Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului

Autor Mesaj
<  "Cercetați Scripturile"  ~  Cum m-a "zidit" lectura de azi din Sf. Scriptură?
micutiu_sorin
MesajTrimis Vin 04 Iul, 2008 8:43 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Data înscrierii: 19/Iul/2006
Locație: Simeria

Atât Sfânata Evanghelie de astăzi cât și Apostolul ne spun să nu ne rușinăm de Evanghelia lui Hristos...recitind aceste cuvinte ale lui Dumnezeu, mi-am întărit și mai mult convingerea că atunci când spui Evanghelie, spui Iubire - iubire de frați; iubire de semeni, iubire de Adevăr, iubire de frumos, armonie și pace..
Am încheiat lectura din dimineața aceasta din Sânta Sriptură, zicându-mi:
Nu te rușina să iubești!

Miriam
MesajTrimis Vin 04 Iul, 2008 8:48 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 02/Oct/2007

Ce frumos!!! Ce frumos!!!
Îmi fac și eu ,,mea culpa", mă pocăiesc de păcatul meu, și îmi zic și mie la fel:

Nu te rușina să iubești!

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
micutiu_sorin
MesajTrimis Lun 07 Iul, 2008 8:26 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Citind sfârșitul Sf. Evanghelii de astăzi : "Cine are urechi de auzit să audă" (Matei 11, 2-15), mi-am amintit două istorioare ce nu mai un nevoie de cuvinte suplimentare:

Un băștinaș american și prietenul lui treceau, in centrul orașului New York, pe lângă Times Square in Manhattan. Era in timpul prânzului si străzile erau pline de oameni. Mașinile claxonau, frânele taxiurilor scârțâiau pe la colturi, sirenele zornăiau, sunetele orașului erau asurzitoare. Deodată, băștinașul spune, "Aud un greiere!"
Prietenul sau spune: "Ce? Ești nebun? Cum poți sa auzi un greiere in gălăgia asta!"
"Nu, sunt sigur!" a spus el, "Am auzit un greiere!".
"E o nebunie," i-a răspuns prietenul.
Insa el asculta cu atenție un moment, si apoi se îndreptă, traversând strada, spre un ghiveci de ciment, in care creșteau niște plante. S-a uitat in ele si pe sub crengile lor, si a descoperit un mic greiere.
Amicul sau a fost pur si simplu uimit. "E incredibil! Cred ca ai urechi supraomenești!"
"Nu", a spus băștinașul. "Urechile mele nu sunt cu nimic diferite de ale tale. Depinde ce vrei sa asculți."
"Dar nu se poate!" a spus prietenul. "N-as putea auzi un greier, in așa o gălăgie."
"Da, într-adevăr," a venit replica. "Depinde ce este cu adevărat important
pentru tine. Hai să-ți arăt!"
A băgat mana in buzunar si a scos câteva monede, pe care, in mod discret, le-a scăpat pe trotuar.
Atunci, in ciuda zgomotului șoselei aglomerate, care le surzea urechile, au putut observa pe o raza de 20 de picioare distantă, fiecare cap întorcându-se să vadă
dacă banii căzuți nu erau ai lor.
”Ai înțeles ce vreau să spun?" a întrebat băștinașul american. "Totul depinde
de ce este important pentru tine."
Ce este important pentru tine?Ce vrei sa auzi? Daca ești pe aceeași lungime de unda cu Marele Spirit, Îl vei putea auzi când vorbește.
(Autor necunoscut )

Urechi mantuite...

In tarile rasaritului umbla o istorioara veche, plina de inteles si pentru noi.
Cica un sfant profet, ajungand in rai, a vazut pe acolo, intre altele si o gramada de urechi stranse la un loc.
-Ce inseamna aceasta gramada de urechi?-a intrebat profetul pe pazitorul Raiului.
-Acestea sunt urechile oamenilor care au ascultat cu bucurie cuvantul Lui Dumnezeu, dar nu L-au implinit.Urechile care au ascultat, iata, s-au mantuit si au ajuns inrai, dar stapanii urechilor se chinuiesc acolo jos, in focul iadului!-a raspuns pazitorul raiului.Numai auzul Cuvantului Lui Dumnezeu inca nu mantuieste."Cele auzite trebuie sa strapunga inima noastra"(Fapt. Ap. 2:37) si "sa le primim si pastram in inima noastra "(Luca 1:66), "caci altcum le fura satana"(Matei 6:20) si nu aduc roade."Cel ce lauda cuvintele Domnului si le implineste, acesta este omul cel cuminte care si-a zidit casa pe piatra"(Matei 7:24)."Mama mea si frati mei- zicea Iisus- sunt cei ce aud cuvantul Lui Dumnezeu si il pazesc pe El."(Luca 8:21)."Nu auzitorii legii, ci implinitorii ei se vor mantui"(Roamni 2:13)
( 600 de istorioare religioase, de Părintele Iosif Trifa )

Miriam
MesajTrimis Lun 07 Iul, 2008 10:15 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 02/Oct/2007

Spunea un mare profesor de muzică, doctorand, de la Conservatorul din Cluj, că mulți din tinerii de astăzi nu mai sesizează semitonurile ( alterația cu un semiton a unei note muzicale) din cauza zgomotului din muzica de azi și de numărul mare de decibeli cu care se ascultă așa zisa muzică. Spunea că dacă se continuă așa, peste ceva timp nu vor mai sesiza nici tonurile.
Pe plan duhovnicesc e la fel; dacă ne permitem să ne expunem urechile la tot felul de voci, la tot felul de strigă-te, la tot felul de zgomote, nu vom mai avea puterea și finețea de a distinge vocea Lui Dumnezeu.
Versetul ,,Cine are urechi de auzit , să audă!" mai poate avea și sensul de ,,să înțeleagă". ,,să priceapă", ,,să ia aminte!"

Dă-ne , Doamne, auz fin, și pricepere de a înțelege mesajul Tău!!!

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
catiusha
MesajTrimis Lun 07 Iul, 2008 10:35 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Data înscrierii: 12/Iun/2005
Locație: timisoara

Ce ganduri frumoase...

micutiu_sorin
MesajTrimis Mar 08 Iul, 2008 8:31 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

"Doamne, cine a crezut celor auzite de la noi? Prin urmare, credința este din auzire, iar auzirea prin cuvântul lui Hristos. Dar întreb: Oare n-au auzit?..."(Romani 10, 12-21 și 11, 1-4)

Credința vine din auzire, iar auzirea prin cuvântul lui Hristos, ne spune pericopa apostolică de astăzi. Unde nu există ascultare, acolo nu există credință.

Ultima modificare efectuată de către micutiu_sorin la Mie 09 Iul, 2008 8:22 am, modificat de 1 dată în total

micutiu_sorin
MesajTrimis Mie 09 Iul, 2008 8:22 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

"Dumnezeu le-a dat duh de amorțire, ochi ca să nu vadă și urechi ca să nu audă până în ziua de azi." (Romani 11, 6-12)

Acei ochi care nu văd dincolo de faptele și manifestările omului, acei ochi care nu văd și în interiorior, în suflet și în inimă, folosesc dor viețuirii trupești, în rest, sunt orbi. Dacă vezi și nu înțelegi, dacă privești și totuși nu vezi lucrarea lui Dumnezeu cu oamenii și prezența Lui în mijlocul lor și în viața noastră atunci nu ai contact real cu realitatea lui Dumnezeu, prin urmare ești orb.

Dă-mi să Te văd pe Tine, Fiule Cel Unul-Născut și Cel Preaiubit al Tatălui Tău! Dă-mi să Te văd pe Tine, Lumina lumii! Căci cei care Te văd pe Tine au lumina vieții, au slava lui Dumnezeu în ei care e viața lor cea veșnică.

micutiu_sorin
MesajTrimis Mie 16 Iul, 2008 9:19 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

"De aceea, primiți-vă unii pe alții, precum și Hristos v-a primit pe voi, spre slava lui Dumnezeu. ..." (Romani 15, 7-16)

Cuvântul următor cu privire la apostolul ce se citește în bisericile noastre astăzi din www.ziarullumina.ro
"A-l primi pe celălalt înseamnă, în primul rând, a-l accepta, a trece cu vederea unele atitudini sau a corecta unele obiceiuri. Dar cum să îi primim: precum ne-a primit Hristos? Aici găsim marea diferență: Hristos ne-a primit pentru a ne dărui și a Se dărui, iar nu pentru a profita de pe urma noastră. Noi, pe de altă parte, urmărim avantajele personale înaintea dorinței de a-l bucura pe cel de lângă noi. Aceasta este cheia unității: dorința de a aduce bucurie celui de lângă tine și puterea de a-l primi pe aproapele ca pe un apropiat, dincolo de defecte și păreri.", spun totul.

Ajută-ne Doamne așa să ne primim unii pe alții cu Tu ne-ai primit pe fiecare dintre noi!

micutiu_sorin
MesajTrimis Vin 18 Iul, 2008 1:23 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Altele au căzut pe pământ bun și au dat rod: una o sută, alta șaizeci, alta treizeci. Cine are urechi de auzit să audă." (Matei 13, 3-9)

Dumnezeu așteaptă de la noi roade bune, iar pentru a rodii avem nevoie de un pământ bun. Slăvit să fie Domnul, că ne-a luminat să vedem cât de bună și roditore este țarina bisericii noastre! Dar pentru a aduce rod în viața noastră se cere ca "ÎNTÂI SĂ FIM ȘI APOI SĂ FACEM"
Nu vom putea face roade bune dacă în inima noastră nu este pământul cel bun!

micutiu_sorin
MesajTrimis Joi 24 Iul, 2008 9:33 pm  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Sfatul zilei de astăzi, m-a trimis din nou cu gândul la Evanghelia ee la Matei, cap. 8, v. 28-34, ce a fost citită duminica trecută în bisericile noastre. Din dialogul purtat între demoni și Domnul Iisus, putem înțelege câteva lucruri foarte importante despre lupta dintre bine și rău.
Demonii au început să strige. Strigătul lor este semnul neputinței lor în fața Domnului Iisus. Ei nu erau capabili de un dialog liniștit, pe un ton coborât și smerit. Ce diferență între ei și Domnul Iisus, despre care isaia spune: "El nu va striga, nu-și va ridica glasul..."
Demonii strigau, Domnul Iisus, nu. Oare de ce?
De regulă un om strigă la un alt om din două motive:
1) Fie nu are dreptate și atunci vrea să și-o impună prin forță.
2) Fie are dreptate, dar nu are răbdare să-l convingă pe celălalt.
Amândouă cazurile sun rele. Sf. Ap. Pavel spune:"Orice amărăciune, orice iuțime, orice strigare, să piară din mijlocul vostru."
Demonii strigau, însă încercarea lor de a provoca o ceartă, a eșuat. Domnul iisus a rămas calm dându-ne fiecăruia dintre noi o minunată lecție de stăpânire de sine.
O de câte probleme am fi fost scutiți dacă nu am răspunde provocărilor, dacă am rămâne calmi în fața strigătelor celor veșnic nemulțumiți!

micutiu_sorin
MesajTrimis Vin 01 Aug, 2008 8:20 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

"Dar nu mâncarea ne va pune înaintea lui Dumnezeu. Că nici dacă vom mânca, nu ne prisosește, nici dacă nu vom mânca, nu ne lipsește." ( din apostolul zilei de azi)

Dacă dorim să postim, iată, Sf. Ap. Pavel, ne atenționează spunându-ne întru fel că postul se trăiește în dragoste față de oameni (prieteni sau dușmani) Când postim trebuie să ne rupem de păcat, de omul cel vechi și de orice fel de patimă. Nu putem spune că postim dar totodată să arătăm cu degetul mustrător spre semenii noștri care nu postesc, dorind să arătăm prin felul acesta cât de buni creștini suntem noi cei care ne înfrânăm, care postim. Postul este o lucrare a sufletului , este o taină ce nu trebuie afișată în public.

" Când postiți, nu fiți triști ca fățarnicii; că ei își smolesc fețele, ca să se arate oamenilor că postesc. Adevărat grăiesc vouă, și-au luat plata lor.
Tu însă, când postești, unge capul tău și fața ta o spală, Ca să nu te arăți oamenilor că postești, ci Tatălui tău care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție." ( Matei, 6, 16- 17)

micutiu_sorin
MesajTrimis Mie 26 Noi, 2008 9:05 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Marcu 8,34
Si chemand la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai, le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa-Mi urmeze Mie.

Cel ce se smerește înțelege să-și ducă crucea cu răbdare și cu dragoste, nici să o ia înainte ca un erou, dar nici să rămână,în urmă descurajat, trăgând-o după el. Celui smerit, crucea i se face ușoară. Nu tot așa se întâmplă însă cu cei care caută să-și scurteze crucea, umblând după o cruce mai comodă: cu cât își scurtează crucea, cu atât îșo scurtează șansa mântuirii.
Cine crede că există o altă cale, fără cruce, se înșeală amarnic, căci, dacă pe calea lată poți să ocolești crucea, pe calea îngustă trebuie să o iei asupra ta. Nu putem înainta pe calea îngustă fără a împlini cuvintele Mântuitorului: "dacă voiește cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea si să vină dopă Mine" ( Matei 16, 14)
Crucea este postul sufletului, este altar curățitor unde se albesc sufletele noastre de murdăria păcatelor. Mulți oameni nu cunosc binecuvântările ce pot veni prin ea și, prin urmare micșorează importanța crucii, deznădăjduind sau chiar batjocorind crucea. aceștia, când dau de necazuri și suferințe, se îngrozesc, se revoltă, strigă, blesteamă ziua în care s-au născut, hulesc numele lui Dumnezeu, cad în deznădejde, ajungând până la sinucidere. Oameni învățați, doctori, profesori și alți intelectuali se sinucid, pentru că nu înțeleg crucea și nu-L cunosc pe Dumnezeu.
Noi suferim pentru că merităm, dar Domnul Iisus cu ce a greșit? Ce este crucea noastră în comparație cu Crucea Lui?
Să primim crucea ca pe o binecuvântare din partea lui Dumnezeu, privind mereu în Sus, plin i de nădejdea bucuriei ce urmează crucii!

micutiu_sorin
MesajTrimis Joi 11 Dec, 2008 10:09 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Luca 20, 17-18
"Ce înseamnă, deci, scriptura aceasta: "Piatra pe care n-au luat-o în seamă ziditorii, aceasta a ajuns în capul unghiului"?
Oricine va cădea pe această piatră va fi sfărâmat, iar pe cine va cadea ea îl va zdrobi."

Această piatră este Domnul Iisus Hristos; așa cum dealtfel se spune în multe locuri din Sfânta Scriptură despre El (Isa. 8, 14; Zah. 3, 9; Psalmul 117; Mat. 21, 42; 1. Pet. 2, 4; etc.).
„Căci este scris în Scriptură:‘Iată că pun în Sion o piatră din capul unghiului, aleasă, scumpă; și cine se încrede în El, nu va fi dat de rușine.’”(1. Pet. 2, 6).
Pentru noi creștinii, Domnul Iisus Hristos este PIATRA DIN CAPUL UNGHIULUI, și este STÂNCA NOASTRĂ DE SCĂPARE ce ne aduce mântuirea și viața veșnică.
Pentru necredincioși,Domnul Iisus Hristos este PIATRA DE POTICNIRE este STÂNCA DE CĂDERE ce le aduce judecata și despărțirea veșnică de Dumnezeu.

IoanBogdan
MesajTrimis Joi 19 Feb, 2009 10:04 am  Răspunde cu citat (quote)
De-a casei

Data înscrierii: 04/Feb/2008

În apostolul zilei de astăzi de la Romani 7, 4-13, Sf. Ap Pavel ne spune foarte clar să nu uităm, înainte de toate, că noi am fost eliberați de sub puterea firii păcătoase și am fost așezați sub puterea Domnului Iisus Hristos. Atâta timp cât rămanem în părtășie cu El, nu vom fi biruiți de rău, ci vom birui răul prin bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
micutiu_sorin
MesajTrimis Mie 25 Mar, 2009 1:29 am  Răspunde cu citat (quote)
de-a casei

Cuvintele Sfintei Fecioare Maria, din Evanghelia zilei de astăzi, "Fie mie după cuvântul tău!". Sunt cuvinte pline de nădejde și de puritate. Să avem și noi credință puternică ca să putem spune: „Doamne, fie mie după cuvântul Tău!“

Praznicul Bunei-Vestiri ne introduce în umila casă din Nazaret, unde Sfânta Fecioară Maria stătea aplecată peste sulurile sfinte, dorind să înțeleagă profeția Vechiului Testament cu privire la Fecioara care va naște pe Mântuitorul. În această casă din Nazaret se coboară Arhanghelul Gavril și-i vestește mlădiței davidice binecuvântarea ce va veni peste ea.: „Bucură-te ceea ce ești plină de dar, Domnul este cu tine. Binecuvântată ești tu între femei!”

O uimire sfântă o umbrește pentru câteva clipe pe Sfânta Fecioară, dar inima ei credincioasă avea să înțeleagă mesajul îngerului și să exclame: „Iată roaba Domnului. Fie mie după cuvântul tău!”

Pentru ca mintea noastră să înțeleagă taina Bunei-Vestiri, are și ea nevoie de umbririea Duhului Sfânt, are nevoie de credința și supunerea pe care le-a avut Sfânta Fecioară. Fără credință, fără supunere față de Dumnezeu, fără acoperământul harurilor Duhului Sfânt, nu vom înțelege niciodată taina pururea-fecioriei Maicii Domnului și nu vom putea preacinsti pe Sfânta Fecioară așa cum a făcut-o Arhanghelul Gavril.

Faptul că mărturisirile de credință ale protestanților o consideră pe Sfânta Fecioară doar o femeie deosebită, cu onoruri mai bogate decât ale celorlalte femei, și care ar mai fi avut după nașterea Domnului Iisus fii și fice, dovedește că sunt departe de a înțelege taina aceasta și, prin urmare, departe de acoperământul harurilor Duhului Sfânt.

Într-un astfel de Praznic, sufletul celui credincios tresaltă de bucurie negrăită, sărbătorind Buna-Vestire, pe Sfânta Fecioară Maria, vasul cel de înaltă cinste, ales de Dumnezeu pentru mântuirea oamenilor. Într-o astfel de sărbătoare, mărturisim credința cea adevărată în Domnul Iisus, „Care pentru noi, oamenii, și pentru a noastră mântuire S-a pogorât din ceruri și S-a Întrupat de la Duhul Sfânt și din Fecioara Maira și S-a făcut Om...”

Vai de cei care minimalizează taina Bunei-Vestiri și nu dau preacinstirea cuvenită Sfintei Fecioare Maria. Cum vor sta aceștia în fața lui Dumnezeu, Care, El Însuși a prețuit-o prin faptul că din toate femeile din lume a ales-o să fie Maica Fiului Său? Cum vor sta înaintea Domnului Iisus, Care a cinstit-o, fiindu-i tot timpul supus (Cf. Luca 2, 51) și Care răstignit fiind pe Cruce, S-a îngrijit de viitorul ei (Cf. Ioan 19, 26-27)?

Praznicul Bunei-Vestiri să ne îndemne să luăm aminte la viața neprihănită și dedicată lui Dumnezeu a Preasfintei Fecioare, la meditare stăruitoare, la post, la smerenie, la ascultare și la supunere față de Dumnezeu.

Slăvit să fie Domnul!

Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Ora este GMT + 3 ore

Subiectul următor
Subiectul anterior
Pagina 5 din 6
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
Pagina de start a forumului Forumul Oastei Domnului  ~  "Cercetați Scripturile"

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect

Mergi direct la:  

Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum