Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului

Autor Mesaj
<  "Cercetați Scripturile"  ~  Cum m-a "zidit" lectura de azi din Sf. Scriptură?
micutiu_sorin
MesajTrimis Vin 29 Feb, 2008 9:28 pm  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Data înscrierii: 19/Iul/2006
Locație: Simeria

În apostolul zilei de astăzi citim:

"...Și acum te rog, Doamnă, nu ca și cum ți-aș scrie poruncă nouă, ci pe aceea pe care noi o avem de la început, ca să ne iubim unii pe alții.
Și aceasta este iubirea, ca să umblăm după poruncile Lui; aceasta este porunca, precum ați auzit dintru început, ca să umblați întru iubire...."

Doamne, cât de departe suntem și cât de mici în raport cu iubirea pe care ne-o ceri fiecăruia!
Noi ne învățăm copii să spună: „eu sunt mic, tu fă-mă mare"....și mulți dintre noi credem că această rugăciune este doar a copiilor mici, că nu se mai potriveste la vârsta noastră, dar, Doamne, câtă nevoie avem de ia în ceea ce privește viața noastră duhovnicească.
Am înțețes astăzi și mai bine că trebuie să ne smerim mai mult, smerindu-ne...ne vedem mici și văzându-ne mici, vom ști să cerem și să așteptăm ca Dumnezeu să ne facă mari ca să-i întelegem pe oamenii cu adevărat mari, scumpii noștrii înaintași, care au știut umbla întru iubire.

micutiu_sorin
MesajTrimis Dum 23 Mar, 2008 3:23 pm  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Am învățat din Evanghelia zilei de astăzi, privind la Domnul Iisus,că trebuie să fiu mai atent la ceea ce se întâmplă în jurul meu, să fiu mai receptiv atunci când cineva îmi face o rugăminte, să văd și să fiu mai atent la problemele și necazurile semenilor. Să fiu mai plin de bunăvoință, de prietenie, față de cei din jurul meu, pentru ai ajuta efectiv și concret atunci când au nevoie.
Așa a făcut Domnul Iisus, iar eu, pentru a primi îmbrățișarea și binecuvântarea cerească, trebuie să călc pe urmele Lui...

Miriam
MesajTrimis Lun 24 Mar, 2008 6:59 pm  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 02/Oct/2007

Slavit sa fie Domnul!

Daca il iubesc pe Domnul, este pentru ca ma uimeste imensa Lui dragoste si Intelepciune!!!
Daca iubesc Cuvantul Lui , este pentru ca ma uimeste si ma ingenuncheaya imensa comoara pe care o ascunde!!!!

Ieri la adunare, fratii mi-au umplut inima cu marturisiri din Cuvantul lui Dumnezeu cu referire la minunea vindecarii slabanogului!
A stralucit mesajul acestei Evanghelii ca un diamant!!! Fiecare frate a contribuit la stralucirea câte unei fețe!
Am învățat că este nevoie de prietenie în Domnul, de colaborare pentru a aduce ,,slăbănogii" la Domnul Iisus!Și am mai învățat că mai este nevoie de un pic de ,,nebunie", de creativitate..Atunci când chiar ne pasă de semenul nostru, de prietenul , de fratele nostru, nu mai stăm pe gânduri! Acționăm imediat! Dragostea este în stare de multe!

Nu o să mă satur niciodată să ascult frații mărturisind curat Cuvantul Sfânt! Mereu mă rog pentru ei! Mereu merg cu inima deschisă să văd ce are să mă învețe Domnul!!!

Doamne, ajută-mă ca săptămâna aceasta să-mi dovedesc prietenia față de semenii mei aducându-i în fața Ta, măcar prin rugăciune și apoi chiar spunându-le despre Tine, și spunându-le ce minuni și ce vindecări poți aduce Tu în viața lor!!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
micutiu_sorin
MesajTrimis Joi 27 Mar, 2008 9:25 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Cine suntem noi care judecăm pe aproapele?, ne întreabă Sfântul Iacob.(Iacob 4, 7-12)... Aproapele este oglinda noastră . Dacă vedem în el sfințenie, dobândim sfințenie, dacă vedem în el răutate primim răutate....
Am înțeles astăzi și mai clar recitind epistola Sf. Iacob câtă dreptate au avut Sfinții Părinți atunci când au spus că omul bun vede bunătate și în oameni răi, iar cel rău și pe cei buni îi vede răi.

Doamne, împodobește sufletul nostru cu virtutea iertării!

Nelu Lazar
MesajTrimis Dum 30 Mar, 2008 9:44 pm  Răspunde cu citat (quote)
Administrator

Data înscrierii: 10/Iul/2006
Locație: Piatra Neamț

"Ai văzut biruință minunată? Ai văzut fapte mari ale Crucii? Să-ți spun și altceva mai minunat? Când ai să afli chipul biruinței, să te minunezi și mai mult. Prin acelea prin care diavolul a biruit pe om, prin acelea l-a biruit și Hristos pe diavol. Ascultă cum!
Semnele înfângerii noastre au fost: fecioara, lemnul și moartea.
Fecioară a fost Eva - nu cunoscuse încă pe bărbat -, lemn a fost pomul, și moarte a fost pedeapsa dată lui Adam. Și iată, iarăși, Fecioară lemn și moarte, aceste semne ale înfrângerii, au ajuns semne ale biruinței.
În locul Evei, Maria. În locul pomului cunoștinței binelui și răului, lemnul Crucii; în locul morții lui Adam, moartea lui Hristos. Ai văzut că diavolul a fost biruit prin acelea prin care biruise? Prin pom l-a biruit diavolul pe Adam; prin cruce l-a biruit Hristos pe diavol. Lemn și într-o parte, lemn și în alta; unul a trimis în iad, iar celălalt a chemat din iad pe cei plecați acolo. Și iarăși lemn într-o parte și lemn într-alta: unul a ascuns gol pe cel făcut rob, iar celălalt a arătat tuturor gol pe Biruitor, din înălțimea Crucii.
Moarte și într-o parte, moarte și în alta: una a osândit pe cei de după Adam, iar cealaltă a înviat pe cei ce muriseră de moartea lui Hristos.
Din muritori am ajuns nemuritori.
Acesta-s faptele mari ale Crucii.
Ai aflat biruința! Ai aflat chipul biruinței!"

(Predici la Sărbători Împărătești - Sf. Ioan Gură de Aur)

micutiu_sorin
MesajTrimis Joi 03 Apr, 2008 12:23 pm  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

"...Ce folos, frații mei, dacă zice cineva că are credință, iar fapte nu are? Oare credința poate să-l mântuiască? Dacă un frate sau o soră sunt goi și lipsiți de hrana cea de toate zilele, și cineva dintre voi le-ar zice: Mergeți în pace! Încălziți-vă și vă săturați, dar nu le dați cele trebuincioase trupului, care ar fi folosul? Așa și cu credința: dacă nu are fapte, e moartă în ea însăși. Dar va zice cineva: Tu ai credință, iar eu am fapte; arată-mi credința ta fără fapte și eu îți voi arăta, din faptele mele, credința mea. Tu crezi că unul este Dumnezeu? Bine faci; dar și demonii cred și se cutremură...." (Iacov 2, 14-19)

Doamne, ajută-mă să rămân statornic și să arăt cu adevărat că sunt sunt al Tău, prin faptele mele, nu doar prin vorbe....pentru că iată în epistola sa, Sfântul Apostol Iacov spune un adevăr cutremurător, și anume faptul că și diavolii cred, și mai mult decât atât, se cutremură.
Ajută-mă să nu rămân doar la afirmarea teoretică a credinței mele!

micutiu_sorin
MesajTrimis Joi 12 Iun, 2008 8:39 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

"Iisus a spus: „&laquo;Deci și voi acum sunteți triști, dar iarăși vă voi vedea și se va bucura inima voastră și bucuria voastră nimeni nu o va lua de la voi. Și în ziua aceea nu Mă veți întreba nimic. Adevărat, adevărat zic vouă: Orice veți cere de la Tatăl în numele Meu El vă va da. Până acum n-ați cerut nimic în numele Meu; cereți și veți primi, ca bucuria voastră să fie deplină.... În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea. " (Ioan 16, 22-33)

Doamne, câtă încredere, câtă putere îmi dai prin cuvintele acestea!
Fratele meu, Domnul Iisus prin aceste cuvinte ne spune că atunci când frica și neîncrederea ne doboară în vereun fel, să ne ridicăm privirea spre cer, să îndrăznim să cerem Tatălui în numele Lui, puterea și încrederea de care avem nevoie.
Domnul Iisus a biruit prin dragoste, lumea și prin Înviere, porțile iadului!
Dragostea este întodeauna bituitoare!

micutiu_sorin
MesajTrimis Vin 13 Iun, 2008 9:25 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

"..Dar nu numai pentru aceștia Mă rog, ci și pentru cei ce vor crede în Mine, prin cuvântul lor, ca toți să fie una, după cum Tu, Părinte, întru Mine și Eu întru Tine, așa și aceștia în Noi să fie una, ca lumea să creadă că Tu M-ai trimis. Și slava pe care Tu Mi-ai dat-o, le-am dat-o lor, ca să fie una, precum Noi una suntem: Eu întru ei și Tu întru Mine, ca ei să fie desăvârșiți întru unime, și să cunoască lumea că Tu M-ai trimis și că i-ai iubit pe ei, precum M-ai iubit pe Mine. Părinte, voiesc ca, unde sunt Eu, să fie împreună cu Mine și aceia pe care Mi i-ai dat, ca să vadă slava mea pe care Mi-ai dat-o, pentru că Tu M-ai iubit pe Mine mai înainte de întemeierea lumii..." (Ioan 17, 18-26)

Din rugăciunea aceasta minunata se desprinde atât de frumos grija Domnului Iisus pentu fiecare dintre noi, ca noi sa fim una cu El și El cu noi. Asemenea Domnului Isus și noi la rândul nostru să ne rugăm Tatălui din cer, ca toți semenii noștri să calce pe urmele Domnului. Nici o rugăciune a noastră sa nu fie lipsită de acest model de cerere din rugăciunea Domnului Iisus, pentru unitatea creștinilor.
Acum în pragul marelui praznic al sărbătorii Duhului Sfânt, când unii dintre noi ne vom îndrepta pașii spre Dumbrava Sibiului, unde ne așteaptă părintele nostru sufletesc, Părintele Iosif Trifa, să ne gândim la această rugaciune, cerând părintelui să mijloceasca la Domnul Oștirilor, ajutor pentu noi cei încă ramași în luptă, ca toți să fim una....Să păzim unitatea Duhului în legătura păcii!

micutiu_sorin
MesajTrimis Mar 17 Iun, 2008 8:39 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

"Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este împărăția cerurilor.
Fericiți cei ce plâng, că aceia se vor mângâia.
Fericiți cei blânzi, că aceia vor moșteni pământul.
Fericiți cei ce flămânzesc și însetează de dreptate, că aceia se vor sătura.
Fericiți cei milostivi, că aceia se vor milui.
Fericiți cei curați cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu.
Fericiți făcătorii de pace, că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
Fericiți cei prigoniți pentru dreptate, că a lor este împărăția cerurilor.
Fericiți veți fi voi când vă vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mințind din pricina Mea."

Toate cele nouă fericiri încep prin cuvântul „fericiți“, o formulă de plural. Fericirea nu este deplină dacă o simți în mod egoist. Trebuie să o împărtășești cu semenul tău...
"Fericirile sunt prin Hristos, pedagog, călăuză catre "împărăția lui Dumnezeu", către Sărbătoarea pascală a celei de a opta zi." (Părintele Galeriu Constantin)

micutiu_sorin
MesajTrimis Mie 18 Iun, 2008 8:23 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

"...Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; și cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului. Deci, dacă îți vei aduce darul tău la altar și acolo îți vei aduce aminte că fratele tău are ceva împotriva ta, lasă darul tău acolo, înaintea altarului, și mergi întâi și împacă-te cu fratele tău și apoi, venind, adu darul tău..." (Matei 5, 20-26)

Iertarea izvorăște din iubirie, numai omul care iubește este capabil de iertare. Iubirea și iertarea în inima unui adevărat creștin sunt direct proporționale. Când nu este așa, în inima noastră își fac loc cu ușurință, supărarea, mânia, răutatea și altele ca ele.
Deaceea să ne rugăm mereu lui Dumnezeu să ne umple inima cu iubire pentru ca în orice situație să o putem oferi și noi așa cum ne-a învățat Domnul Iisus : Dacă primești o palmă, întoarce și celălalt obraz (cf. Mt 5,39). Iubirea este un act de iertare nesfârșită, o privire tandră care devine un obicei.(Peter Ustinov)
Este un mesaj tot mai desconsiderat azi pentru că inimile sunt tot mai împietrite, “învârtoșate” cum scrie în Sfânta Scriptură.
Cu toate astea “Eu sunt calea, adevărul și viața!” spune și azi Mântuitorul.

Miriam
MesajTrimis Mie 18 Iun, 2008 8:42 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Ce înseamnă să ierți?...Ce este IERTAREA? Înțelegera termenilor ne va ajuta să înțelegem Sfânta Scriptură și, înțelegând, vom putea aplica în viața noastră.

Am încercat aici niște răspunsuri:
http://www.oasteadomnului.ro/forum/viewtopic.php?t=1505

Iată și aici răspunsuri complete:
http://www.oasteadomnului.ro/forum/viewtopic.php?t=853

micutiu_sorin
MesajTrimis Vin 20 Iun, 2008 8:42 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

"..Dar dacă tu te numești iudeu și te reazimi pe lege și te lauzi cu Dumnezeu, și cunoști voia Lui și știi să încuviințezi cele bune, fiind învățat din lege, și ești încredințat că tu ești călăuză orbilor, lumină celor ce sunt în întuneric, povățuitor celor fără de minte, învățător celor nevârstnici, având în lege dreptarul cunoștiinței și al adevărului, deci tu, cel care înveți pe altul, pe tine însuți nu te înveți? Tu, cel care propovăduiești: Să nu furi - și tu furi?..." (Romani 2, 14-29)

Am învățat, astăzi, din citirea Sfintei Scripturi că în viața unui copil al lui Dumnezeu nu trebuie să existe nici o contradicție între fapte și vorbe, o astefel de contradicție este specifică omului căzut.
Cuvintele Sf. Pavel mi-au readus în minte cuvintele fr. Traian Dorz din cartea "Zile și adevăruri istorice": " Pentru a afla aceste comori și pentru a te învrednici de harul lor, este nevoie neapărat să umbli permanent cu Dumnezeu. Nu doar din când în când. Să fii în Hristos, nu doar lângă El. Să ai și Duhul Adevărului, nu doar Cuvântul lui. Căci Duhul este singurul care te călăuzește în el. Fără Duhul Sfânt falsele duhuri te vor călăuzi fals. Și în cuvântul Adevărului nu vei afla orientarea, ci dezorientarea." dar și de îndemnul minunat: " Întâi să fim, apoi să facem!"

micutiu_sorin
MesajTrimis Mie 25 Iun, 2008 8:23 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

"Avraam a crezut cu nădejde că el va fi părinte al multor neamuri, după cum i s-a spus: „Așa va fi seminția ta......Și nu s-a îndoit, prin necredință, de făgăduința lui Dumnezeu, ci s-a întărit în credință, dând slavă lui Dumnezeu..." (Romani 4, 18-25)

Avraam, primul patriarh al Vechiului Testament, a crezut cu nădejde promisiunii Domnului, deși toate lucrurile erau împotrivă....
Ce m-a învățat aceasta?
M-a învățat că, în ascultare de Dumnezeu, totul devine posibil, rugăciunile se împlinesc, dorul își găsește Dorul.

Iată în continuare o istorioară despre un ucenic care deși n-a făcut ascultare de starețului său, totuți s-a mântuit deoarece nădăjduia în Dumnezeu: http://pateric.credo.ro/46/ucenicul-care-n-a-facut-ascultare/

micutiu_sorin
MesajTrimis Mar 01 Iul, 2008 8:43 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

"...Și intrând în casă, urați-i, zicând: "Pace casei acesteia".
Și dacă este casa aceea vrednică, vină pacea voastră peste ea. Iar de nu este vrednică, pacea voastră întoarcă-se la voi..."

- Matei 10, 9-15 -

Am înțeles din aceste cuvinte ale Domnului Iisus, ca de mine depinde totul. Dacă vreau sa am pace și armonie în familie, trebuie să mă fac vrednic de ea. Psalmistul David, de altfel și spune în Ps.l 118: "Pace multă au cei ce iubesc legea Ta și nu se smintesc"
Iar Sfântul Teofan Zavoratul întărește cuvîntul acesta spunând:
" Pacea este rodul despătimirii; iar despătimirea îl repune pe om în demnitatea lui firească și în relația pe care a avut-o la început, cu toată făptura, însă Dumnezeu a hotarât la început ca, unindu-se cu toată făptura, omul din toate să asimileze izvoare de puteri, fenomene și influențe pline de viață. Toate acestea i le înapoiază legea pe care el a început să o iubească. Și de la Dumnezeu, și din lumea îngerească, și din lumea omenească, și de la natură vin către el neâncetat influențe binefacatoare și hrănesc toată ființa lui - și trupul, și sufletul, și duhul și, hrănind-o, o mulțumesc din toate punctele de vedere, și, mulțumind-o instaurează pacea care, datorită acestei lucrări a influențelor binefăcătoare, este o pace dulce și mult-hrănitoare. Cu cât aste mai adâncă pacea, cu atât înseamnă că este mai mare folosul valorii ei nutritive....Fericitul Teodoret scrie: “Cei însuflețiți de iubirea dumnezeiască și de păzirea poruncilor și care au dobândit pacea cu Dumnezeu, chiar de s-ar înarma împotriva lor toți oamenii, trăiesc cu bucurie. Martorul acestui lucru este dumnezeiescul Pavel, care striga: în toate pătimind necaz, dar nefiind striviți; lipsiți fiind, dar nu deznădăjduiți; prigoniți fiind, dar nu părăsiți; doborâți, dar nu nimiciți (II Cor. 4, 8-9). Și Domnul, trimițându-i pe apostoli în toată lumea, ca pe niște oi în mijlocul lupilor (Matei 10,16), le-a spus: Pace vă las vouă, pacea Mea o dau vouă (loan 14,27)...." ( din cartea "Călăuză către viața duhovnicească - Tâlcuire la Psalmul 118" )

Miriam
MesajTrimis Mie 02 Iul, 2008 10:46 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

,,3. Acestuia portarul îi deschide și oile ascultă de glasul lui, și oile sale le cheamă pe nume și le mână afară.
4. Și când le scoate afară pe toate ale sale, merge înaintea lor, și oile merg după el, căci cunosc glasul lui.
5. Iar după un străin, ele nu vor merge, ci vor fugi de el, pentru că nu cunosc glasul lui. "

Ioan 10, 3-5

Cât de bogat este Cuvântul lui Dumnezeu!!!! De fiecare dată are câte ceva de spus ființelor noastre!!! Îl iubesc mult pe Autorul acestei ,,Cărți" și caut să împlinesc tot Cuvântul Lui, știind că doar așa Îl voi ,,convinge" de iubirea mea...
Dar e greu în lupta cu ispitele...Cine a încercat știe...
În Evanghelia zilei, mi-a atras atenția ceva la care meditez de ceva vreme, și anume faptul că Domnul ne cunoaște pe nume, și ne cheamă pe nume..Ce dulce e rostirea numelor noastre de către Păstorul nostru!...Ce înfiorare plăcută ne cuprinde și ne face să Îl urmăm!
Să ne obișnuim să distingem vocea păstorului de alte șoapte...și să știm că Păstorul Bun merge înaintea oilor lui...are încredere că Îl vor urma...Și de se va rătăci vreuna, se va întoarce să o caute...și de va cădea vreuna rănindu-se, îi va lega rănile și o va purta în brațe până la vindecare...

El,Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu, este Ușa prin care oile vor găsi cea mai dulce pășune...

Iisuse scump, Tu ni Te faci nouă de toate...și Păstor și Ușă, și Pâine și Apă, Adevăr și Iubire și Viață!...Mulțumim, Iubite Păstor!!!

Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Ora este GMT + 3 ore

Subiectul următor
Subiectul anterior
Pagina 4 din 6
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului  ~  "Cercetați Scripturile"

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect

Mergi direct la:  

Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum