, 2006 9:41 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Tata, ajuta-ne, Te rugam, sa nu fie doar un obicei bun mersul la Sfanta Biserica, ci Dragostea Ta sa ne conduca spre Tine!

arseni
MesajTrimis Dum 10 Dec, 2006 3:09 pm  Răspunde cu citat (quote)
La primele intervenții

Data înscrierii: 21/Noi/2006

...olimpiada mai da indemnuri si din BIBLIE ca sunt mai bune.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Ora este GMT + 3 ore

Subiectul următor
Subiectul anterior
Pagina 2 din 3
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare
Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului  ~  "Cercetați Scripturile"

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect

Mergi direct la:  

Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum