Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului

Autor Mesaj
<  "Cercetați Scripturile"  ~  Tu îndreaptă-ți inima spre Dumnezeu
Mariana V
MesajTrimis Dum 17 Dec, 2006 8:49 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 11/Mai/2006

"... și iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului." Amin. Matei28,20

Miriam
MesajTrimis Lun 31 Mar, 2008 5:37 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 02/Oct/2007

Slavit sa fie Domnul!

Domnul ingaduie in viata noastra suferinte pentru ca sa simtim mangaierea Lui si apoi , cu aceeasi mangaiere sa ii mangaiem pe cei aflati in incercare.

Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel

Capitolul 1

3. Binecuvântat este Dumnezeu și Tatăl Domnului nostru Iisus Hristos, Părintele îndurărilor și Dumnezeul a toată mângâierea,
4. Cel ce ne mângâie pe noi în tot necazul nostru, ca să putem să mângâiem și noi pe cei care se află în tot necazul, prin mângâierea cu care noi înșine suntem mângâiați de Dumnezeu.
5. Că precum prisosesc pătimirile lui Hristos întru noi, așa prisosește prin Hristos și mângâierea noastră.

Tocmai am iesit dintr-o incercare si a fost asa de minunat ca astazi sa pot incuraja o persoana atat de trista, chiar cu aceleasi cuvinte cu care am fost eu incurajata.

,,...să încurajam pe semenii noștri aflați în încercări și suferințe!"

Doamne, iti multumim!

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
micutiu_sorin
MesajTrimis Dum 19 Oct, 2008 11:03 pm  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Data înscrierii: 19/Iul/2006
Locație: Simeria

Glasul străinului

“Dar cel ce intră pe ușă este păstorul oilor. Acestuia portarul îi deschide și oile ascultă de glasul lui și el își cheamă oile pe nume și le scoate afară. Și când pe toate ale lui le scoate afară, el merge înaintea lor și oile îl urmează, fiindcă-i cunosc glasul. Dar pe un străin ele nu-l urmează, ci fug de el, fiindcă ele nu cunosc glasul străinilor“.” ( Ioan 10, 2 – 5)

De trei ori folosește Domnul Iisus în aceste versete cuvântul “glas”. De două ori ne vorbește de glasul păstorului iar a treia oară de “glasul străinilor”. Cine este străinul al cărui glas, Domnul Iisus ne spune să nu-l ascultăm?!
La această întrebare am primit fiecare dintre noi răspunsul la vremea potrivită, încât nu ne putem scuza că nu am știut să ne ferim. Se poate însă să fi fost nepăsători la glasul păstorului, să fi fost neveghetori cum odinioară au fost protopărinții noștrii Adam și Eva.
Domnul Iisus ne-a avertizat că în spatele glasului străinului se ascunde un “hoț și un jefuitor” (Ioan 10, 1). De un astfel de jefuitor au avut parte Adam și Eva în grădina Edenului. Astfel în Facerea cap. 3, v. 1 -5, putem descoperii când s-a auzit pentru prima dată glasul străinului și ce urmări a avut ascultarea lui, dar totodată putem descoperii că hoțul și jefuitorul de atunci este acelaș cu cel descries de Domnul Iisus: “Șarpele însă era cel mai viclean dintre toate fiarele de pe pământ, pe care le făcuse Domnul Dumnezeu. Și a zis șarpele către femeie: „Dumnezeu, a zis el oare: Să nu mâncați roade din tot pomul care este în rai?...“ Iar femeia a zis către șarpe: „Noi putem mânca din roada pomilor raiului, dar din roada pomului care este în mijlocul raiului, ne-a zis Dumnezeu: „Din el să nu mâncați și nici să vă atingeți de el, ca să nu muriți! Atunci șarpele a zis către femeie: „Nu, nu veți muri; dar Dumnezeu știe că'n ziua'n care veți mânca din el vi se vor deschide ochii și veți fi ca niște Dumnezei, cunoscând binele și răul“.” Asemănarea o descoperim în: “Adevăr, adevăr vă spun: Cel ce nu intră pe ușă în staulul oilor, ci sare pe oareunde, acela este fur și tâlhar.” (Ioan 10, 1)
Prin urmare străinul folosește întodeauna căi ocolitoare pentru a pătrunde în staulul oilor și în părtășia lor. Acelaș lucru la practicat și Satan când s-a apropiat de Eva (Facerea 3, 1-5), iar după ce au mâncat “li s'au deschis ochii și au cunoscut că erau goi…”( v. 6). În ambele cazuri diavolul fură de la oameni ascultarea lor de Dumnezeu și este trist că mulți sfârșesc depărtați de Dumnezeu. Adam și Eva nu au respins glasul străinului și prin ascultarea lor de acest glas, au avut de suferit atât ei cât și urmașii lor: “De aceea, așa cum printr'un om a intrat păcatul în lume - și, prin păcat, moartea -, tot astfel moartea a trecut în toți oamenii prin aceea că toți au păcătuit. Căci păcatul era în lume pân'la lege, dar atunci când nu există lege, păcatul nu se socotește. Dar de la Adam până la Moise moartea a domnit și peste cei ce nu păcătuiseră după asemănarea greșelii lui Adam, care este chip al celui ce avea să vină .” (Romani 5,12-14).
Acest glas străin din grădina Edenului, este folosit de diavol și astăzi: “De ce nu-Mi pricepeți vorbirea ?: Pentru că nu-Mi puteți asculta cuvântul. Voi sunteți din tatăl vostru Diavolul, și poftele tatălui vostru vreți să le faceți. El de la'nceput a fost ucigător de oameni și nu a rămas întru adevăr, pentru că adevăr nu este întru el. Când el grăiește minciuna, dintr'ale lui grăiește, fiindcă el mincinos este, și tatăl minciunii. Dar pentru că Eu spun adevărul, pe Mine nu Mă credeți.” (Ioan 8, 43-45).
Cu siguranță că lucrul acesta la avut în vedere și Sf. Ap. Pavel când a spus: “Nu vă lăsați amăgiți de învățături felurite și străine” (Evrei 13, 9) . La un astfel de îndemn este de la sine înțeles că trebuie să ne întrebăm: Cine sunt cei care dau glas unor astfel de învățături străine? Răspunsul ni-l dă tot Sf. Ap. Pavel : “Drept aceea, luați aminte la voi înșivă și la toată turma în care Duhul Sfânt v'a pus pe voi episcopi , ca să păstoriți Biserica lui Dumnezeu, pe care El a câștigat-o cu însuși sângele Său Eu știu bine că după plecarea mea vor intra între voi lupi înverșunați care nu vor cruța turma. Și dintre voi înșivă se vor ridica bărbați grăind lucruri sucite, ca să-i tragă după ei pe ucenici. De aceea, privegheați amintindu-vă că timp de trei ani, noaptea și ziua n'am încetat să vă sfătuiesc, cu lacrimi, pe fiecare din voi.( Fapte 20, 28-31) Ce răspuns dureros! Din mijlocul nostru?! Da, din mijlocul nostru al creștinilor.
Sf. Ap. Petru ne spune de asemenea: “Dar au fost în popor și profeți mincinoși, după cum și'ntre voi vor fi învățători mincinoși, care vor strecura erezii pierzătoare și, tăgăduindu-L chiar pe Stăpânul Care i-a răscumpărat, își vor aduce loruși grabnică pieire. Și mulți le vor urma destrăbălările, iar calea adevărului va fi blasfemiată din pricina lor. Și'n lăcomie vă vor înșela cu vorbe prefăcute, ei, a căror osândă de mult pregătită nu zăbovește și a căror pierzare nu dormitează.” (2 Petru 2, 1-3). Sf. Ap. Iuda, de asemenea spune: “Căci printre voi s'au strecurat unii oameni mai demult rânduiți spre această osândă, nelegiuiți care prefac în desfrânare harul Dumnezeului nostru și-L tăgăduiesc pe singurul nostru Stăpân și Domn, Iisus Hristos.” (v. 4) Toate acestea vin să confirme ceea ce spune Domnul Iisus: “Furul nu vine decât să fure și să'njunghie și să piardă. Eu am venit ca viață să aibă, și din belșug s'o aibă” (Ioan 10, 10)
Să nu ascultăm glasul unor astfel de străini. Descoperim în 1 Corinteni, cap. 15, v. 33 un alfel de de glas care ne strigă fiecăruia: “Nu vă lăsați înșelați: „Tovărășiile rele strică obiceiurile bune” Să nu trecem nepăsători pe lângă acest glas care ne atenționează! Sf. Proroc Isaia spune: “ochii tăi îi vor vedea pe cei ce te fac să rătăcești și urechile tale vor auzi cuvintele celor ce te-au îndemnat la rătăcire, ale celor ce zic: „Aceasta e calea, pe ea să mergem, fie la dreapta, fie la stânga...“.(Isaia 30, 20-21) Și dacă ochii văd și urechile aud, ce dezvinovățire vom avea în ziua judecății, că nu am ascultat?!
Sf. Ap. Pavel îi spune lui Timotei: “Fugi de poftele tinereții și urmărește dreptatea, credința, iubirea, pacea cu cei ce din inimă curată Îl cheamă pe Domnul.” (2 Timotei 2, 22); “Că va veni vremea când nu vor mai suferi învățătura sănătoasă, ci după poftele lor își vor îngrămădi învățători să le răsfețe auzul și auzul și-l vor întoarce de la adevăr și către basme se vor abate. Tu însă fii treaz întru toate; îndură necazul; fă lucrare de evanghelist; slujba ta fă-o deplin!” (2 Timotei 4, 3-5)
Să ne ajute Dumnezeu să rămânem în ascultare urmând glasul Păstorului, pentru că numai așa vom putea trece biruitori peste orice încercare, iar la sfârșitul vieții, acel glas al Păstorului iubit ne va chema pe nume zicându-ne: “Veniți, binecuvântații Părintelui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.” (Matei 25, 34)

micutiu_sorin
MesajTrimis Mie 06 Iul, 2011 1:30 pm  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Data înscrierii: 19/Iul/2006
Locație: Simeria

...dacă inima ta e credincioasă și dacă întinzi mâinile către El...

Țofar din Naama, unul din prietenii lui Iov a spus aceste cuvinte către Iov: "Cât despre tine, dacă inima ta e credincioasă și dacă întinzi mâinile către El, Și depărtezi de mâna ta fărădelegea ei și nu rabzi să locuiască nedreptatea în corturile tale. Atunci vei ridica fruntea ta fără pată pe ea, vei fi puternic și fără frică...." (Iov 11:13 - 15), când acesta căuta răspunsuri la suferința lui. Ce minunat este acest sfat a lui Țofar pentru fiecare dintre noi!
Spre ce altceva din lumea aceasta ne-am putea îndrepta inima sau mâinile...dacă nu spre Dumnezeu și spre Împărăția Lui?
Iov, așa a făcut, inima și mâinile lui erau întinse spre Dumnezeu, iar la capătul încercărilor, a fost umplută de dragoste și de alese binecuvântări.
Să urmăm exemplul dat de Iov și să ne încredem în Dumnezeu!
Să urmăm exemplul lui Țofar și să încurajam pe semenii noștri aflați în încercări și suferințe!

Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Ora este GMT + 3 ore

Subiectul următor
Subiectul anterior
Pagina 3 din 3
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3
Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului  ~  "Cercetați Scripturile"

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect

Mergi direct la:  

Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum